حقوق بشر

روایتی از جان باختن محمدرضا بالی لاشک و تلاش نهادهای امنیتی برای پوشاندن حقیقت

محمدرضا بالی لاشک، از جانباختگان اعتراضات سراسری در شهرستان نوشهر است. بر اساس اطلاعات دریافتی هرانا، این شهروند در پی اعمال خشونت مفرط نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده است. پس از جان باختن این شهروند، خانواده وی تحت فشار نهادهای امنیتی تعهد دادند که اطلاعاتی از نحوه جان باختن این شهروند منتشر نکرده و علت مرگ را “فوت طبیعی” عنوان کنند.

خبرگزاری هرانا – یه گفته یک منبع مطلع: “آقای بالی لاشک در مقابل آژانس تاکسی تلفنی که در آن کار میکرد، نسبت به بازداشت دو شهروند جوان توسط نیروهای لباس شخصی اعتراض میکند و ماموران مذکور او را مورد ضرب و شتم قرار داده و  گاز اشک آور به صورت وی شلیک میکنند. آقای بالی لاشک پس از نشستن در خودرو خود، مجددا مورد حمله ماموران قرار گرفته و  گلوله اشک آور به درون خودروی وی شلیک می شود در نهایت نامبرده به دلیل وخامت حال به بیمارستان منتقل شد”.

به گفته این منبع مطلع، “در زمان انتقال به بیمارستان صورت وی از دود گاز اشک آور سیاه شده بود و آثار ضرب و شتم در صورت و گردن وی دیده میشد. در بیمارستان به خانواده وی گفته شد که ضربه مغزی شده است و اگر درخواست کالبد شکافی کنید، جنازه را تحویل نخواهید گرفت”.

پس از جان باختن این شهروند، خانواده وی تحت فشار نیروهای امنیتی قرار گرفتند و تعهد دادند که اطلاعاتی از نحوه جان باختن این شهروند منتشر نکنند. فرزند این شهروند مجبور به انتشار مطلبی شد که در آن نوشته بود “بدون هیچ فشاری از سوی جمهوری اسلامی، اعلام میکنم که پدرم به صورت طبیعی فوت کرده است”.

آقای بالی لاشک ساعاتی پیش از جان باختن، در مراسم چهلم حنانه و حسینعلی کیاکجوری از جان باختگان اعتراضات سراسری اخیر شرکت کرده بود که این مراسم در پی شعارهای اعتراضی شهروندان و حضور نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده بود.

یک منبع مطلع دیگر در خصوص تلاش نهادهای امنیتی برای پوشاندن حقیقت، به هرانا گفت: “شماری از مسئولان در این شهرستان سعی دارند علت مرگ وی را شعارهای ضد حکومتی شهروندان و برخورد متقابل نیروهای امنیتی در مراسم چهلم حنانه و حسینعلی کیاکجوری عنوان کنند. اما وی ساعاتی پس ار این مراسم مورد خشونت نیروهای امنیتی قرار گرفت و جان باخت”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا