حقوق بشر

استفاده مزدوران حکومتی از گلوله‌های جنگی منجر به کشته‌ شدن شش نفر در بوکان شد

در جریان اعتراضات مردمی روز گذشته بوکان و در نتیجه اصابت گلوله جنگی نیروهای حکومتی، مصطفی شعبانی، غفور مولودی، هژار مام خسروی، هیوا جان جان و امجد عنایتی کشته شدند و یکی از مجروحین نیز به نام میلاد معروفی امروز جانباخت.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در شامگاه پنجشنبه ٢۶ آبان ۱۴۰۱ (۱۷ نوامبر ۲۰۲۲) و اوایل بامداد روز جمعه، پنج شهروند اهل بوکان به نام‌های مصطفی شعبانی، غفور مولودی، هژار مام خسروی، هیوا جان جان و امجد عنایتی با گلوله جنگی نیروهای حکومت کشته شدند.

به گفته منابع آگاه هه‌نگاو در بوکان، هریک از کامیل و کوثر شعبانی، برادر و خواهر مصطفی شعبانی که روز گذشته در خیابان سردار عزیز خان موکری واقع در محله مجبورآباد بوکان به ضرب گلوله کشته شد، شب گذشته توسط نیروهای حکومتی ربوده شده‌اند. این نیروهای اجازه برگزاری مراسم ختم در مسجد را به خانواده شعبانی نداده و از هرگونه رفت و آمد مردم به منزل آنها جلوگیری می‌کنند.

غفور مولودی متاهل و پدر سه فرزند است و مراسم خاکسپاری وی روز جمعه در روستای سهولان با حضور شمار زیادی از مردم برگزار شد.

از سوی دیگر، میلاد معروفی جوان ۲۳ ساله که روز گذشته با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی به شدت مجروح شده بود، امروز در اثر شدت جراحات وارده جانباخت.

در هفته جاری، استفاده از سلاح مرگ‌آور و شلیک مستقیم به سمت معترضان کُرد از سوی نیروهای سرکوب، روند فزاینده‌ای به خود گرفته است.

همچنین، نیروهای سرکوب با دستور مقامات، به طور گسترده‌ای به شلیک مستقیم به ناحیه سروگردن معترضان روی آورده‌اند.

شایان ذکر است که در جریان مقاومت مردمی روز گذشته بوکان و در دفاع مشروع بر علیه خشونت زائد الوصف نیروهای حکومتی دو تن از نیروهای سپاه پاسداران به نام‌های مهدی اثنی‌عشری و رحیم سبحانی کشته شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا