گوناگون

کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان

مهدی پازوکی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: درحالی‌که کسری در بودجه عیان است، بودجه جاری مجلس افزایش پیداکرده‌ و بودجه ۱۴۰۱ مجلس نسبت به بودجه سال ۹۹ بیش از ۲.۵ برابر شده است….

به گزارش ایلنا، مهدی پازوکی، درباره تبعات و اثرات کسری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه ۱۴۰۱ که توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شد، اظهار داشت: علی‌رغم اینکه مدیران دولت سیزدهم پیش از این دولت، منتقد بودجه‌ریزی دولت‌ قبل بودند اما بودجه‌ ۱۴۰۱ بودجه ضعیفی بود و بودجه این دولت و اجرای آن بدتر از دولت‌های قبلی هم بوده است.
وی بابیان اینکه مخارج دولت در بودجه ۱۴۰۱ به مراتب بیشتر شده‌ است و دولت هرروز به مخارج بودجه اضافه می‌کند، ادامه داد: دولت نظام دستمزد را با بحران مواجه و با بی‌عدالتی درباره آن تصمیم‌گیری و به اجرا رساندند، سازمان برنامه و بودجه هنوز در پرداخت حقوق بازنشسته‌ها با مشکل مواجه است. این کارشناس اقتصادی گفت: از سوی دیگر دولتی که به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری در بودجه دارد چطور می‌تواند به هزینه‌های دولت اضافه کند و حقوق و دستمزد را افزایش دهد. این اقدامات باعث می‌شود که توهم پولی ایجاد کند و با این اقدامات دولت سیزدهم، قدرت خرید مردم را کاهش داد.

مدیریت ضعیف اقتصادی
پازوکی افزود: این دولت نسبت به دولت‌های قبل ضعیف‌تر است و وزرایی که بر سرکار آمده‌اند از نظر توانایی، عملکردی،‌ مدیریتی و… قابل‌مقایسه با وزرای دولت‌های قبل نیستند. درواقع تمام مدیران ضعیف دولت نهم و دهم به غیر از تعدادی که در زندان هستند، مابقی به کار برگشتند اما از همان دوره هم ضعیف‌تر شده‌اند. وی تأکید کرد: در همین دوره بهترین مدیران استانی سازمان برنامه و بودجه حذف شدند و به دلیل اینکه مدیران مستقلی بودند و به جناحی وابستگی نداشتند در این دولت کنار گذاشته شدند. موضوع این است که اساساً مدیران ضعیف، نمی‌خواهند افراد قوی در دستگاه حضورداشته باشد و بخشی از کار را مدیریت کند، مردم متوجه این تصمیمات شده‌اند و نسبت به آن اعتراض دارند.

بازگشت سیاست‌های اشتباه دولت نهم و دهم
وی ادامه داد: از دیگر اشکالات بودجه‌ریزی دولت سیزدهم این است که سال گذشته ردیف‌های بودجه را ادغام کردند تا جامعه و مردم امکان نظارت بر بودجه را نداشته باشند و شاهد برگشت اقدامات و سیاست‌های اشتباه دولت نهم و دهم هستیم، درحالی‌که این سیاست‌ها آزمون خود را پس داده‌اند و اثرات و تبعات آن را در اقتصاد دیدیم.

افزایش مخارج دولت
پازوکی بابیان اینکه آثار کسری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه ۱۴۰۱ را می‌توان در رشد نقدینگی می‌بینیم، اظهار داشت: درحالی‌که درآمدهای دولت تحقق پیدا نکرده‌، مخارج دولت افزایش‌یافته‌ است. اگر دولت بخواهد آثار و تبعات منفی کسری بودجه را کنترل کند باید به همین میزان مخارج را کاهش دهد. اما توان کاهش مخارج را ندارد به‌طور یکه در همین شرایط افزایش حقوق را هم در دستور کاردارند.

اثر سیاست‌های خارجی بر کاهش درآمدها
این کارشناس اقتصادی افزود: بنابراین در شرایطی که امکان کاهش مخارج را ندارند باید منابع درآمدی را افزایش دهند اما سیاست‌های خارجی دولت اثرگذار در افزایش درآمدها با اشکال مواجه است و کشور را با بحران روبه‌رو کرده‌اند. طبق گفته مدیران درآمدهای نفتی پیش‌بینی‌شده هم تحقق پیدا نمی‌کند.

ناکارآمدی تیم اقتصادی
وی تأکید کرد: در این شرایط دولت با تصمیمات اتخاذشده، بی‌عدالتی را در اقتصاد گسترش داده‌ است ازاین‌رو تیم اقتصادی دولت رئیسی تنها امکان مقایسه با تیم اقتصادی دولت آقای احمدی‌نژاد را دارد، اما با این تفاوت که در دولت نهم و دهم بخت با آنها یار بود و درآمدهای نفتی کشور فوق‌العاده بالا بود و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت به‌طور واقعی نمایان نمی‌شد اما امروز که درآمدهای نفتی به‌اندازه آن دوران نیست، ناکارآمدی تیم اقتصادی پیدا است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا