زنان

لزوم همسان سازی توسعه شهری با رشد اجتماعی بانوان

بسیاری از زنان شهر را متفاوت از مردان تجربه می کنند.میلیون ها زن و دختر خشونت و آزار را به عنوان نوعی بیماری همه گیر در شهرها تجربه می کنند که اکثرا آن را به دلیل شرایط مردسالارانه می دانند.

۵۰ درصد آزار زنان هنگام استفاده از حمل و نقل شهری است

طبق آخرین آمار رسمی، بیش از ۱۹٫۴۶ میلیون مرد و ۴٫۳۴ میلیون زن در ایران شاغل هستند. معاون وزیر علوم نیز بهمن سال گذشته اعلام کرد که ۶۰ درصد جمعیت دانشجویی کشور را زنان تشکیل می‌دهند. همین دو آمار نشان می دهد که جمعیت حاضر در تردد شهری کشور نسبت به دهه های گذشته تغییرات محسوسی داشته است در حالیکه طراحی شهری هیچ حرکتی به سمت توجه به حضور زنان در شهرهای ایران نداشته است و تنها در بخش هایی، پروژه های تفکیک جنسیتی شکل گرفته که چندان هم بر امنیت تردد زنان نیافزوده است.

بیش از ۸۰ درصد مناطق شهری برای زیست مردان طراحی شده است و با دقت به فضاهای شهری، نابرابری شهری کاملا آشکار می شود. پارک‌های بدون روشنایی، کمبود سرویس‌های بهداشتی عمومی برای زنان، حرکت سخت کالسکه کودکان روی سنگ فرش های بعضا شکسته و ناهموار، انتظارهای طولانی در ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی…

همچنین میزان بروز خشونت بر جنسیت زنان شهر بیشتر است. طبق آمارهای جهانی ۵۰ درصد از موارد آزار جنسی زنان در شهرها، هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و ۱۶ درصد در زمان انتظار برای حمل و نقل عمومی رخ داده است.

زیر ساخت های ضعیف از جمله کمبود چراغ‌های خیابانی، توالت‌های عمومی و پیاده‌روهای قابل استفاده و ایمن، کمبود وسایل نقلیه عمومی محدود، ایمنی زنان را در شهر کاهش می دهد.

ایمنی یکی از نگرانی‌های اصلی زنان در رابطه با دسترسی محدود به حمل و نقل شهری است به طوری که در شهرهایی که حمل و نقل کافی نیست و امنیت های شهری با توجه به حساسیت های زندگی زنان صورت نگرفته است مسافت طولانی محل کار با خانه، یک عامل بازدارنده اصلی برای مشارکت زنان در نیروی کار است . طبق آمارها زنان کمتر از حمل و نقل خصوصی استفاده می کنند.

طراحی بهتر زیرساخت‌های فیزیکی مانند مسیرهای عریض با نور کافی، حذف گوشه‌های تاریک و سازه‌های بازدارنده دید،  فضاهای پارکینگ ایمن اختصاصی زنان می‌تواند باعث بهبود شرایط زیست شهری زنان شود./رکنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا