اخبارچرخان

ادامه اعتراض های مردمی؛ زاهدان و اندیمشک در آتش و دود

دهمین هفته خیزش سراسری در میهن مان ایران در حالی سپری می‌شود که ایستادگی و مقاومت مردمی در بوکان، سنندج، پیرانشهر، مهاباد، جوانرود ، سقز، زاهدان،تهران و اندیمشک در فضای سنگین امنیتی ادامه دارد و ماموران حکومتی به خانه‌ها هجوم می‌برند….

سپاه پاسداران بامداد امروز چهارشنبه چند محله بوکان را به رگبار بست و به داخل خانه‌ها هجوم برد. شبکه حقوق بشری هه‌نگاو می‌گوید شهرک‌های گلستان‌، ابوذر، امام و محله مجبورآباد بوکان در ساعات آغازین چهارشنبه دوم آذر زیر گلوله نیروهای سپاه قرار داشتند و تیراندازی و هجوم به خانه‌ها بود. نیروهای سرکوب پیش‌تر در شهرک بهاران سنندج به مردم و خانه‌های مسکونی شلیک کردند. در ویدئوهای موجود در شبکه‌های اجتماعی صدای بدون وقفه سلاح‌های جنگی از سنندج به گوش می‌رسد.
در شهر موچش (موژژ) از توابع کامیاران یک جوان ۱۶ ساله به نام رضا کاظمی از ناحیه سینه هدف قرار گرفت. هه‌نگاو با اتکاء به منابع مطلع خود، بهمن ریحانی، فرمانده سپاه نبی اکرم را فرمانده حمله به جوانرود معرفی کرد و کشتار در این شهر را “نسل کشی” خواند.
مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در فراخوانی از سازمان‌های سیاسی، فعالان مدنی و شهروندان سراسر ایران خواست “در راستای اتحاد و پشتیبانی از مردم کردستان”، پنجشنبه سوم آذر اعتصاب عمومی کنند.
در بیش از دو ماه خیزش انقلابی برضد جمهوری اسلامی، مردم در شهرهای گوناگون، کردستان و زهدان را با حرارت و شدت تمام و فعال در اعتراض های سراسری دانسته و از مبارزۀ دلیرانۀ آنان که سنگر استوار علیه ظلم و ستم هستند حمایت کرده اند، کردستان چندین روز است زیر سرکوب خونین و بی امان سپاه پاسداران و دیگر نیروهای سرکوبگر حکومت جنایتکار جمهوری اسلامی قرار دارد. در شبکه های اجتماعی فراخوان گوناگونی انتشار یافته که فردا پنجشنبه را روز حمایت از کردستان خوانده اند و مردم را به حضور در خیابان ها و اعتصاب های سراسری دعوت کرده اند.
گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده از ایران نشان می‌دهد که سه‌شنبه شب برخی از شهرها از جمله زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و اندیمشک در استان خوزستان شب ناآرامی را پشت سر گذاشتند.
شهر اندیمشک در خوزستان، شامگاه سه‌شنبه اول آذر صحنه تیراندازی ماموران حکومتی به سوی معترضان بود. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شده‌اند، سنگر بندی خیابانی مردم، شلیک لباس شخصی‌ها، دود و آتش و انفجار را نشان می‌دهند.
آخرین آمار سازمان هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر نشان می‌دهد که تاکنون «۴۳۷ نفر از جمله ۶۱ کودک» طی ده هفته اعتراض در مناطق مختلف ایران کشته شده‌اند.
گزارش‌ها ، ویدئوهای و تصویرهای انتشار یافته نشان می‌دهد که سه‌شنبه شب برخی از شهرها از جمله زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و اندیمشک در استان خوزستان شب را در میان آتش و دود به سر بردند.
این در حالی است که گزارش‌هایی از اعتصاب شماری از کارکنان و کارگران برخی صنایع و برپایی تجمع‌های اعتراض‌آمیز دانشجویی منتشر شده است. شهر مهر در استان فارس، محله مشیریه تهران و شهرری در جنوب پایتخت از دیگر مناطقی هستند که گزارش‌هایی از برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز شبانه در آنها پخش شده است.
آخرین آمار سازمان هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر نشان می‌دهد که تاکنون “۴۳۷ نفر از جمله ۶۱ کودک” طی ده هفته اعتراض در استان های مختلف کشور جان باخته اند.
انتشار تصویر دختر خردسال کشته شده در جمعه خونین زاهدان: تصویری از “هستی نارویی”، دختر هفت‌ساله بلوچ که در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی به شهروندان در هشتم مهرماه که از آن به عنوان جمعه خونین زاهدان یاد می‌شود، کشته شد، در شبکه‌های مجازی فارسی‌زبان منتشر شده است. خبرگزاری “حال‌وش” که اخبار مرتبط با شهروندان بلوچ را منتشر می‌کند، پیش از این هویت وی را تائید کرده و این دختر خردسال را فرزند بلال معرفی کرده بود. بر اساس این گزارش، هستی نارویی، بر اثر “استنشاق گاز سمی اشک‌آور” در مصلی زاهدان، دچار خفگی شد و جان باخت. برخی گزارش ها می گویند اصابت مستقیمِ گلوله‌ی اشک‌آور به جمجمه عامل مرگ هستی بوده است.
عفو بین‌الملل خواهان اقدام سریع شورای حقوق بشر در پی کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد: سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای مطبوعاتی که روز سه‌شنبه ۲۲ نوامبر منتشر شد، خواهان اقدام سریع شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شده است. این سازمان نوشته است: ” کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل باید فورا یک ساز و کار تحقیق و پاسخگویی در مورد ایران ایجاد کنند تا به افزایش قتل‌های غیرقانونی و سایر موارد نقض حقوق بشر رسیدگی شود.”
با تداوم خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، اعتصاب کارکنان و کارگران برخی شرکت‌ها همچنان ادامه دارد.
بر اساس گزارش‌ها کارکنان شرکت بهمن دیزل قزوین روز چهارشنبه دوم آذر با شعار “حمایت حمایت اعتصاب کردند.
تجمع و اعتراض کارگران بهمن دیزل قزوین الوند، ۲ آذرماه ۱۴۰۱، در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه تجمع کردند. این کارگران با سر دادن شعار خواستار دریافت حق و حقوق خودشان هستند. بهمن دیزل از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ “گروه صنعتی بهمن” است که دو روز گذشته نیز کارگران بهمن موتور از دیگر زیرمجموعه‌های همین هلدینگ دست به اعتصاب و اعتراض زده بودند. کارگران بهمن دیزل نسبت به وضعیت نامناسب معیشتی و سطح پائین دستمزد و همچنین عدم رسیدگی به دیگر مطالباتشان اعتراض دارند.
همچنین جمعی از کارکنان شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) لامرد در استان فارس اعتصاب کرده‌اند.
اعتصاب‌های صنفی کارمندان و کارگران در سال‌های اخیر همواره وجود داشته اما این گونه اعتصاب‌ها نیز از زمان آغاز خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی شدت گرفته‌اند.
در مرحلۀ کنونی تضاد میان نیاز جامعه به پیشرفت اقتصادی‌اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی و روبنای بازدارندۀ این نیاز در سیمای رژیم استبداد قرون‌وسطایی جمهوری اسلامی مجسم است. گرچه رژیم می‌کوشد به‌وسیلهٔ ارگان‌های سرکوبگر از اعتلای اعتراض‌های مردمی جلوگیری کند، اما هم تجربۀ مبارزه مردم کشور ما و هم تجربۀ مبارزات مردم دیگر کشورهای زیر سلطهٔ دیکتاتوری نشان داده است که با تکیه بر سرنیزه نمی‌توان مدت‌زمانی طولانی به‌لحاظ تاریخی بر مردم حکومت کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا