اجتماعیچرخان

اختلال روانی دانش‌آموزان و دانشجویان؟

خانم شعبانی، می‌گوید اینکه مطالبات این نسل و اساسا مطالبات مردم را به اختلالات روانشناختی تقلیل دهیم کاری است که خیلی از کسانی که می‌خواهند نبینند و نشنوند و ما اساسا طریقی در روانشناسی داریم که می‌گوید کسی که مراجعه می‌کند به روانشناس معمولا کمترین مساله را دارد و اطرافیانی که این انگ را به او می‌زنند که تو اختلال داری آن‌ها خودشان هسته اصلی مشکل هستند و یک جورهایی برای اینکه مشکل را نبینند و فرافکنی می‌کنند…

«آرمان‌ملی» در گفت‌وگو با یک روانشناس بالینی به ریشه‌یابی آنچه مسئولان درباره اختلالات دانش‌آموزان می‌گویند، پرداخته است

آرمان ملی: مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور روز جمعه ۲۷آبان، اعلام کرد تعداد تماس‌های تلفنی با سامانه مشاوره افزایش پیدا کرده و اکثر این تماس‌ها متعلق به دانش‌آموزان و دانشجویان بوده و از میان آن‌ها هم اکثرشان زنان و دختران بودند که یکسری اختلالات و مشکلاتی نظیر اختلالات اضطرابی، افسردگی و دو قطبی و در حوزه مربوط به مشکلات، عمدتا مسائل معطوف به خانواده، به گفته آن‌ها داشته‌اند.مسئولان در اعلام اختلالات روانی دانش‌آموزان و دانشجویان، به این موضوع اشاره نکرده‌اند که دانشگاه‌ها و مدارس هم در سطوحی که واکنش آن‌ها را در پی داشته، به اماکنی برای بیان مطالباتی بدل شدند که بعد از اتفاقات اخیر زمینه دیگری برای بروز پیدا کرده بود. از طرفی، در جریان اعتراضات ، هم زنان و هم مردان حضور داشتند. اما در ادامه اظهارات مسئولان مشاور بهزیستی، وزیر آموزش و پرورش هم روز گذشته در خبری اعلام کرد: مراکز مشاوره روی دانش‌آموزانی که نظم محیط را به هم ریخته‌اند، کار می‌کنند. یوسف نوری از عبارت به‌طور طبیعی استفاده کرده و گفته است کسانی که به‌طور طبیعی نظم محیط مدرسه را به هم ریختند و اشاره نکرده که تفاوت به هم ریختن نظم مدرسه به‌طور طبیعی و غیر طبیعی چیست و از دوستان خود یاد کرده که در مراکز مشاوره کار می‌کنند و آن زمینه‌هایی که وجود دارد (به زمینه‌ها اشاره نکرده) را تشخیص می‌دهند و به گفته او‌، با روش‌های مشاوره‌ای و روان‌شناسی به دانش‌آموزان کمک کنند. همه این مسائل مطرح می‌شوند و این سوال پیش می‌آید که اگر دانش‌آموزان و دانشجویان، اعتراضاتشان پررنگ‌تر دیده شده و حتی دانش‌آموزان برای اولین بار به این صورت دیده شده‌اند، دلیلش این اختلالاتی است که این مسئولان می‌گویند و اینکه اگر هم بر فرض، اختلالاتی وجود داشته باشد و روح و روان این افراد به صورت ناگهانی و در هفتاد روز گذشته دچار اختلال شده باشد، مسبب آن چیست و اگر بر فرض صحبت مقامات درست باشد، این افراد در چه فضایی زندگی کرده‌اند که اختلالات روانی پیدا کرده‌اند؟ الهه شعبانی، روانشناس بالینی و مدیرعامل موسسه احیای ارزش‌هاست که به صورت مردمی و رایگان خدمات مشاوره و بهداشتی و درمانی به شهروندان ارائه می‌کند. او می‌گوید که ما روانشناس‌ها اساسا به حضور افرادی در جایگاه‌هایی مثل ریاست سازمان نظام روانشناسی، نقد داریم و داستانش بماند و این اظهاراتی که وزیر آموزش و پرورش هم ارائه کرده‌اند برای ما بیشتر شبیه طنز است و ما وقتی می‌خوانیم تنها ابراز تاسف می‌کنیم و سر تکان می‌دهیم که تحلیل برخی مسئولان در این سطح است! او معتقد است تقلیل مطالبات دانش‌آموزان به اختلالات روانی، کار مدیریت‌های بسته است.

هسته اصلی مشکل

خانم شعبانی، می‌گوید اینکه مطالبات این نسل و اساسا مطالبات مردم را به اختلالات روانشناختی تقلیل دهیم کاری است که خیلی از کسانی که می‌خواهند نبینند و نشنوند و ما اساسا طریقی در روانشناسی داریم که می‌گوید کسی که مراجعه می‌کند به روانشناس معمولا کمترین مساله را دارد و اطرافیانی که این انگ را به او می‌زنند که تو اختلال داری آن‌ها خودشان هسته اصلی مشکل هستند و یک جورهایی برای اینکه مشکل را نبینند و فرافکنی می‌کنند، آن فرد را با این برچسب اختلال روانی قربانی می‌کنند و نمی‌خواهند که صدایش را بشنوند یا مساله‌اش را ببینند. این‌ها در سطح خرد و در سطح فرد است. در سطح کلان هم همین طور است. این روانشناس بالینی، می‌گوید که متأسفانه این گفتمانی است که برخی جدیدا پیدا کرده‌اند (شاید پیش از این نبود یا کمرنگ‌تر بود) با بچه‌ها و جوانان ما این برخورد می‌کنند و برای ما که در حوزه روانشناسی کار می‌کنیم، ‌بیشتر تاسف‌آور است که می‌خواهند اعتراضات و مطالبات را به اختلالات روانی تقلیل دهند.

مردم مضطربند

به گفته خانم شعبانی، اعتراضاتی که در حال وقوع هستند، مطمئنا ریشه‌های مختلفی دارند و این‌ها هیجان‌های طبیعی یک انسان است؛ ما اصلا هیجان بد یا خوب نداریم؛ ما نمی‌توانیم بگوییم که غم بد است، شادی خوب است. ما هیجان کارآمد و ناکارآمد داریم. او در توضیح هیجان‌های کارآمد و ناکارآمد، می‌گوید: به این معنا که هیجان باید بر شما کارکرد داشته باشد و در زمینه و شرایطی که هیجان فرد وجود دارد، به او کمک کند و برایش پیش رونده باشد؛ من زمانی دچار غم یا اضطراب می‌شوم و این‌ها نشانه‌هایی از این است که چیزی درست سر جای خودش نیست و یک جای کار می‌لنگد و غم و اضطراب من هشدار و آلارم روان من به من است برای ایجاد تغییر و برای اینکه بتوانم حالم را خوب کنم. این روانشناس بالینی ادامه می‌دهد که اگر مردم ما مضطربند به این خاطر است که یک چیزی درست نیست. یک اتفاقی در بیرون از آنهاست و امنیت روانی آن‌ها را مختل کرده، این هیجان‌ها را تجربه می‌کنند و حالا برون‌ریزی آن می‌تواند به شیوه‌های مختلف باشد. پس به هیچ عنوان نمی‌توانیم بگوییم که این‌ها چون اختلال دارند این کار را می‌کنند؛ اولا که اسمش اختلال نیست اسمش یکسری هیجان است؛ هیجان‌هایی که روان جمعی جامعه ما دارد بروز می‌دهد چون امنیت روانی ما تهدید شده و چون تهدید شده‌ایم، داریم واکنش کارآمد و درست نشان می‌دهیم. او این واکنش‌ها را کاملا طبیعی می‌داند و می‌گوید اگر قرار است بگوییم چیزی غیر طبیعی است و اگر قرار است بگوییم اختلالی وجود دارد، اختلال در جای دیگری است؛ آن چیزی که مختل و غیر طبیعی است چیز دیگری است. هیجان‌های مردم ما و چیزی که دارد اتفاق می‌افتد، طبیعی است و یک واکنش طبیعی به یک اتفاق غیرطبیعی است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا