اخبار

طنین “مرگ بر خامنه‌ای”؛بازداشت و اعتصاب در کردستان، قطع اینترنت در کشور

شهرهای کردستان میهن ما همچنان پهنه اصلی اعتراض های مردمی است.  هدف عمده رژیم فقها سرکوب است. از هنگام غروب ۳۰ آبان خبرهایی از تظاهرات در تهران و شهرهای دیگر  نیز انتشار یافته که جزئیات آن به سبب مسدود بودن اینترنت هنوز روشن نیست….

منابع کردی از کشته شدن دست کم ۱۴ نفر در سه روز گذشته و بازداشت بیش از ۲۰۰ تن در شهرهای مهاباد و بوکان خبر می‌دهند. همزمان خیابان‌های دوحه نیز پس از بازی ایران و انگلیس صحنه تظاهرات ضد حکومتی و “شعار مرگ بر دیکتاتور” شد.
خشونت سرکوبگران در شهرهای کردستان و بخش‌هایی از آذربایجان غربی- شدت بیشتری گرفته است. سپاه پاسداران به صورت رسمی اعلام کرده است برای سرکوب معترضان نیروهایش را تقویت می‌کند.
اوضاع در کردستان بحرانی است. در حالی که لحظه‌به ‌لحظه از افزایش شمار قربانیان حملات نیروهای حکومتی خبر می‌رسد، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از ربودن بیش از ۲۰۰ جوان اهل مهاباد و بوکان توسط عوامل سرکوب خبر داد.
فریادهای “مرگ بر رهبر” و “مرگ بر خامنه‌ای” که هفته‌های اخیر در سراسر ایران طنین انداخته است، برای خامنه‌ای و دیگر سران رژیم بی‌شک باید یادآور فریادهای “مرگ بر شاه” باشد که در ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ در سراسر ایران طنین افکند و سرانجام به سرنگونی حکومت پلیسی و ضد مردمی شاه منجر شد.
در آن دوران هم سران حکومت شاه و ساواکش هزاران تن از مردم جان به‌لب رسیده را که در اعتراض به ظلم و بی‌عدالتی به خیابان‌ها آمده بودند و با گلوله‌های آن‌ها جان باختند “تروریست”، “عامل خارجی”، و “اغتشاش‌گر” نامیدند ولی سرانجام طوفان خشم توده‌های میلیونی خلق بساط حکومت ننگین‌شان را درهم پیچید.
از صبح روز دوشنبه ۳۰ آبان ماه سال جاری، همزمان با خاکسپاری پیکر کشته شدگان شامگاه ۲۹ آبان، جوانرود خو‌ن‌بار بود. نیروهای نظامی به سوی مردمی که برای خاکسپاری به آرامستان جوانرود رفته بودند، با سلاح‌های کشنده شلیک کردند.
شبکه حقوق بشر کردستان قتل ۵ شهروند در جوانرود را تایید کرد. ده‌ها تن مجروح شده‌اند. حال یکی از مجروحان وخیم گزارش شده است. در پیرانشهر هم خشونت ماموران حکومتی نسبت به روزهای قبل افزایش یافت.
در دیگر شهرهای کردستان شهروندان از بعدازظهر به خیابان آمدند. دامنه اعتراضات انتظار می‌رفت به سراسر ایران گسترده شود. در دره‌دریژ ، به مناسبت چهلم سینا نادری که ۲۰ مهر به دست ماموران حکومتی به قتل رسید، شمار زیادی از شهروندان به خیابان آمدند.
در ویدئوهایی که از اعتراضات روز دوشنبه ۳۰ مهر در محله دره دریژ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، شعارهای “مرگ بر دیکتاتور” و “مهاباد تنها نیست، یارسان پشتیبان آن است” شنیده می‌شود. در یک ویدئوی دیگر هم معترضان که تصویر سینا قنبری را در دست دارند “مرگ بر علی خامنه‌ای” را فریاد می‌زنند.
به گزارش سایت زمانه، این محله از مناطق حاشیه نشین کرمانشاه است.
پیروان آئین یاری که کمتر در سیاست دخالت می‌کردند و در تمام سال‌های استقرار جمهوری اسلامی تحت سرکوب و تحقیر بوده‌اند، از آغاز اعتراضات گسترده به قتل ژینا امینی در شهرهای مختلف به خیابان آمده‌اند و یا با انتشار بیانیه با قیام در ایران اعلام همبستگی کرده‌اند.
جمعه ۲۷ آبان در صحنه، بیکی از پایگاه های اصلی یارسان‌ها، شمار زیادی با در دست داشتن عکس خلیل عالی نژاد، تنبورنوازی که در سوئد به طرز مشکوکی جان باخت، بر مزار او جمع شدند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.
عصر دوشنبه در ثلاث باباجانی در همسایگی جوانرود هم شمار زیادی به خیابان آمدند. ثلاث باباجانی شهری است با ترکیب جمعیتی چند فرهنگی- مذهبی متشکل از سنی‌های شافعی و یارسان‌ها. نرخ فقر و بیکاری در ثلاث باباجانی همانند دیگر مناطق استان کرمانشاه بالا است. در سال‌های گذشته چند مرتبه مردم ثلاث باباجانی در اعتراض به تحمیل فقر و بیکاری تجمع کردند.
در یک ویدئو از کنش اعتراضی شامگاه ۳۰ آبان در این شهر منتشر شد شعار “جوانرود تنها نیست ثلاث پشتیبان آن است”، شنیده می‌شود.
روانسر از دیگر شهرهای استان کرمانشاه هم شامگاه دوشنبه صحنه اعتراض بود. روانسر شهری است شهره به کولبران پرشمار می باشد.
در دهگلان، سنندج، مهاباد، مریوان و سقز هم تظاهرات محله‌محور رخ داد. سپاه پاسداران ۲۸ آبان به مهاباد لشکر کشید و شبانه شمار زیادی از منازل مسکونی را با هدف بازداشت معترضان با خشونت بازرسی کرد. خشونت ماموران سرکوب در روز بعد نیز ادامه داشت اما مانع تداوم مقاومت مردم در خیابان نشد. معترضان در مهاباد شامگاه ۳۰ آبان هم یک بار دیگر از بلندگوی یک مسجد در محله زمین‌های شهرداری که از مناطق حاشیه‌نشین به شمار می‌رود، سرود انقلابی پخش کردند. صدای راوی این دوربین می‌گوید مسجد عایشه در زمین‌های شهرداری، ۳۰ آبان.
در یک ویدئوی دیگر از مهاباد، گروهی از معترضان جاده‌ای را که گفته می‌شود محور ارتباطی ارومیه مهاباد است، با افروختن آتش مسدود کرده‌اند.
این اقدام اعتراضی در محور ارتباطی بوکان -سقز نیز تکرار شد. روای یک ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد می‌گوید جاده را برای کامیون‌دارانی که اعتصاب نمی‌کنند، مسدود می‌کند.
در مریوان هم به سیاق روز و شب‌های گذشته در محله تپه موسک معترضان آتش افروختند و خیابان را مسدود کردند. در مریوان همزمان با نزدیک شدن به غروب آفتاب مبارزان شیپورهایی را که حالا به شیپور انقلاب شهره شده‌اند به صدا درمی‌آورند تا دیگران را از آغاز رزم شبانه با خبر کنند. در یک ویدئو از این شهر صدای شیپور به گوش می‌رسد. در یک ویدئو دیگر هم گروهی از مبارزان سطل زباله را واژگون و در خیابان آتش روشن کرده‌اند و شعار می‌دهند ژن، ژیان، ئازادی.
سنندج نیز به رغم سرکوب گسترده و مرگبار نیروهای سرکوب در روز و شب‌های گذشته همچنان به رزم شبانه می‌دهد. شامگاه شنبه مبارزان در سنندج در چند محله به خیابان آمدند. نایسر و شهرک بهاران که دو سکونتگاه حاشیه‌نشینان به شمار می‌روند و از ۲۶ شهریور خاموش نشده‌اند، بار دیگر صحنه اعتراض بود.
در کمربندی ۲۵ و محله غفور نیز معترضان به خیابان آمدند. عمار گلی، همکار مرکز حقوق بشر کردستان در توییتر نوشت انقلابیون با ماموران سرکوب درگیر شده‌اند. در نایسر به سوی مردم گلوله جنگی شلیک شده است.
یک ویدئو نیز از محله شریف‌آباد سنندج در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که صدای راوی پشت دوربین می‌گوید بعد از باخت تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی به انگلیس جوانان شریف آباد به خیابان آمده‌اند. در این ویدئو که از فاصله دور ضبط شده است، شعله‌های آتش در خیابان دیده می‌شود.
سقز، زادگاه ژینا (مهسا) امینی هم در شامگاه دوشنبه شاهد اعتراضات محله محور بود. در کریم‌آباد سقز که یکی از کانون‌های اعتراضی در دو ماه اخیر بوده است، گروهی از مبارزان در خیابان آتش برافروختند و شعار دادند: جوانرود تنها نیست، سقز، سقز پشتیبان آن است.
در بانه، شهری که با بازار و دسترنج کولبران شناخته می‌شود هم گروهی از شهروندان در همبستگی با جوانرود به خیابان آمدند.
در استان ایلام که پیش از این آبدانان و مورموری صحنه اعتراض گسترده‌ای که به اذعان مسئولان حکومتی موجب خسارت ساختمان نهادهای حکومتی و بانک‌ها شده، به خیابان آمده بودند این بار نوبت به دهلران رسید. در یک ویدئو از دهلران صدای معترضانی که شعار مرگ بر دیکتاتور را تکرار می‌کنند، شنیده می‌شود. با این وجود و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکەهای اجتماعی، سپاه پاسداران هزاران نیرو با تجهیزات جنگی به شهرهای کردنشین اعزام کردە است. این موضوع باعث ایجاد نگرانی فعالان حقوق بشر و نیروهای مردمی شدە است.
در سی‌سخت، شهری که نامش به فقر و تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران نهادهای عمومی از جمله شهرداری گره خورده است، پیکر رضا شرفی بر دوش مردم به خاک سپرده شد. رضا شرفی شامگاه ۲۸ آبان به دست ماموران حکومتی کشته شد. در ویدئوهایی که از مراسم خاکسپاری او منتشر شده “از سی سخت تا کردستان جانم فدای ایران” شنیده می‌شود.
یک ویدئو نیز از خاکسپاری علی مولایی که در ایذه به قتل رسید، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این ویدئو دیده می‌شود که همسر او که تازه با او ازدواج کرده بود، با لباس سفید حضور دارد و شمار زیادی از زنان سیاه‌پوش به رسم بخیتاری‌ها سوگواری می‌کنند. رسانه‌های حکومتی ایران پیش از این مدعی شده بودند که پیکر مولایی در روز ۲۸ آبان به خاک سپرده شده است.
یک ویدئو نیز از خیابان هویزه بندرعباس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن گروهی از معترضان در خیابان دیده می‌شوند.
یورش گسترده و خونین گزمگان رژیم ولایت فقیه به مردم معترض در روزهای اخیر بدون شک از تلاش سازمان یافتهٔ رژیم به‌هدف تشدید سرکوب و خاموش کردن اعتراض‌های مردمی در سراسر کشور نشان دارد. با شروع برخی اعتراض‌های کارگری در شهرهای مختلف، همبستگی پرشور ایرانیان خارج از کشور با مبارزۀ دلیرانهٔ مردم میهن ما، و همچنین پیوستن قشرهای اجتماعی‌ای دیگر ازجمله معلمان، فرهنگیان، و بازنشستگان کشور نشانه‌هایی مثبت از حرکت به سمت اعتصابی عمومی در سراسر کشور است که نقشی مهم در مقابله با برنامهٔ رژیم برای سرکوب خونین اعتراض‌های مردمی می‌تواند داشته باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا