اخبار

اعتراض های سراسری؛ تجمع‌ و اعتصاب های شبانه

شصتمین روز خیزش سراسری و پیوند آن با سالگرد آبان خونی ۱۳۹۸، در اکثر شهر های میهن ما با حضور چشمگیر معترضان و همراهی بازاریان و کسبه آغاز شد.در شیراز،بابل و تهران به سوی مردم تیراندازی شد. کردپا از کشته شدن سه جوان در کامیاران و سنندج خبر داد….

اعتراضات سراسری سه روزه در یادبود سومین سالگرد آبان خونین ۹۸ و در امتداد قیام و اعتراضات جاری، با اعتصاب‌های گسترده در سراسر ایران آغاز شد. طبق گزارش‌ها و ویدئوهای منتشرشده، اعتصاب‌های بازاریان و صاحبان کسب و کار، در بسیاری از شهرهای میهن ما رخ داد.
درمناطق گوناگون تهران تظاهرات خیابانی شکل گرفته است: میدان مادر، کاشانی بلوار اباذر، تهرانسر، نارمک، خیابان انقلاب، خیابان سعدی، مرزداران، هفت حوض، شهرک سپهر، قلهک، گیشا، پونک، میدان صنعت، خیابان امیرکبیر چراغ برق، امیراکرم، پاساژ علاالدین، لبافی نژاد، کارگر جنوبی، جنت آباد شمالی، نازی آباد، خیابان جمهوری، شهرک غرب، خیابان شریعتی، بازار آهن، حسن آباد، بازار استیل، شهرک غرب خیابان درختی، نیاوران، شهریار، بازار مسگرها، چهارراه ولی عصر، ظفر، بازار حمال، بازار تهران. در اکثر ایستگاه های متروهای تهران اعتراض های مردمی جریان دارد.
پلاکارد‌هایی حاوی اطلاعاتی درباره آبان ۹۸ هم در دست معترضان دیده شد: “به اعتصابات سراسری بپیوندید برای ۱۵۰۰ کشته آبان، برای ایران، برای مهسا امینی، برای آزادی …” در ساعات پایانی سه‌شنبه ویدئوهای تازه‌ای همرسان شده‌اند که اجتماعات شبانه معترضان در بابل، مشهد، بندرعباس، اوز، قائم‌شهر، گرگان، بجنورد، شیراز، زنجان، کرمان، کرج،سبزوار،کیشٍ، یزد، کنارک (بلوچستان)، لاهیجان، کرمانشاه، شاهین شهر اصفهان، بندر خمیر، آباده،برازجان، شهرستان جم، اهواز، اصفهان، قزوین، اراک و رشت، همدان، تبریز، سمیرم،سقز، شهرک امام کرمانشاه، آباده و بهبهان را نشان می‌دهند. در پاره‌ای شهرها از جمله شیرازبه مردم تیراندازی شد.
در صفاییه یزد نیز معترضان همین شعار را می‌دهند و در مشهد علیه حکومت بچه‌کش فریاد می‌زنند.
گروه “جوانان محلات تهران” در پیامی توییتری با تقدیر از معترضان و پیوستن بازاران و کسبه به اعتصاب‌ها گفته است: “ما ۲۵ و ۲۶ ابان هم در خیابان خواهیم بود و به مبارزه تا سرنگونی جمهوری جهل و جنایت ادامه می‌دهیم.”
شهرهای کردنشین جملگی صحنه تجمعات مردمی و درگیر خشونت و سرکوب هستند. کولبرنیوز فضای کامیاران را “به شدت جنگی” توصیف کرده و از درگیری‌های بسیار شدید در چهارراه ابوذر، فرمانداری و ساحلی در بوکان خبر داده است. هه‌نگاو از پخش سرودهای انقلابی از مساجد مهاباد و تصرف کامل یک پایگاه بسیج در کامیاران خبر داد.
کردپا می‌نویسد در جریان اعتراضات کامیاران و سنندج، سه جوان بر اثر شلیک ماموران جان باخته‌اند؛ فواد محمدی و سعید مرادی در کامیاران و عیسی بیگلری در سنندج کشته شده‌اند.
خانوادە “فواد محمدی” برای بازپسگیری جنازە پسرشان به بیمارستان کامیاران رفتند. نه تنها جنازه را تحویل نگرفتند، بلکه به گلولە هم بستە شدند. این پیر مرد زخمی، پدر شهید با گلولەهای در تن، برای بازپسگیری جنازە فواد و خاکسپاری آبرومندانه از مردم درخواست کمک کردە است.
ه نظر می‌رسد اعتصابات روز سه‌شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های سراسری در ایران پس از انقلاب سال ۵۷ یا دست‌کم در سال‌های پس از تثبیت جمهوری اسلامی بوده باشد.
پیش از این گسترده‌ترین اعتصابات در استان‌های با جمعیت بالای شهروندان کرد صورت گرفته بود اما در اعتراضات اخیر، صاحبان کسب و کار در ده‌ها شهر به اعتصابات پیوستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا