بین‌المللی

بلومبرگ: مذاکرات اروپایی‌ها برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه متوقف شد

خبرگزاری بلومبرگ چهارشنبه شب گزارش داد که مذاکرت کشورهای اتحادیه اروپا درباره تعیین سقف قیمت بر خرید نفت روسیه متوقف شده است.

به گزارش ایرنا، بلومبرگ به نقل از افراد مطلع از مذاکرات نوشت که این گفت‌وگوها بدلیل اختلاف دولت‌های عضو اتحادیه اروپا درباره نحوه برنامه‌ریزی برای اعمال این محدودیت‌ها متوقف شد.

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا پیشنهاد داده بود که این سقف قیمتی به میزان ۶۵ دلار برای هر بشکه نفت روسیه تعیین شود اما لهستان و کشورها بالتیک آن را سخاوتمندانه خوانده و این پیشنهاد را رد کردند.

این در حالی است که برخی کشورهای دیگر مانند یونان و مالت خواهان آن هستند که این سقف قیمتی کمتر از ۷۰ دلار نباشد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال پیشتر گزارش داده بود که هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت و اتحادیه اروپا موضوع تعیین سقف ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت صادراتی روسیه را مورد بررسی قرار می‌دهند.

تجار اروپایی با توجه به محدود بودن منابع جایگزین، با عجله در حال پر کردن تانکرهای ذخیره‌سازی این منطقه با گازوئیل روسیه قبل از اجرای ممنوعیت‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور در ماه فوریه هستند.

اتحادیه اروپا که بشدت به واردات دیزل (گازوئیل) از روسیه وابسته است، تا ۵ فوریه (۱۶ بهمن) واردات همه محصولات نفتی روسیه را منع خواهد کرد.

در همین حال شرکت دولتی گازپروم که انحصار صادرات گاز روسیه را در اختیار دارد، اوکراین را متهم کرده که از گاز اختصاص یافته به مولداوی که از طریق این کشور عبور می کند، برداشت می کند. این شرکت هشدار داد که از ۲۸ نوامبر (۷ آذر) گاز عبوری از این کشور را کاهش خواهد داد.

در حالیکه صادرات گاز روسیه به مولداوی تنها بخش کوچکی از گاز ترانزیت شده از طریق اوکراین را تشکیل می دهد، هر گونه تهدید به قطع باقی مانده گاز در حال صدور به اروپای غربی می تواند بازارهای انرژی را در آستانه دچار تلاطم کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا