اجتماعی

ای نامه که می‌روی به سویش…

بحث فیلترینگ در ایران به ویژه در دو ماه اخیر با توجه به اعتراضات، شدت بیشتری گرفته است. فیلترینگی که نه تنها اینستاگرام و کسب و کارهای خانگی را تعطیل و متضرر کرد.

آرمان ملی:  اما این بحث در میان نمایندگان مجلس که در نوعی دوگانگی در حمایت یا عدم حمایت از فیلترینگ قرار گرفته‌اند، شکلی عجیب به خود گرفته است. به دو نمونه از اظهارات اخیر اشاره می‌کنیم. علی اصغر عنابستانی، مدعی شد که «اکنون که اینستاگرم در ایران فیلتر شده، آن‌ها برای ما پیام فرستاده‌اند که شرایط شما چیست؟» منظور او از آنها، مسئولان اینستاگرام است.

عنابستانی همچنین گفت: «دوستان در وزارت ارتباطات و شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی موضوع هستند.» اما وزارت ارتباطات پس از مدتی سکوت، سخنان عنابستانی را تکذیب کرد و گفت که اینستاگرام هیچ مکاتبه‌ای با ایران نداشته است. روابط عمومی این وزارتخانه توضیح داد که «آقای عنابستانی خودشان اظهار نظری کرده‌اند و ربطی به ما ندارد.» این روابط عمومی، ‌ادامه داد که «خود عنابستانی باید بگوید که این نامه‌ها را به او داده‌اند، یا خودشان نامه‌نگاری کرده اند؟» وزارت ارتباطات تاکید کرد که از ماجرا خبری ندارد.

اما برخی دیگر از یک نمایندگان مجلس معتقدند: «تا زمانی که نهادهای امنیتی احساس کنند که امنیت کشور مشکل دارد، فیلترینگ هم ادامه دارد.» نماینده ها درباره ازسرگیری طرح صیانت، می گویند که هنوز در این رابطه هیچ تصمیمی گرفته نشده است. جلسه‌ای از باب اینکه قوانین بررسی شود، تشکیل نشده بلکه جلسات معمول برای هماهنگی و اینکه چه کنیم مطرح شده است ولی جلسه‌ای در خصوص طرح صیانت یا طرح قانون فضای مجازی تاکنون برگزار نشده است.

درامد ۱۰ میلیون نفر وابسته به اینستاگرام

یک محقق و پژوهشگر اقتصادی اعلام کرد: شغل حدود ۱۰میلیون نفر و ۲میلیون و ۴۰۰ هزار کسب و کار در کشور وابسته به اینستاگرام است که با بستن آن ضرر و زیان هنگفتی به اقتصاد خانواده‌ها و کشور وارد می‌شود. مهدی بشارتده سلوطی با اشاره به اثرات قطعی اینترنت بر روی مشاغل در فضای مجازی در کشور اظهار کرد: زیان اقتصادی که به واسطه قطعی اینترنت در ایران روی داده است بیش از ۱.۵ میلیون دلار در هر ساعت پیش بینی شده که در پلتفرم‌هایی همانند واتس‌آپ، اینستاگرام و توئیتر و غیره بوده است.

بشارتده با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی از کسب و کارهای ایرانی در فضای مجازی برای دسترسی به این نرم افزارها نیاز دارند، افزود: حدود یک میلیون شغل در ایران وابسته به اینستاگرام است و بازاری بالغ بر ۴۰هزار میلیارد تومان را در سال ایجاد می‌کند. او تصریح کرد: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تقریبا یک میلیون و ۷۰۰ هزار کسب و کار در فضای اینستاگرام به‌وجود آمده است و درآمد ۱۰میلیون نفر وابسته به اینستاگرام است. بشارتده سلوطی یادآور شد: اینها رقم‌هایی است که چرخه تجارت را با بستن یا فیلترینگ اینستاگرام تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال در جهان جایگاه ویژه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۷.۲ درصد است که این شاخص در کشورهای جهان به ۳۰درصد می‌رسد و این امر نشان می‌دهد که اقتصاد دیجیتال در سایر کشورها چه جایگاهی دارد. این کارشناس اقتصاد با گرایش سیاست و توسعه، ادامه داد: بر اساس شاخصی که تعریف شده است حدود ۱۵.۵ درصد تولید ناخالص جهانی مربوط به اقتصاد دیجیتال بوده و این شاخص در ۱۵ سال حدود ۲.۵درصد رشد کرده است؛ یعنی نه تنها اقتصاد دنیا به سمت اقتصاد دیجیتال پیش می‌رود بلکه وابستگی اقتصاد کشورها هم به سمت اقتصاد دیجیتال حرکت کرده است

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا