حقوق بشر

بوکان؛ کشتار سیستماتیک و سرقت اموال مردم توسط نیروهای حکومتی

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات از ۱۰ روز پیش با اعمال سیاست‌های سرکوبگرانه خود در شهر بوکان رسماً در حال ارتکاب جنایت علیه بشریت هستند به نحوی که ده‌ها نفر کشته و زخمی شده و شمار زیادی از مردم بازداشت و یا آواره شده‌اند.

براساس گزارشاتی که هه‌نگاو پیشتر منتشر کرده است، طی هفته گذشته دست‌کم ۱۳ شهروند اهل بوکان توسط نیروهای سرکوبگر حکومتی کشته شده‌اند و بیش از ۳۰۰ نفر نیز در جریان مقاومت مردمی این شهر زخمی شده‌اند که وضعیت جسمانی شماری از آنها وخیم گزارش شده است.

سپاه پاسداران شامگاه چهارشنبه  از طریق بلندگوی مساجد محله‌های مجبورآباد و میرآباد اعلام کرده است که از ساعت ۹ شب تا ۹ صبح حکومت نظامی است و هیچ کسی حق بیرون آمدن از منزل خود را ندارد.

خانواده شماری از جانباختگان اعلام کرده‌اند که هم‌اکنون پیکر نزدیک به ۱۰ شهروند در سردخانه بیمارستان قلی‌پور بوکان می‌باشد که نهادهای حکومتی مانع از آشکار شدن هویت آنها می‌باشند و آخرین مورد آن سعدی شاهرخی‌فر بود که پس از پنج روز خانواده‌اش را مطلع کرده‌اند وی کشته شده است.

گزارش‌های تایید شدە حاکی از زخمی و مفقود شدن صدها تن در این شهر می‌باشد کە زخمی‌ها از ترس ربودە شدن در خارج از مراکز درمانی مداوا می‌شوند و نیاز مبرم بە خون و دارو و جراحی دارند.

از شهروندان مفقود شده نیز هیچ خبری مبنی بر زندانی بودن یان جانباختن آنها در دسترس نیست. گزارشهای دیگر از دفن مخفیانە اجساد کشتەشدە اعتراضات بدون ثبت  ام و هویت آنها حکایت دارد که هه‌نگاو در حال حاضر قادر به تایید آن نمی‌باشد.

بر طبق تصاویر و ویدیوهایی که به دست هه‌نگاو رسیده و منتشر شده است، طی روزهای گذشته نیروهای حکومتی از ساعت ۲ تا ۵ بامداد به منازل شهروندان هجوم برده و اقدام به تخریب منازل، وسایل داخل خانه و سرقت طلا و زیورآلات و حتی موبایل افراد نموده‌اند و اتومبیل شهروندان را حتی در داخل پارکینگ‌های منزل در هم شکسته‌اند.

سازمان حقوق بشری هەنگاو رفتار خشونت آمیز و غیرە انسانی جمهوری اسلامی ایران در کُردستان و به ویژه بوکان را مصداق جنایت علیە بشریت می‌داند و از همە سازمانها، نهادها و اشخاص حقوق بشری میخواهد کە از طریق مجامع بین المللی مانع از کشتار بیشتر مردم شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا