حقوق بشر

جانباختن ١٠٢ شهروند کُرد در جریان اعتراضات سراسری

براساس اطلاعات و تحقیقات انجام گرفته از سوی کُردپا، از زمان شروع خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی به ‌دنبال قتل حکومتی ژینا-مهسا امینی در جریان اعتراضات مردمی در ۶۶ روز گذشته در کردستان ١٠٢ تن توسط سرکوبگران جمهوری اسلامی جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار تا مورخه ۳۰ آبان‌ماه از سوی کُردپا گردآوری و تایید شده‌ است. البته چند مورد دیگر از اطلاعات مربوط به جانباختگان به ‌دست کُردپا رسیده که درحال تحقیقات بیشتر برای تایید آنهاست.

براساس این گزارش؛

١٠٢ تن از شهروندان کردستان طی ۶۶ روز جانباخته‌اند.

۱۱ تن از آنان زیر ۱۸سال سن دارند.

۵ تن از جانباختگان زن هستند.

از این میان نسرین قادری، سارینا ساعدی، حمید گلی و سامان رحمانی با ضربات باتوم سرکوبگران جان باختند.

رامین فاتحی، اسماعیل دزوار و امید حسینی بعد از بازداشت در مکانی نامعلوم یه قتل رسیدند و محمد لطف‌الهی و نسرین قادری در جریان بازداشت کشته شدند.

اعم شهروندان با گلوله جنگی به قتل رسیدند و کومار درویشی و مومن زندکریمی نیز مشخصا با گلوله ساچمه‌ای جانباختند.

روز ۳۰ شهریور با ۱۴ جانباخته و روزهای ۴و۵ آبان با ۱۲ جانباخته و ۲۴ تا ۳۰ آبان با ۳۹ جانباخته از جمله روزهای بوده که بیشتر قتل حکومتی را داشته است.

اسامی جانباختگان؛

۲۸شهریور- محسن محمدی، فرزند خلیفه مسعود در جریان تجمعات اعتراضی شهر دیواندره به‌دلیل شدت جراحات در یکی از بیمارستان‌های سنندج جان باخت. پیکر او ساعت سه بامداد ۲۹ شهریورماه بدون برگزاری مراسم به‌دلیل ممانعت نهادهای امنیتی به خاک سپرده شد.

۲۸شهریور- رضا لطفی در جریان اعتراضات دهگلان به ضرب گلوله کشته شد.

۲۸شهریور- فریدون محمودی، اهل سقز در جریان اعتراضات سقز جان باخت. او شبانه و بدون برگزاری مراسم  به‌دلیل ممانعت نهادهای امنیتی به خاک سپرده شد.

۲۹شهریور- فرجاد درویشی، ۲۳ساله و فرزند یونس، اهل بالو ارومیه در جریان تجمعات اعتراضی در شهرک ولیعصر ارومیه با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت.

۲۹شهریور- زکریا خیال نوجوان ۱۶ساله اهل پیرانشهر در جریان تجمعات اعتراضی در پیرانشهر در نتیجه شلیک گلوله جان باخت.

۲۹شهریور- مینو مجیدی، اهل قصرشیرین در جریان تجمعات اعتراضی کرمانشاه با شلیک مستقیم جانباخت.

۲۹شهریور- رضا شهپرنیا، ٢٣ ساله فرزند مرتضی در تجمعات اعتراضی کرمانشاه در خیابان “خرم” با اصابت یک گلوله جنگی به قلبش و ۲۰۰ گلوله ساچمه‌ای به بدنش جان باخت.

۳۰ شهریور- فواد قدیمی، فرزند عبدالله در جریان تجمعات اعتراضی شهر دیواندره به‌شدت زخمی و بعد از سه روز، ۳۰ شهریورماه در  بیمارستان کوثر سنندج و در بخش مراقبت‌های ویژه جان باخت.

۳۰شهریور- دانش رهنما، ٢۵ سالە، اهل روستای بالو در جریان اعتراضات ارومیه با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت.

۳۰شهریور- امین معرفت، نوجوان ۱۶ساله اهل اشنویه در جریان اعتراضات اشنویه با شلیک مستقیم گلوله جانباخت.

۳۰شهریور- صدرالدین لیتانی، ۲۷ساله، فرزند قادر در جریان تجمعات اعتراضی شهر اشنویه با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۳۰شهریور- میلان حقیقی، ۲۱ ساله، فرزند سلیم در جریان تجمعات اعتراضی شهر اشنویه با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۳۰شهریور- عبدالله محمودپور، ١۶ سالە، اهل روستای بالو از توابع ارومیه در اعتراضات این شهر با شلیک گلوله کشته شد.

۳۰شهریور- محسن قیصری اهل ایلام در جریان تجمعات اعتراضی به قتل حکومتی ژینا امینی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد. این جوان بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر و سینه جان خود را از دست داد.

۳۰شهریور- امیرعلی فولادی، ۱۶ساله در جریان اعتراضات اسلام‌آبادغرب (شاباد) با شلیک گلوله جان باخت. کُردپا چهارم مهرماه مطلع شد برای تحویل جنازه امیرعلی فولادی از خانواده‌اش درخواست پول شده است.

۳۰شهریور- سعید محمدی، ۲۱ ساله در جریان اعتراضات اسلام‌آبادغرب (شاباد) با شلیک گلوله جان باخت.

۳۰شهریور- ایمان محمدی در جریان اعتراضات اسلام‌آبادغرب (شاباد) با شلیک گلوله جان باخت.

۳۰شهریورماه- امیرحسین بساطی، دانش‌آموز، ۱۵ ساله در جریان تجمعات اعتراضی کرمانشاه جان باخت.

۳۰شهریورماه- محمد زارعی اهل شهرستان سنقر از توابع کرمانشاه در جریان تجمعات اعتراضی منطقه «باقرآباد» شهرستان قرچک درنتیجه شلیک نیروهای امنیتی زخمی و در راه بیمارستان جان باخت. خبر جانباختن او بعد از دو هفته منتشر شد.

۳۰شهریورماه- علیرضا فتحی، ۲۲ساله، اهل شهرستان سنقر از توابع کرمانشاه در جریان اعتراضات مردمی در شهرک صنعتی الوند در استان قزوین بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جانباخت و جسد وی پس از اخذ تعهد کتبی به خانواده‌اش تحویل و در شهرستان الوند به خاک سپرده شد.

۳۰شهریورماه- روزبه خادمیان، ۳۲ساله در فردیس کرج بر اثر شلیک نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات جان خود را از دست داد و جسد وی در بهشت سکینه کرج به خاک سپرده شد. روزبه خادمیان مغازه موبایل فروشی داشت و در جریان اعتراضات ۵ گلوله به بدن وی اصابت کرده بود.

۳۰شهریورماه- علی مظفری والیبالیست تیم سایپا و شهروند کُرد اهل قوچان در جریان اعتراضات این شهر به ضرب گلوله توسط مأموران سرکوبگر کشته شد.

۴مهرماه- عبدالسلام قادر گلوان، فرزند نادر که در تجمعات ۳۰شهریورماه اشنویه به‌شدت زخمی شده بود در یکی از بیمارستان‌های ارومیه به‌دلیل شدت جراحات جان باخت.

۶مهرماه- صمد برگی‌نیا، فرزند محمد و اهل پیرانشهر که در جریان تجمعات اعتراضی روز ۲۹شهریورماه در پیرانشهر به شدت زخمی و به بیمارستان «خمینی» ارومیه منتقل شده بود، درنتیجه شدت جراحات در این بیمارستان جان باخت.

۹مهرماه- مختار احمدی، در جریان تجمعات اعتراضی مریوان با شلیک گلوله کشته شد و پیکرش شبانه بدون حضور مردم به خاک سپرده شد.

۱۳مهرماه- نیما شفق‌دوست، ۱۶ساله، فرزند بهروز، اهل «زیندشت» از توابع سلماس و ساکن محله «کشتارگاه» ارومیه در جریان تجمعات اعتراضی براثر شلیک گلوله به‌شدت زخمی و در یکی از بیمارستان‌های ارومیه جان باخت. خانواده ابتدا او را در زیرزمین خانه مداوا کرده و به‌دنبال وخیم‌شدن وضعیتش او را به بیمارستان منتقل کرده بودند.

۱۶مهرماه- یحیی رحیمی، فرزند احمد، اهل محله «ننله» در یکی از خیابان‌های سنندج در خودروی خود با شلیک مستقیم از فاصله نزدیک جان باخت. ویدیوی لحظه جانباختن او در شبکه‌ها اجتماعی وایرال شده است.

۱۶مهرماه- محمد امینی، فرزند گل‌محمد و اهل محله «تقتقان» سنندج در جریان تجمعات با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۱۶مهرماه- داریوش علیزاده در جریان تجمعات اعتراضی مردم سنندج با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۱۶مهرماه- پیمان منبری، ۲۹ساله، فرزند ایوب، اهل روستای «نییه‌ر» و ساکن سنندج با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در جریان تجمعات اعتراضی جان باخت. پیکر او بامداد دوشنبه ۱۷مهرماه با حضور خانواده و نیروهای امنیتی در در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.

۱۸مهرماه- آرین مریدی فرزند حسین و آمنه که در تجمعات اعتراضی شهر ثلاث باباجانی بر اثر شلیک نیروهای امنیتی به شدت زخمی شده بود،  بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

۱۸مهرماه- اسماعیل دزوار، اهل سقز، بعد از آنکه ۶ مهرماه در جریان تجمعات اعتراضی بازداشت شد، ۱۷مهرماه به بیمارستان منتقل و روز ۱۸مهرماه جان باخت، نیروهای امنیتی خانواده این شهروند را تهدید کردند که علت مرگ فرزندشان را “سانحه رانندگی” اعلام کنند.

۲۰مهرماه- عزیز مرادی، در جریان اعتراضات مردمی در محله “نایسر” سنندج بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۲۰مهرماه- آرمین صیادی در جریان اعتراضات مردمی در محله “دره‌‌دریژ” کرمانشاه براثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۲۰مهرماه- سینا نادری در جریان اعتراضات مردمی در محله “دره‌دریژ” کرمانشاه براثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۲۰مهرماه-  کمال فقهی، فرزند محمد، اهل بوکان در جریان تجمعات اعتراضی بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد. نیروهای امنیتی این شهروند را در پشت بام منزلش در حین برگزاری تجمعات اعتراضی در منطقه “حسار” بوکان مورد شلیک مستقیم قرار دادند. او براثر اصابت گلوله به ناحیه سر به شدت زخمی و به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستان “قلی‌پور” بوکان جان خود را از دست داد. کمال فقهی، کارمند نیروگاه حرارتی بناب بوده است.

۲۰مهرماه- سید محمدحسینی، اهل سقز، در جریان اعتراضات مردمی و هنگامی که به شلیک نیروهای امنیتی به سمت مردم اعتراض می‌کند با سرعت بالا توسط ماشین این ماموران دو بار زیر گرفته می‌شود و جان خود را از دست می‌دهند. از خانواده وی تعهد گرفته شده که بگویند درنتیجه تصادف کشته شده است.

۲۷مهرماه- سید علیرضا حسینی، ٢٣ سالە، فرزند سید مراد اهل کرمانشاه در پی شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه در تهران جان باخت. یکی از نزدیکان این شهروند در این‌باره به کُردپا گفت: نیروهای یگان ویژه برای بازداشت کارگران به ظن حضور آنان در اعتراضات به محل سکونتشان که در حال استراحت بودند، یورش بردند و سید علیرضا که قصد فرار داشته از پشت سر مورد اصابت گلوله این نیروها قرار گرفته است. سید علیرضا حسینی با اصابت مستقیم گلوله جنگی جان باخته و مابقی کارگران که در رستورانی کار می‌کردند، بازداشت شده‌اند. پیکر این جوان در روستای “سامله” از توابع کرمانشاه به خاک سپرده شده است.

۲۹مهرماه- رامین فاتحی اهل سنندج زیر شکنجه در یکی از بازداشتگاه‌ها جان باخت. نیروهای امنیتی علت مرگ او به خانواده‌اش را خودکشی اعلام کردند و او را مخفیانه در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده و به خانواده اعلام کرده‌اند اجازه برگزاری مراسم ختم برای او را ندارند.

۳۰مهرماه- رامین کرمی، فرزند پرویز، ٣١ سالە اهل شهرستان سرپل ذهاب ساکن کرمانشاه که روز چهارشنبه بیستم مهرماه در اعتراضات سراسری در کرمانشاه بر اثر شلیک نیروهای امنیتی زخمی شده بود، جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، خبر جان باختن این شهروند روز پنج‌شنبه بیست و هشتم مهرماه پس از ٨ روز از سوی نیروهای امنیتی به خانواده وی اعلام شده است. پیکر این شهروند معترض با حضور نیروهای امنیتی و خانواده‌اش در آرامستان «کل داوود» سرپل‌ذهاب به خاک سپرده شد. نیروهای امنیتی خانواده این شهروند را تهدید کردند که از مصاحبه با رسانه‌ها خودداری کنند.

۴ آبان‌ماه- محمد لطف‌الهی، فرزند باقر اهل سنندج که در جریان اعتراضات محله نایسر سنندج بر اثر شلیک نیروهای امنیتی زخمی و سپس بازداشت شد و درحین بازداشت در خودروی ون به شدت مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته بود درنتیجه شکنجه جان خود را از دست داد. به‌گفته یک منبع مطلع، آثار کبودی و ضرب و شتم به وضوح بر بدن وی مشهود بوده است.

۴ آبان‌ماه- محمد شریعتی، اهل سنندج در جریان تجمعات اعتراضی در کمربندی ۲۵ سنندج با شلیک گلوله جنگی نیروهای امنیتی جان باخت.

۴ آبان‌ماه- افشین آشام، ۲٨ ساله اهل روستای “سرخک سنجابی” و ساکن محله “پالی آباد” قصرشیرین در جریان اعتراضات از ناحیه سینه و شکم مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت و جان خود را از دست داد. منابع مطلع کُردپا در شهرستان قصرشیرین از درخواست ۲۵۰ میلیون تومان برای تحویل جنازەی افشین آشام، از سوی نهادهای امنیتی خبر دادند.

۴ آبان‌ماه- اسماعیل مولودی ٣۵ ساله، فرزند عبدالقادر، اهل مهاباد در جریان اعتراضات سراسری بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۴ آبان‌ماه- کیوان درویشی، متولد ۱۳۵۹، در “کمربندی ۲۵” سنندج، بر اثر اصابت گلوله ساچمه ای به نقاط حیاتی بدن، جان خود را از دست داد. این در حالیست که به گفته یک منبع مطلع نزدیک به خانواده وی، در برگه پزشکی قانونی آقای درویشی، علت فوت این معترض جانباخته “ایست قلبی” عنوان شده است.

۵ آبان‌ماه- سارینا ساعدی، ۱۶ ساله و فرزند هاشم، در جریان تجمعات اعتراضی چهارم آبانماه براثر ضرب‌وشتم نیروهای سرکوبگر و واردکردن ضربات باتوم به سر دچار خونریزی مغزی شد و پس از یک روز بستری شدن در بیمارستان جام باخت. پیکر او با حضور نیروهای امنیتی و خانواده‌اش در قبرستان بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد. ماموران امنیتی خانواده‌اش را تهدید کرده‌اندو از آنها تعهد گرفته‌اند که علت مرگ او را خودکشی اعلام کنند و از گفتگو با رسانه‌ها خودداری کنند.

۵ آبان‌ماه- فرشته احمدی، ۳۲ ساله، اهل سردشت و ساکن مهاباد، جلوی درب منزل با گلوله جنگی نیروهای امنیتی به قتل رسید. او دارای یک پسر ۳ساله و دختر ۶ساله است. پیکر او شبانه و مخفیانه در روستای «حمزه‌آباد» مهاباد به خاک سپرده شد.

۵ آبان‌ماه- مطلب سعیدپیرو ، اهل بانه در جریان تجمعات اعتراضی شهر بانه با شلیک گلوله مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. جسد او به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل و تا روزها به خانواده‌اش تحویل داده نشد.

۵ آبان‌ماه- فریدون فرجی، ۲۸ساله، اهل سقز در جریان تجمعات اعتراضی شهر بانه با شلیک گلوله مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. جسد او به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل و تا روزها به خانواده‌اش تحویل داده نشد.

۵ آبان‌ماه- کبری شیخه، اهل مهاباد، در جریان اعترضات گسترده بعد از مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی مهاباد با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. گلوله جنگی به گلوله وی برخورد کرده بود.

۵ آبان‌ماه- شاهو خضری، اهل مهاباد، در جریان اعترضات گسترده بعد از مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی مهاباد با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت.

۵ آبان‌ماه- زانیاری ابوبکری، فرزند سلطان و اهل مهاباد، در جریان اعترضات گسترده بعد از مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی مهاباد با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت.

۵ آبان‌ماه- حمید گلی ۴۶ ساله فرزند محمد اهل سنندج در جریان اعتراضات در تهران بر اثر ضربات متعدد باتوم توسط نیروهای سرکوبگر در بیمارستان تجریش جان خود را از دست داد. براساس برگه پزشکی قانونی که برای کُردپا ارسال شده، پزشکی قانونی علت مرگ آقای گلی را “صدمات مغزی (خونریزی مغزی و شکستگی جمجمه) بر اثر اصابت جسم سخت” عنوان کرده و تاریخ فوت وی را پنجم آبان‌ماه ١۴٠١ اعلام کرده است.

۶ آبان‌ماه- مسعود احمدزاده، اهل مهاباد که در جریان اعتراضات پنجم آبان‌ماه بر اثر شلیک نیروهای امنیتی به شدت زخمی شده بود، امروز جمعه ششم آبان‌ماه به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

۶ آبان‌ماه- داستان رسول، شهروند اهل کردستان عراق که برای شرکت در مراسم خاکسپاری مطلب سعیدپیرو از جانباختگان اعتراضات پنجم آبان‌ماه در بانه به روستای چومان رفته بود، بر اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران جان خود را از دست داد.

۸ آبان‌ماه- کومار درافتاده، ١۶ ساله، فرزند حسن، براثر شلیک نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات در یکی از خیابان‌های پیرانشهر جان خود را از دست داد. پیکر این نوجوان به بیمارستان پیرانشهر منتقل و سپس به خانواده‌اش تحویل داده شد. پیکر او نهم آبانماه در روستای “زیوکه” از توابع پیرانشهر به خاک سپرده شد.

۱۱ آبان‌ماه- مومن زندکریمی، ۱۸ ساله، فرزند عبید، اهل روستای “ماچکه” از توابع دهگلان و ساکن محله “گلشن” سنندج، در این محله با تیراندازی نیروهای مسلح حکومت کشته شد. این جوان پس از زخمی شدن به بیمارستان توحید منتقل و پس از ساعاتی به دلیل شدت جراحات جان باخت. پیکر وی با فشار نهادهای امنیتی شبانه در روستای “ماچکه” به خاک سپرده شد.

۱۳ آبان‌ماه- نسرین قادری اهل مریوان که در جریان شرکت در اعتراضات مردمی تهران شناسایی شدە و اوایل شب سرکوبگران بە منزل او هجوم بردە و در پی تلاش برای بازداشتش او را با ضربات باتوم مورد ضرب و جرح شدید قرار دادە کە در نتیجە شدت جراحات خانم قادری بیهوش می‌شود و بعد از انتقال به یکی از بیمارستان‌های تهران جان خود را از دست می‌دهد. نیروهای امنیتی از تحویل پیکر او به خانواده خودداری کرده و شبانه و با فشار او را به خاک سپردند.

۱۸ آبان‌ماه- فایق مام‌قادری، فرزند رسول از زخمی‌شدگان اعتراضات مهاباد که بر اثر شدت جراحات وارده به کما رفته بود در یکی از بیمارستان‌های ارومیه جانباخت. ۲۳ مهرماه فایق مام‌قادری به همراه مسعود فرج‌زاده و دانا مام‌قادری درخیابان استقلال که ابتدا سرکوبگران به آنها ایست می‌دهند، قبل از نگهداشتن ماشین هدف رگبار گلوله قرار می‌گیرند و فایق مام‌قادری بر اثر اصابت گلوله نیروهای سرکوبگر از ناحیه سر و پشت به شدت زخمی می‌شود.

۱۹ آبان‌ماه- اردلان قاسمی، فرزند مصطفی، اهل گیلانغرب از توابع کرمانشاه درحین شعارنویسی در بلوار طاق‌بستان کرمانشاه به همراه دوستش از پشت هدف شلیک مستقیم گلوله جنگی قرار می‌گیرد و بعد از انتقال به بیمارستان طالقانی جان خود را از دست می‌دهد. نهادهای امنیتی در قبال پرداخت ١۶ میلیون تومان پیکر اردلان قاسمی را به خانواده‌اش تحویل و آنان را تهدید کردند که از رسانه‌ای کردن خبر فرزندشان خودداری کنند. پیکر اردلان قاسمی ۲۱ آبان‌ماه تحت تدابیر شدید امنیتی در آرامستان “طاقیل” شهرستان گیلان‌غرب به خاک سپرده شد. شخص همراه اردلان قاسمی نیز بر اثر اصابت نیروهای امنیتی – نظامی به ناحیه کمر به شدت زخمی و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است.

۲۱ آبان‌ماه- سامان رحمانی،  فرزند صدیق، اهل شهرستان تکاب در حین شعارنویسی و هنگام بازداشت براثر ضربات متعدد باتوم از ناحیه سر جان خود را از دست می‌دهد.  نیروهای امنیتی خانواده او را تهدید کردند که از رسانه‌ای کردن خبر جانباختن فرزندشان خودداری کنند. پیکر سامان رحمانی تحت تدابیر امنیتی به تکاب منتقل و نیروهای امنیتی اجازه شست‌وشوی پیکر سامان را به خانواده‌اش ندادند. او ۲۲آبان‌ماه با حضور خانواده و تحت تدابیر شدید امنیتی در آرامستان “شریف‌آباد” تکاب به خاک سپرده شد. نیروهای امنیتی درحین خاکسپاری مسیر منتهی به آرامستان “شریف‌آباد” را مسدود تا از حضور مردم در مراسم خاکسپاری پیکر سامان رحمانی جلوگیری کنند. کانال‌های مجالس ترحیم تکاب نیز با فشار اداره اطلاعات آگهی ترحیم سامان رحمانی را حذف کردند. سامان رحمانی ٢٨ ساله از دو سال قبل به همراه خانواده‌اش در تهران زندگی می‌کرد و تنها پدر وی در تکاب بوده است.

۲۴ آبان‌ماه- عیسی بیگلری ٣٩ ساله اهل روستای “نسنار” از توابع شهرستان سروآباد و ساکن سنندج در جریان اعتراضات سنندج در پی شلیک نیروهای سرکوبگر و اصابت سه گلوله جنگی  به کمرش جان خود را از دست داد و پیکر وی به بیمارستان کوثر منتقل شد. پیکر آقای بیگلری با فشار نیروهای امنیتی شبانه و بدون حضور مردم به خاک سپرده شد. عیسی بیگلری متأهل و دارای دو فرزند است.

۲۴ آبان‌ماه- فواد محمدی، فرزند اسماعیل، اهل روستای “ماویان” در جریان اعتراضات کامیاران بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. این شهروند که ۳۸ سال داشت و پدر دو فرزند بود پس از مجروح شدن به بیمارستان منتقل شد و در بیمارستان جان باخت. پیکرش تحت فشار نیروهای امنیتی شبانه در روستای ماویان به‌خاک سپرده شد.

۲۴ آبان‌ماه- زانیار الله‌مرادی در محله “کانی کوزله” بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد و پیکر این شهروند به بیمارستان توحید منتقل شد. نیروهای سرکوبگر از پشت این شهروند را مورد شلیک قرار داده بودند و به گفته یک منبع مطلع، نزدیک به صد گلوله ساچمه‌ای به بدن وی اصابت کرده بود. زانیار الله‌مرادی بر اثر خونریزی شدید ناشی اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای جان خود را از دست داد. پیکر این جوان صبح امروز تحت فشار امنیتی و با حضور تعدادی از اعضای خانواده‌اش به خاک سپرده شد. ماموران امنیتی خانواده را در رابطه با برگزاری مراسم ختم عمومی مورد تهدید قرار داده‌اند.

۲۴ آبان‌ماه- سامان قادربیگ، ٣٣ ساله، فرزند عبدالکریم بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر در بوکان جان خود را از دست داد و نیروهای سرکوبگر پیکر وی را به ارومیه منتقل کردند. نیروهای امنیتی خانواده این شهروند را تحت فشار قرار دادند که علت مرگ فرزندشان را “خودکشی” اعلام کنند .سامان قادربیگ متأهل و دارای دو فرزند است. پیشتر نیز، سامان قادربیگ در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر زخمی شده بود.

۲۵ آبان‌ماه- برهان کرمی،  فرزند محمود ساکن کامیاران در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، پس از حضور گسترده مردم در مراسم ختم فواد محمدی و شروع اعتراضات، آقای کرمی در جریان اعتراضات در پی شلیک نیروهای سرکوبگر جان باخت.

۲۵ آبان‌ماه- سالار مجاور، ٣٠ ساله فرزند رحمان در جریان اعتراضات بوکان در محله میرآباد بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر از فاصله جان خود را از دست داد. او فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته معماری بوده است.

۲۵ آبانماه- محمد حسن‌زاده، ۲۸ ساله در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. او در آخرین استوری اینستاگرامش نوشته بود: “شاید امروز روز آخر زندگیم باشه، برای خوشبختی ملت.”

۲۵ آبانماه- اسعد رحیمی، ۳۰ ساله در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۵ آبانماه- دانیال پابندی، ١٧ ساله، فرزند بهمن، در جریان اعتراضات در محله “کریم‌آباد” سقز بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، گلوله به شکم دانیال پابندی اصابت و امعاء و احشاء بدنش روی زمین افتاده بود. پیکر دانیال پابندی به بیمارستان تأمین اجتماعی سقز منتقل و نیروهای امنیتی خانواده پابندی را تحت فشار قرار دادند که بدون حضور مردم پیکر فرزندشان را به خاک بسپارند.

۲۶ آبان‌ماه- غفور مولودی در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۶ آبان‌ماه- شاهو بهمنی فرزند صدیق اهل روستای “تازه‌آباد آصف” از توابع شهرستان دیواندره در جریان اعتراضات سنندج بر اثر تیراندازی گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. او در اعتراضات بعد از مراسم چهلم پیمان منبری، داریوش علیزاده، یحیی رحیمی و محمد امینی جان باخت. پیکر او به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد.

۲۶ آبان‌ماه- آرام حبیبی در جریان اعتراضات سنندج بر اثر تیراندازی گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. او در اعتراضات بعد از مراسم چهلم پیمان منبری، داریوش علیزاده، یحیی رحیمی و محمد امینی جان باخت. پیکر او به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد.

۲۶ آبان‌ماه- عبدالرحمن بختیاری، اهل شهر سقز بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.به گفته یک منبع مطلع، نیروهای امنیتی در جلوی درب منزل آقای بختیاری را مورد شلیک قرار داده‌اند.عبدالرحمن بختیاری از معلمان بازنشسته سقز است.

۲۶ آبان‌ماه- امجد عنایتی،  در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۶ آبان‌ماه- هیوا جان‌ جان، در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان باخت. پیکر او همان شب با حضور مردم به خاک سپرده شد.

۲۶ آبان‌ماه- هژار مام خسروی، در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۶ آبان‌ماه- آزاد حسین‌پور، اهل مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، این شهروند بر اثر شلیک گلوله جنگی از ناحیه پشت توسط نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. مراسم تشییع و خاکسپاری آزاد حسین‌پور امروز جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه با حضور گسترده مردم برگزار و معترضان شعارهای اعترضی از قبیل “مرگ بر دیکتاتور” و “شهید نامرن” سر دادند.

۲۶ آبان‌ماه- آسو قادری، فرزند عباس اهل روستای “بصره” ساکن شهر ربط سردشت بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سروشانه نیروهای سرکوبگر در بانه جان خود را از دست داد. نیروهای سرکوبگر در یکی از خیابان‌های بانه این جوان را مورد شلیک مستقیم قرار داده‌اند. پیکر آسو قادری با فشار نیروهای امنیتی، ساعت ٢ بامداد جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه با حضور خانواده‌اش در آرامستان “هرمزآباد” ربط به خاک سپرده شده است.

۲۶ آبان‌ماه- مصطفی شعبانی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر در اعتراضات بوکان جان خود را از دست داد. وی دارای معلولیت ذهنی و جسمی بوده است.

۲۶ آبان‌ماه- امید حسینی، اهل روستای “پایگلان” از توابع شهرستان سروآباد ، در سنندج با ضرب‌وشم توسط نیروهای سرکوبگر بازداشت و در زیر شکنجه جان باخت. او بعد از به بازداشتگاه کلانتری ١٢ فروردین منتقل شده بود. ۲۶آبان‌ماه امید حسینی بصورت بیهوش به بیمارستان توحید منتقل و جان باخت. به گفته یک منبع مطلع آقای حسینی بر اثر ضرب و شتم شدید با باتوم جان باخته است. پیکر امید حسینی شامگاه ۲۷آبان‌ماه با حضور خانواده‌اش در “بهشت محمدی” سنندج به خاک سپرده شد.

۲۷ آبانماه- میلاد معروفی، ٢٣ ساله اهل بوکان که ۲۶آبان‌ماه در جریان اعتراضات به شدت زخمی شده بود، در بیمارستان جان خود را از دست داد. مراسم خاکسپاری میلاد معروفی با حضور گسترده مردم و سردادن سرود “ای شهیدان” و شعارهای اعتراضی در آرامستان “کوسته” برگزار شد.

۲۷ آبان‌ماه- محمد احمدی گاگش ۴٣ ساله در پی شلیک نیروهای سرکوبگر در مهاباد به ناحیه سر جان خود را از دست داد.

۲۷ آبان‌ماه- کمال احمدپور فرزند طاهر اهل مهاباد در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. این معترض در خیابان “منبع” مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی و در حین انتقال به بیمارستان “خمینی” مهاباد جان خود را از دست داد. کمال احمدپور متأهل و دارای دو فرزند است.

۲۷ آبان‌ماه- شهریار محمدی، اهل بوکان در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان باخت. پیکر این معترض به بیمارستان “قلی‌پور” بوکان منتقل و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشد.

۲۷ آبان‌ماه- امیر فراستی شاد، اهل پیرانشهر ساعت ١٨ عصردر “کمربندی” این شهر هدف گلوله ماموران امنیتی قرار گرفت و جان باخت. مراسم تشییع و خاکسپاری این شهروند با حضور گسترده مردم و سردادن شعار “شهید نامرن” برگزار شد.

۲۷آبان‌ماه- مهران رحمانی، ۲۶ آبانماه در جریان اعتراضات مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی شده بود، ۲۷ آبان در یکی از بیمارستان‌های ارومیه جان خود را از دست داد.

۲۸ آبان‌ماه- حبیب‌اللە فتحی اهل دیواندره در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۸ آبان‌ماه- فواد سواری اهل دیواندره در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۸ آبان‌ماه- حسین عبدپناه، ۷۰ ساله،  در پی حمله نیروهای سرکوبگر به آپارتمان‌های مسکن مهر شهرک بهاران سنندج بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داد. پیکر او پس از انتقال به بیمارستان کوثر سنندج توسط نیروهای امنیتی ربوده شد.

۲۹ آبان‌ماه- عرفان کاکایی در جریان اعتراضات جوانرود بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹ آبان‌ماه- یک کودک ۱۶ ساله به نام بهاالدین ویسی، در جریان اعتراضات جوانرود بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹ آبا‌ن‌ماه- طاهر عزیزی، در جریان اعتراضات پیرانشهر بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹ آبان‌ماه- کاروان قادر شکری،  ۱۶ ساله، که شامگاه روز شنبه بیست و هشتم آبان‌ماه در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر در پیرانشهر به شدت زخمی شده بود، امروز یکشنبه بیست و نهم آبان‌ماه جان خود را از دست داد.

۲۹ آبان‌ماه- جلال قربانی (کوتال) اهل شین آباد در مراسم تشییع پیکر کاروان قادر شکری بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹آبان‌ماه- محسن نیازی ٢۵ سالە که روز یکشنبە بیست و نهم آبان‌ماە در جریان اعتراضات دهگلان  از ناحیه کمر به شدت زخمی و بر اثر شدت جراحات واردە در بیمارستان کوثر سنندج جان‌ باخت. مراسم تشییع جنازه محسن نیازی با حضور گسترده مردم و سردادن شعار «شهید نمی‌میرد» در دهگلان برگزار شد.

۲۹ آبان‌ماه- سلیمان شکری، ٢٢ سالە، فرزند عثمان اهل بوکان بر اثر جراحات واردە در یکی از بیمارستان های ارومیە جانباخت. نامبردە روز پنجشنبە ۲۶آبانماه در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک گلولە توسط نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی از ناحیە سر و صورت بە شدت مجروح شدە بود.

۳۰ آبان‌ماه- تحسین میری، اهل «سرخبان» جوانرود براثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- جوهر فتاحی، اهل جوانرود براثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- مسعود تیموری، اهل کلاش ساکن جوانرود براثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- جمال اعظمی، اهل پیرباوا و ساکن جوانرود براثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- اسماعیل گل‌عنبر اهل جوانرود براثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا