گوناگون

حجم نقدینگی نجومی شد!

تورم مقدار پول بیشتری است که یک خانوار برای تهیه اقلام مشخص در طول یک سال پرداخت می‌کند. بر اساس گزارش بانک مرکزی تورم سالانه در مهرماه ۴۴.۷ درصد و بر اساس گزارش مرکز آمار این رقم برابر با ۴۸.۶ درصد بوده است. هرچند بیش از ۱۱۰ کشور جهان تورم زیر ۱۰ درصد دارند، اما کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی و افزایش حجم نقدینگی و پایه پولی باعث شده که تورم ماهانه از شهریور تا مهر ۲.۹ درصد رشد کند. این در حالی است که دستمزد حقوق‌بگیران حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته و تورم در حال فشار بر زندگی فرودستان است. وقتی نقدینگی افزایش پیدا می کند به دنبال آن تورم نیز افزایش پیدا می کند و قدرت خرید افراد را کاهش می دهد و فشار به مردم وارد می شود….

بر اساس گزارش بانک مرکزی با وجود کاهش تورم‌های سالانه و نقطه به نقطه، تورم ماهانه در مهرماه صعودی شد. نقدینگی و پایه پولی نیز روند صعودی خود را ادامه دادند.
به گزارش تجارت نیوز، بانک مرکزی با انتشار گزارشی، به بررسی مهم‌ترین تحولات اقتصاد کلان ازجمله آمار تورم و متغیرهای پولی در مهرماه ۱۴۰۱ پرداخت. بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم سالانه در مهرماه سال جاری عدد ۳۹.۶ درصد را ثبت کرد که از افت اندک ۰.۱ واحد درصدی نسبت به شهریورماه حکایت دارد. از سوی دیگر، تورم نقطه به نقطه نیز در مهرماه نسبت به شهریور ۰.۲ واحد درصد کاهش یافت و به ۴۴.۷ درصد رسید. ثبت این رقم، به این معناست که خانوارهای ایرانی در مهرماه امسال، برای خرید یک سبد ثابت از کالاها و خدمات باید ۴۴.۷ درصد بیشتر از مهرماه ۱۴۰۰ خرج کنند.

افزایش سرعت رشد تورم ماهانه
طبق اعلام بانک مرکزی، با وجود کاهش تورم‌های سالانه و نقطه به نقطه، تورم ماهانه در مهرماه صعودی شد و با افزایش ۰.۳ واحد درصدی به ۲.۹ درصد رسید. همچنین تفکیک تورم ماهانه به دو گروه کالا و خدمات، از کاهش ۰.۳ واحد درصدی تورم کالا و افزایش ۱.۴ درصدی تورم خدمات خبر می‌دهد. به طوری که تورم ماهانه گروه کالا به ۱.۶ درصد و گروه خدمات به ۵.۲ درصد رسید.

صعود نقدینگی و پایه پولی
بر اساس گزارش بانک مرکزی، نقدینگی در پایان مهرماه امسال به ۵۶۷۶ هزار میلیارد تومان رسید. به این ترتیب حجم نقدینگی از ابتدای سال جاری ۱۷.۵ واحد درصد رشد کرده است. به علاوه نقدینگی نسبت به مهرماه سال ۱۴۰۰ با افزایش ۳۴.۳ واحد درصدی مواجه شد.

رشد حجم پایه پولی
حجم پایه پولی نیز از ابتدای سال با رشدی ۱۸ درصدی همراه شده و به ۷۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. رشد حجم پایه پولی در مقایسه با مهرماه سال گذشته نیز به ۳۴.۵ درصد رسید.

افزایش نگران‌کننده رشد پایه پولی!
بر اساس گزارش تحولات اقتصاد کلان رشد پایه پولی برای سومین ماه متوالی صعودی بود.
به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس جدیدترین گزارش تحولات اقتصاد کلان در مهر ۱۴۰۱ رشد پایه پولی برای سومین ماه متوالی صعودی بود و در مقایسه با مهر ۱۴۰۰ رشد ۳۴.۵درصدی داشت. این در حالی است که نرخ رشد پایه پولی در یک روند نزولی در تیرماه سال جاری به ۲۶.۲درصد رسیده بود. اما پس‌ازآن در یک روند افزایشی در مرداد به ۳۰.۷درصد، شهریور به ۳۳.۱درصد رسیده بود که با توجه به نرخ ۳۴.۵درصدی مهرماه نگرانی‌ها از متوقف شدن روند کاهشی و افزایش نرخ رشد پایه پولی افزایش‌یافته است. نرخ رشد نقدینگی مهر اما با کاهش ۳.۳واحد درصدی نسبت به شهریور به ۳۴.۳ درصد رسیده است. این کاهش نرخ رشد نقدینگی با وجود افزایش نرخ رشد پایه پولی به دلیل کاهش ضریب فزاینده نقدینگی از ۸.۱۰ در شهریور به ۷.۹۶ در مهر است.

تناقض آمار بانک مرکزی با مرکز آمار
بانک مرکزی تورم مهر را ۴۴.۷درصد اعلام کرد، مرکز آمار ۴۸.۶! به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس اعلام بانک مرکزی تورم ماهانه مصرف‌کننده در مهر‌ماه سال جاری با ۰.۳ واحد درصد افزایش نسبت به ماه قبل (۲.۶ درصد) به ۲.۹ درصد رسید. تورم‌های نقطه به نقطه و دوازده‌ماهه هم در مهر‌ماه سال جاری به‌ ترتیب ارقام ۴۴.۷ و ۳۹.۶ درصد را ثبت کرد که نسبت به شهریورماه سال جاری به ترتیب معادل ۰.۲ و ۰.۱ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. پیشتر مرکز آمار هم تورم ماهانه، نقطه به نقطه و دوازده ماه را در مهرماه ۱۴۰۱ به ترتیب برابر با ۳.۰درصد، ۴۸.۶درصد و ۴۲.۹درصد اعلام کرده بود.
ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا