اخبارچرخان

شصت و نهمین روز اعتراض های سراسری؛ یورش ددمنشانه به مردم

در حالی که کشتار و ضرب و شتم معترضان در خیابان‌ها با شدت ادامه دارد، حکومتی‌ها در تریبون‌هایشان سلبریتی‌ها را نیز “دلقک” و حرفشان را “پشم” می‌خوانند. شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز پنجشنبه در نشست ویژه صبح خود وضعیت در ایران بحرانی تمام عیار در نقض حقوق بشر خوانده و اعتراض‌های مردمی را با وجود گذشت نزدیک به ۷۰ روز و به رغم برخورد نیروهای امنیتی با معترضان ادامه یافته می داند….

امروز، شصت و نهمین روز خیزش های مردمی در میهنمان ایران مصادف است با روز همبستگی با کردستان ایران. شهر های کردنشین در ایران چندین روز است که در زیر سرکوب وحشیانه از سوی رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است. به دنبال فراخوان همکاری احزاب کردستان ایران مبنی بر اعتصاب و اعتراض سراسری در روز سوم آذر، صدها فراخوان برای حمایت از کردستان در این روز انتشار بیرونی یافته وحمایت شان را از مردم بی دفاع کردستان اعلام کرده اند.
خبرها ، تصویرها و ودیوئوهای انتشار یافته، از شهرهای سنندج، دیواندره، بانه، مریوان، سقز، جوانرود، کامیاران، نقده، پیرانشهر، سردشت، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، قروه، روانسر حاکی از آن است که شهرهای کردنشین ایران یک پارچه در اعتصاب به سر می برند و حالت تعطیلی دارند. در مهاباد مردم این شهر بار دیگر بعد از سرکوب های خونین به خیابان آمده اند. درکامیاران، مردم با شعار «مرگ بر خامنه ای» بر سر مزار جانباختە راە آزادی و برابری “فواد محمدی” یادش را گرامی داشتند. فواد محمدی شامگاه سه‌شنبه ۲۴ آبان‌ماه ١۴٠١ توسط نیروهای سرکوبگر رژیم در جریان اعتراضات مردم انقلابی شهر کامیاران کشته شد.
طبق اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، امروز پنج‌شنبه ۳ آذر، یک شهروند کُرد به نام شمال خدیری، ٣٢ ساله که در جریان اعتراضات مردمی مهاباد با تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده بود به دلیل شدت جراحات در بیمارستان خمینی ارومیه جان خود را از دست داد.
هزاران نفر از معترضان در ایران بازداشت شده و بدون اطلاع رسانی به خانواده ها در شرایطی غیرانسانی در زندان های سراسر کشور به بند کشیده شده اند. تجمع خانواده ها مقابل شکنجه گاه اوین – پنجشنبه سوم آذر گواه این حقیقت است که نگرانی های فزاینده در زندان های جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. در این ارتباط، جان زندانیان سیاسی در خطر است. جان توماج صالحی، حسین رونقی، لیلا حسین‌زاده، مجید شب‌دینی، و ده‌ها و صدها زندانی دیگر جان‌شان در خطر است. یگانه گناه این آزاده زنان و مردان و جوانان و نوجوانان آن است که خواهان آزادی و استقلال کشورند و سراسر زندگی شرافتمندانه خود را وقف رهایی زحمتکشان از فقر و فلاکت کرده‌اند. آنان در راه آزادی انسان و علیه دیکتاتوری مبارزه کرده و اینک در چنگال رژیم دیکتاتوری تحمیل شده به مردم اسیرند.
علاوه بر شهر های کردستان،گزارش ها و تصاویری از اعتصاب بازارها و مغازه ها در مشهد، ارومیه، زیوه مرگور اورومیه، نیز منتشر شده است که ادامه خیزش های مردمی را به همراه دارد. در تهران، در خیابان پیروزی نیز اعتراض ها با تکرار شعار “مرگ بر دیکتاتور” شکل گرفت.
در زاهدان، جوانان در بازار مشترک و خیابان مرکان با آتش زدن لاستیک اعتراض های امروزی شان را شروع کرده اند. اعتراض های مردمی اکثراًشبانه همچنان در خیابان‌ها و دانشگاه‌ها ادامه دارد و موج دستگیری، ضرب و شتم و کشتن معترضان بی وقفه در جریان است. بر اساس آمار مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا تعداد کشته‌شدگان به ۴۴۰ نفر رسیده است.

در این میان هیچ نشانه‌ای از تغییر رفتار حکومت دیده نمی‌شود و توهین و انگ‌ زدن به معترضان و چهره‌های مشهور، روش معمول حکومت شده است.
با این وجود، انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان، در بیانیه ی خود با تاکید بر این که “تعرض به مطالبات مردم قابل قبول نیست،، ضمن اشاره به خواست های صنفی و معیشتی خود نوشته اند: “ما انجمن‌های کارگران ساختمانی استان کردستان ضمن همدردی با خانواده جانباختگان، جامعه کارگری و بقیه کشته‌شدگان کشور خواستار توضیح شفاف مراجع ذیربط در مورد کشته‌شدگان کارگری و همچنین دادگاهی و محاکمه عاملین و آمرین این قتل‌ها می‌باشیم. همچنین ما انجمن صنفی کارگران ساختمانی هرگونه خشونت را علیه مردم معترض محکوم می‌نماییم و خواستار توقف سریع کشتار مردم مطالبه‌گر در خیابان‌ها و به رسمیت شناختن حق تحصن و اعتراض و اعتصاب طبق ماده ۲۷ قانون اساسی می‌باشیم.
همچنین ما امضاکنندگان ذیل اعلام می‌داریم تا اطلاع ثانوی انجمن صنفی کارگران ساختمانی در هیچ نوع جلسه و یا گردهمایی و سمینار دولتی شرکت نخواهیم کرد.”
این بیانیه را انجمن های زیر امضا کرده اند: انجمن کارگران ساختمانی سنندج، انجمن کارگران ساختمانی بانه، انجمن کارگران ساختمانی دیواندره، انجمن کارگران ساختمانی دهگلان، انجمن کارگران ساختمانی سقز، انجمن کارگران ساختمانی مریوان، انجمن کارگران ساختمانی قروه. (مشروح خبر را در ستون آخرین خبرهای اخبار روز بخوانید).
در مسجد سلیمان، اعتصاب کارگران قراردادی و شرکتی شاغل در مجتمع پتروشیمی در مسجد سلیمان همچنان ادامه دارد. پایین بودن دستمزدها،مشکلات معیشتی و سوءمدیریت ، محرومیت از برخی آیتم‌های حقوق از جمله بدی آب و هوا و همینطور خواست اجرای طرح طبقه بندی از دلایل ادامه اعتصاب است.
در قزوین، کارکنان شرکت شرکت ماشین سازی نیرو محرکه برای تحقق خواسته های خود اعلام اعتصاب کرده اند.
در مرحلۀ کنونی تضاد میان نیاز جامعه به پیشرفت اقتصادی‌اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی و روبنای بازدارندۀ این نیاز در سیمای رژیم استبداد قرون‌وسطایی جمهوری اسلامی مجسم است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا