اخبار

ادامه اعتراض های مردمی؛علیه رژیم خودکامۀ قرون وسطایی

اعتراض های سراسری در میهن ما  وارد شصت و چهارمین روز خود شده است. منابع کردی از ربایش پیکر یک جان‌باخته در بوکان از سوی سپاه خبر دادند. عموی کیان تاکید کرد روایت واقعی همان است که مادر این کودک گفت….

بی اعتنایی سران جمهوری اسلامی به اعتراض های جاری و ریخته شدن خون مردم بیگناه همچنان ادامه دارد. خامنه ای در اوج خیزش ضد حکومتی در دیدار با جمعی از مردم اصفهان در باره آب این استان صحبت کرد و اصفهان را “شهر ایمان و محبت به اهل بیت” خواند.
این درحالی است که در ۶۴ روز گذشته صدها نفر از سوی سرکوبگران کشته شده و نزدیک به دو هزار نفر خمی و بیش از شانزده هزار نفر دستگیر شده و روانه شکنجه گاه های شده اند. شکنجه و اعتصاب غذای توماج صالحی یکی از هزاران نمونه ای است که در خبرهای به آن پرداخته می شود. ‏توماج صالحی به شدت شکنجه شده و در اعتصاب غذا به سر می برد.
به گزارش حال وش، توماج اکنون در بند “الف د”زندان اصفهان است. ماموران قصد داشتند توماج را وادار به اعتراف اجباری کنند و براثر مقاومت او، چهار انگشت دستش شکسته و شش روز است که اعتصاب غذا کرده است.
در تهران، خاکسپاری حمیدرضا روحی در بهشت زهرای تهران و با حضور مردمی که شعار می دهند: “این گل پرپرشده، هدیه به میهن شده!”
در مهاباد، تشییع پیکر جان باختۀ آزادی کمال احمدپور با حضور انبوه جمعیت آغاز شده است. جمعیت شعار “کرد، آذری، بلوچ، آزادی و برابری” را سر داده اند. خیابان های مهاباد همچنان در تسخیر معترضان است.
سازمان حقوق بشری هنه‌گاو که اخبار مربوط به مناطق کردنشین ایران را پوشش می‌دهد با انتشار ویدئویی گفت که نیروهای سپاه با حمله به بیمارستان محل نگهداری پیکر شهریار محمدی از کشته شدگان اعتراضات بوکان، پیکر وی را “ربودند.”
در بوکان، بیش از ۵۰ نفر از نیروهای سپاه پاسداران به بیمارستان قلی‌پور بوکان هجوم برده و پیکر شهریار محمدی را ربوده و ساعت ۱۱ شب مخفیانه دفن کرده‌اند. این نیروها در داخل محوطه بیمارستان به سوی خانواده محمدی تیراندازی کرده و دستکم ۵ نفر را مجروح کرده‌اند.
در ملکان، اعتصاب عمومی در شهر ملکان زادگاه جان باختۀ آیلار جریان دارد. تصاویر از بسته بودن مغازه ها در خیابان های مختلف حکایـت دارند.
در دیواندره، منزل امام جمعه دیواندره به نام جلال مرادی توسط جوانان آزادی خواه تصرف و به آتش کشید شد.
اسامی شماری از جان باختگان راه آزادی در سه روز گذشته در استان کردستان که از سوی مدافعان حقوق بشر اعلام شده است، عبارتند از:
“میلاد معروفی، سامان قادربیگی، محمد حسن‌زاده، اسعد رحیمی، سالار مجاور، غفور مولودی، هژار مام‌خسروی، هیوا جانان، امجد عنایتی، مصطفی شعبانی، شاهو بهمنی، آرام حبیبی، زانیار الله‌مرادی، عیسی بیگلری، امیر فراستی‌شاد، آزاد حسین‌پور، محمد احمدی‌گاگش، عبدالرحمان بختیاری، برهان کرمی، فواد محمدی، آسو قادری، سعید پیرمغانی، شهریار محمدی، کمال احمدپور، امید حسنی، مهران رحمانی، حمید گلی، دانیال پابندی ۱۷ ساله؛”
عمار گلی – روزنامه‌نگار – نام ۲۶ معترض را که در ۷۲ ساعت در سه روز فراخوان ۲۴، ۲۵ و ۲۶ آبان کشته شدند را منتشر کرده از جمله یازده معترض در بوکان، چهار معترض در سنندج، یک نفر در پیرانشهر، چهار نفر در مهاباد، دو نفر در سقز، و دو نفر در کامیاران.
حمله به خانۀ محمود صالحی فعال کارگری سقز: شامگاه جمعه ۲۷ آبان ماموران امنیتی به منزل شخصی محمود صالحی فعال کارگری اهل سقز با ده‌ها موتور سیکلت یگان ویژه حمله کردند و با تخریب شیشه‌های درب ورودی منزل می‌خواستند به زور وارد منزل شوند. اما خوشبختانه موفق نشدند، بعد از یک ساعت مانور و ایجاد رعب و وحشت و شکستن شیشه همسایه‌ها و تخریب یک ماشین محل را ترک کردند. قابل ذکر است که یکی از ماموران کُرد بوده و به نیروهای دیگر دستور می‌داد که این منزل محمود صالحی است آن را تخریب کنید. شایان ذکر است که در این حادثه سر و صورت عروس محمود صالحی هانا توحیدی در حین شیر دادن به نوزاد ۳ ماهه خود زخمی شده است.
در شهر جیرفت هم خروشان شد. روستاهای بیشتری در کردستان به اعتراضات پیوستند. بندر دیر در جنوب برای دومین شب صحنه تظاهرات بود.
روزنامه‌های حکومتی و مقامات محلی در مورد رخدادها در اعتراضات جیرفت واکنش نشان دادند. ایسنا از قول مقام‌های نظامی محلی نوشت که اعتراضات در محل نمایشگاه عرضه کالا واقع در مصلی شهر جیرفت زمانی که عده‌ای در بین بازدیدکنندگان شعار “زن، زندگی، آزادی” دادند شکل گرفت. این رسانه نوشته این عده “پایه‌گذار اعتراض” در این شهر بودند.
ایسنا از قول سرهنگ محسن نسب امیری، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت جیرفت نوشت، تیراندازی مربوط به “تعداد محدودی اغتشاشگر” بوده که “با تیراندازی هوایی قصد ایجاد رعب و وحشت” داشتند. نیروهای سرکوب در روزهای اخیر از این حربه منسوخ استفاده کرده و تلاش می کنند که حمله‌ها و تیراندازی ها را به معترضان نسبت داده و به گردن نمی‌گیرند و خشونت و شلیک را به گردن معترضان می‌اندازند، حربه ای که همه دیکتاتورها از آن استفاده کرده و می کنند.
در شهر به نسبت مذهبی بیرجند در خراسان جنوبی، در تظاهراتی شبانه، زنان پرشمار آمدند. این سومین شبی است که بیرجند به خیابان می‌آید. از شب دوم فراخوان برای اعتراضات یادبود آبان ۹۸، بیرجند به خیابان آمد و هنوز خیابان را ترک نکرده است.
معترضان خوی در استان آذربایجان غربی برای شب دوم این بار پرشمارتر پنجشبه شب به خیابان از جمله خیابان امام آمدند. شامگاه ۲۶ آبان نیروهای سرکوب به تجمع معترضان در خیابان امام خوی حمله کرده بودند. با این حال در این شهر معترضان در شامگاه ۲۷ آبان پرشمارتر آمدند و شعار دادند:”زندانی سیاسی آزاد باید گردد” و “مرگ بر خامنه‌ای.”
در شهر شاهین‌شهر، که بافت جمعیتی آن بیشتر طبقه میانی فقیر است و خانواده‌هایی در این شهر زندگی می‌کنند که از زمان جنگ ایران و عراق به این منطقه از استان‌هایی مانند خوزستان آمده‌اند، اعتراضات تقریباً در بیشتر شب‌های نه هفته گذشته ادامه داشته است. شامگاه ۲۷ آبان، تجمعی در محله عطار این شهر شکل گرفت که زنان در آن پرشمار بودند و شعار دادند: “آزادی، آزادی، آزادی”
فراخوان به اعتصاب سراسری در مدارس در روزهای یکشنبه و دوشنبه، شورای هماهنگی تشگل های صنفی فرهنگیان از معلمان و دانش آموزان خواسته است که روزهای یکشنبه و دوشنبه با تعطیل مدارس دست به اعتصاب سراسری بزنند. در این بیانیه آمده است: این شورا با لحنی قاطعانه رو به حاکمیت می‌گوید که این آغاز فصل جدیدی از اعتصابات سراسری معلمان خواهد بود. حاکمیت باید بداند که خاطره‌ی خون و خونریزی مشمول گذر زمان نخواهد شد و ما معلمان هم‌صدا با مردم سراسر ایران فریاد می‌زنیم که کشتن هر نفر، یعنی ملحق شدن هزاران هزار نفر دیگر به اعتراضات آزادی‌خواهانه‌ مردم ایران است. (مشروح خبر در گزارش های خبری امروز اخبار روز منتشر شده است).
بیانیۀ چهارم مجمع مادران پیشرو، در این بیانیه آمده است: “روی سخن ما با معلمان آزاده و دانش آموزان و والدین همدل و همراه است. ما مادران پیشرو باور داریم که می‌شود و باید از این کودکان آموخت. ایده‌ها و خلاقیت دانش آموزان را باید در کنار تجاربی که اندوخته‌ایم به کار گیریم. باید مبارزه را سازماندهی و تکثیر کنیم. ما از شما می‌خواهیم به هر شکل ممکن از دانش آموزان و مبارزه شان حمایت کنید. گروه‌های محلی یا منطقه‌ای کوچک خود را بسازید. معلمان آزاده در این میان نقش بسیار کلیدی دارند. ما را در کنار خود بدانید و در کنار فرزندانمان باشید. معلمان خود فروخته را افشا کنید. والدین عزیز اخبار دانش آموزان و ابتکارات آنها را منتشر کنید. (مشروح خبر در گزارش های خبری امروز اخبار روز منتشر شده است).”
اطلاعیۀ شمارۀ ۸ جوانان محلات سنندج، در بخشی از این اطلاعیه آمده است: مردم مبارز و انقلابی شهر سنندج، اعتصاب و مبارزات متحدانه و سراسری سه روز گذشته به ما نشان می دهد که شما به درجه ای از همبستگی و اتحاد دست یافته اید که می توان با اتکا به تجارب آن فاز جدیدی از مبارز علیه جمهوری اسلامی تا سرنگونی این رژیم ارتجاعی و جنایتکار را آغاز نماییم. از همین امروز کارگران باید با ایجاد کمیته های کارخانه و کارگاه، معلمان با تشکیل کمیته های مدارس، پرستاران با بنیاد نهادن کمیته های پزشکی، جوانان با ایجاد کمیته های محلات، دانشجویان با برپایی کمیته های دانشجویی، و همچنین ایجاد شوراهای محلات، مبارزات آتی را با سازماندهی و برنامه ریزی جدید تری به پیش برد. (مشروح خبر در ستون خبرهای اخبار روز منتشر شده است).
در حالی که اعتراضاتی که پس از قتل دولتی مهسا (ژینا) امینی سراسری شد، هفته نهم خود را سپری می کند و در حالی که فراخوان‌ها برای یادبود آبان ۹۸ با اعتراض های بیشتر هنوز ادامه دارد، شامگاه جمعه ۲۷ آبان، اعتراضات شبانه از جمله در جیرفت برای اولین بار شکل گرفت. خوی، بیجار، قروە (در همدان)، یاسوج، قزوین، تهران و ساوه هم از جمله شهرهایی بودند که حرکت‌های اعتراضی شبانه شکل دادند.
به گزارش سایت زمانه، محله‌های مختلفی در تهران شامگاه جمعه شاهد اعتراض های مردمی بودند از جمله گیشا، جنت‌آباد، شهرزیبا، ستارخان، و نارمک. معترضان به شکل گروهی، محله محور و در حرکت در تهران شعار دادند. تهرانی‌ها در بسیاری از محله‌ها از پنجره‌ها هم شعار دادند.
معترضان در بندر دیر در استان بوشهر برای دومین شب متوالی به خیابان آمدند.
معترضان در شهرهای و روستاهای کرد در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه از جمله در شهرهای پاوه، کرمانشاه، پیرانشهر، سنندج، مهاباد، بوکان، سقز، سردشت و ایلام به خیابان آمدند و در بیشتر این شهرها به سوی معترضان تیراندازی شد. گسترش اعتراضات به روستاهای کرد از هفته هشتم اعتراضات بیشتر شد و در شامگاه ۲۷ آبان هم ادامه داشت.
سرکوب دانشگاه‌ها همچنان ادامه دارد. در اولین ساعت‌های صبح شنبه ۲۸ آبان، نیروهای امنیتی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حمله کردند
تداوم اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شرکت کروز: امروز شنبه ۲۸ آبان‌ ماه ۱۴۰۱، کارگران سایت ۳ شرکت کروز مجدداً دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران که روز پنجشنبه ۲۶ آبان نیز تجمع برگزار کردند نسبت به عدم رسیدگی به مشکلاتشان اعتراض دارند. یکی از موارد نارضایتی این کارگران، اعتراض به لغو کلیه شیفت‌های اضافه‌ کاری روز جمعه است. کارگران شرکت کروز همچنین نسبت به سطح پایین دستمزدهای خود اعتراض دارند و خواستار رسیدگی به خواسته‌هایشان هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا