زنان

خبرهای آبان ۱۴۰۱

آبان ملتهب پایان یافت. اعتراضاتی که با شعار زن زندگی آزادی آغاز شد همچنان مطالباتی که سال‌های طولانی نادیده گرفته شده را درخیابانها فریاد می‌زند. اعتصاب و تعطیلی مغازه‌ها در سه روز ۲۴ تا ۲۶ آبان و اعتراضات خیابانی در سالگرد سرکوب خونین آبان ۹۸، نشان از همبستگی معترضان داشت.

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

از سوی دیگر تهدید به برخورد شدید با معترضان از طرف فرماندهان سپاه؛ نیروهای انتظامی و سایر نهادهای اجرایی و قضایی به‌گوش می‌رسد و در مراسم چهلم کشته‌شدگان، افراد دیگری نیز به قتل می‌رسند. در چند روز اخیر شهرهای مهاباد و جوانرود صحنه‌شورش شهری و تیراندازی شدید نیروهای امنیتی با مهمات جنگی بوده‌است. شمار کشته‌شدگان اعتراضات به سیصد و پنجاه نفررسیده و شانزده‌ هزار نفر دستگیر شده‌اند، تاکنون برای پنج نفر حکم اعدام صادر شده است.

به دنبال خیزشی که در دانشگاه‌های شهرهای مختلف وجود دارد دانشجویان با تعلیق و ممنوعیت ورود به دانشگاه مواجه شده‌اند. دانشجویان کارشناسی ارشد تئاتر دانشگاه هنر تهران نیز از امتحانات محروم شدند. صد و پنجاه نفر از دانشجویان دانشگاه الزهراحکم تعلیق گرفتند و تحصن دانشجویان کردستان با ورود نیروهای امنیتی به دانشگاه و تیراندازی به دانشجویان مواجه شد.

در حالی که قالیباف، رئیس مجلس از تمایل دولت به فرزندآوری زنان سخن می‌گوید؛ در خیابان و مدارس؛ کودکان با خشونت شدید مواجه هستند. سرکوب و خشونت خیابانی تا به حال جان تعدادی از کودکان را گرفته است. مرگ کیان پیر فلک، کودک ده ساله ایذه‌ایی که همراه خانواده‌اش در ماشین مورد اصابت گلوله جنگی قرار گرفت یکی از دردناک‌ترین وقایع این روزها بود.

در اعتراض به کشته شدن کیان پیر فلک، رخشان بنی اعتماد و لیلا نقدی پری ویدیوی بدون حجاب خود را منتشر کردند. کیمیا گیلانیمجری‌ برنامه کودک شبکه تهران نیز از اجرا در صدا و سیما کناره‌گیری کرد. چند مجری و گوینده تلویزیونی دیگر نیز کناره‌‌گیری خود را اعلام کردند. تعدادی از هنرمندان نیز به جنبش آزادی‌خواهانه و زنانه ایران پیوستند از جمله ترانه علیدوستی، کتانه افشاری‌نژاد و دنیامدنی برای همراهی با معترضان روسری از سر برداشتند.

کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده سریال خانگی «شبکه مخفی زنان» به دادسرا احضار شدند. دلیل آن طرح شعار «زن قدرت شکوه» درسریال است که راهنمای اغتشاشات اخیر ذکر شده است. بازداشت دو هنرپیشه زن کتایون ریاحی و هنگامه قاضیان و همینطور احضارچند بازیگر دیگر، باران کوثری، الناز شاکردوست، میترا حجار و سیما تیرانداز و دو نماینده سابق مجلس، پروانه سلحشوری و محمودصادقی به دادسرا از خبرهای روزهای اخیر است.

این روزها زنان بسیاری بدون حجاب اجباری در شهر تردد دارند و بخشی از آنها سوار بر موتور و دوچرخه به صورت مدنی به قوانیننوشته و نانوشته اعترض می‌کنند. پلیس در مورد موتور سواری زنان عقب نشینی و اعلام کرد قانون در مورد موتور سواری زنان سکوتکرده ما هم سکوت می‌کنیم.

حرکت‌های نمادین ورزشکاران برای حمایت از زنان هم خبرساز شد؛ بعد از الناز رکابی، نیلوفر مردانی بدون حجاب بر روی سکوینخست جوایز مسابقات اسکیت در ترکیه رفت. پارمیدا قاسمی ملی‌پوش تیر و کمان در تهران نیز پوشش از سرش برداشت. تمامی افرادتیم بسکتبال کنکو در ایران حجاب اجباری از سر برداشتند. خبر دیگر از مقاومت زنان ورزشکار از تیم تکواندو با نام معراج است. آنهابه دلیل بستن بازوبند سیاه و برداشتن حجاب از مسابقات محروم شدند.

سوپر وایزر فیفا نیز برای اولین بار در تاریخ جام جهانی سه داور زن را برای این دوره مسابقات معرفی کرد.

در ادامه قوانین ضد زن در مجلس شورای اسلامی: روزنامه شرق خبر از لغو قانون تابعیت فرزندان مادران ایرانی حاصل از ازدواج بامردان خارجی داد.

و آخرین خبر: جایزه روبرت بدینتر در هشتمین کنگره جهانی علیه مجازات اعدام که در برلین برگزار شد، به نسرین ستوده، وکیل ایرانی اهدا شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا