زنان

جایزه کنگره جهانی علیه مجازات اعدام به نسرین ستوده اهدا شد

نسرین ستوده در پیام خود خطاب به هشتمین کنگره جهانی علیه مجازات مرگ نوشت: «من، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی در ایران از همه جهانیان و از این کنگره می‌خواهم در این روزهای سخت، چشم و گوش ایرانیان حق‌طلب باشند. روزهایی که ناعادلانه جوانانی را زیر حکم اعدام می‌برند که از حق قانونی خود برای شرکت در اعتراضات “زن، زندگی، آزادی” استفاده کرده‌اند.»

روز جمعه ۱۸ نوامبر/ ۲۷ آبان، در پایان هشتمین کنگره جهانی مبارزه با مجازات مرگ (اعدام) در برلین، جایزه حقوق بشری روبرت بدینتر به نسرین ستوده، وکیل دادگستری و حقوق بشری ایرانی تعلق گرفت.

او این جایزه را به دلیل فعالیت‌هایش در زمینه مبارزه با مجازات اعدام و لغو آن دریافت می‌کند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، جایزه روبرت بدینتر را به نیابت از ستوده دریافت کرد و پیام او را خواند.

در متن فارسی پیام نسرین ستوده به کنگره جهانی مبارزه با اعدام که در سایت سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده، آمده است:

«اینجانب طی روزهای اخیر مطلع شدم که یکی از چهار کاندیدای جایزه بین‌المللی “مبارزه با اعدام” هستم. وه که چه فرصت خوبی است تا در چنین روزهایی که احکام اعدام بر سر جوانان معترض ما در ایران سایه انداخته است، صدای خود را به گوش همه جهانیان و به‌ویژه کنگره معتبر شما برسانیم.»

ستوده در ادامه پیام خود نوشته است:

«من هنوز نمی‌دانم افتخار کاندیداتوری با چه کسان دیگری نصیبم شده است اما بدون شک همه آن‌ها برای دریافت این جایزه شایسته‌تر از این‌جانب هستند. از قضا من از آن‌ها هم تقاضای کمک و یاری دارم و از شرکت‌کنندگان در این کنگره که قطعا به دلیل دغدغه‌هایی که برای آن‌ها وجود داشته است، در این کنگره شرکت کرده‌اند نیز یاری می‌طلبم.»

در بخش دیگری از این پیام آمده است:

«من، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی در ایران از همه جهانیان و از این کنگره می‌خواهم در این روزهای سخت، چشم و گوش ایرانیان حق‌طلب باشند. روزهایی که ناعادلانه جوانانی را زیر حکم اعدام می‌برند که از حق قانونی خود برای شرکت در اعتراضات “زن، زندگی، آزادی”، استفاده کرده‌اند.»

به گفته ستوده، بی‌شک تغییر رفتار حکومت با معترضان و اجتناب اکید قوه قضاییه از اعدام معترضان، به لغو مجازات اعدام در آینده ایران کمک خواهد کرد:

«این روزها، افکار عمومی در ایران بیش از هر زمان دیگری به لغو مجازات اعدام و همسو با اهداف جامعه حقوق بشری جهانی برای تحقق زندگی مبتنی بر صلح، عدالت و قانون نزدیک‌تر شده است. از این رو از شما به عنوان نهاد مدنی معتبر، می‌خواهیم به ما در استقرار صلح، عدالت و محو مجازات اعدام کمک کنید. باشد که حمایت و همراهی شما در رسانیدن فریادهای عدالت‌خواهی ایرانیان، آغازی باشد برای پایان مجازات اعدام.»

جایزه روبرت بدینتر، جایزه‌ای معتبر در زمینه حقوق بشر و مبارزه با مجازات اعدام است که کمک می‌کند صدای مبارزه علیه اعدام در کشوری که برنده این جایزه از آن انتخاب می‌شود، به گوش افکار عمومی در جهان برسد.

این جایزه می‌تواند توجه سیاستمداران و تصمیم‌سازان در کشورهای مختلف را نیز به خود جلب کند.

در لیست نهایی نامزدهای اعلام شده برای دریافت این جایزه در هشتمین کنگره جهانی علیه اعدام در برلین، چهار کشور ایران، بلاروس، مالاوی و لبنان حضور داشتند. افراد زیادی به عنوان نامزد این جایزه معرفی شده بودند و نسرین ستوده از میان چهار نامزد نهایی، به عنوان برنده انتخاب شد.

درباره روبرت بدینتر

روبرت بدینتر (زاده ۳۰ مارس ۱۹۲۸) وکیل، سیاستمدار و نویسنده فرانسوی است که در سال ۱۹۸۱، در حالی که به عنوان وزیر دادگستری در دوره فرانسوا میتران خدمت می‌کرد، مجازات اعدام را در فرانسه لغو کرد.

در این سال، میتران به عنوان رئیس‌جمهوری انتخاب شد و بدینتر، وزیر دادگستری شد. او در میان اولین اقداماتش، لایحه‌ای را به مجلس فرانسه برد تا مجازات مرگ برای تمام جرایم لغو شود. پارلمان فرانسه در نهایت پس از بحث‌های متوالی و سخت، در روز ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۸۱ به این لایحه رای مثبت داد./رادیو زمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا