اخبار

هفتادمین روز اعتراض های سراسری؛ واکنش‌ها به ایجاد کمیته حقیقت‌یاب

در حالی قطعنامه پیشنهادی  برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در خصوص اعتراض های مردمی روز گذشته در جلسه‌ ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل رای آورد، واکنش‌های زیادی  از سوی دولت ها و نهادهای مردمی  به این قطعنامه نشان داده اند و همچنان ادامه دارد…..

تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ایجاد کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب های وحشیانه در ایران ، با استقبال جهانی گسترده‌ای همراه شده است. رژیم “ولایت فقیه”در واکنش می‌گوید: این شورا، اهداف ضدایرانی برخی کشورها را پیش می‌برد.”
وزارت امور خارجه رژیم “ولایی” با صدور بیانیه‌ای تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب درباره ایران را ”مایه تاسف” دانست و ادعا کرد که این شورا، ”برای تأمین منافع کوتاه مدت تعداد معدودی از کشورها یک بار دیگر مورد سوء استفاده قرار گرفته است.”
این بیانیه همچنین با اشاره به آنچه که تشکیل ”کمیته‌های تحقیقاتی متعدد و مکمل توسط نهادهای ذیربط قانونی” در جمهوری اسلامی برای بررسی دلایل جان‌باختن مهسا امینی نامیده، ادعا می‌کند که ”تمام مراحل این اتفاق و نتایج بررسی‌ها را به صورتی شفاف در اختیار افکار عمومی قرار داده است.”
این در حالی است که وکلای خانواده مهسا امینی بارها اعلام کردند که با تصمیم مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی، تاکنون موفق به بررسی اصل این پرونده نشده‌اند.
وزارت امور خارجه رژیم همچنین قطعنامه مصوب شورای حقوق بشر سازمان ملل را ”نتیجه مستقیم بکارگیری اطلاعات نادرست برای پیش بردن اهداف ضد ایرانی” توسط ”چند کشور معدود غربی در مجامع بین‌المللی” توصیف کرده است.
محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در وین در واکنش به صدور قطعنامه‌ علیه رژیم حاکم بر ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: “سازمان ملل تحت سلطه رژیم‌هایی غربی است که در تسلیحات شیمیایی برای استفاده علیه ایران در اختیار صدام قرار دادند.” او در توییتی مدعی شد که ایران “این جنایتکاران” را نادیده خواهد گرفت.
علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه رژیم در گفت‌وگو با یک رسانه هندی گفت که “مهسا امینی کشته نشده بلکه فوت کرده است.”
او مدعی شد که “کمیته‌ای تحت نظارت وزارت کشور برای رسیدن به آمار درست تشکیل شده است و طبق آمار رسمی، ۵۰ نفر از نیروهای پلیس در اعتراض های مردمی کشته شده اند و چند صد نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.”
او با بی شرمی تمام آمار منتشر شده از شمار جان باختگان اعتراض های سراسری را تکذیب کرد. این در حالی است که بر پایه گزارش دو نهاد حقوق بشری آمار جان باختگان اعتراض های مردمی تاکنون دست‌کم ۴۴۰ نفر است.
تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل در سی‌وپنجمین نشست ویژه خود برای تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب جدید با هدف انجام تحقیقات درباره کشتار و سرکوب معترضان در ایران با واکنش‌ها و استقبال گسترده‌ای از سوی مقامات جهانی و نهادهای بین‌المللی همراه شده است.
به گزارش دویچه وله، بر اساس قطعنامه‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) در جلسه ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصویب رسید، این شورا موظف شد تا یک کمیسیون مستقل حقیقت‌یاب به منظور رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران در جریان اعتراضات سراسری جاری تشکیل دهد. دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل هم نوشت که ”سرانجام فریاد عدالت‌خواهی مردم ایران شنیده شد.”
اگنس کالامار با اشاره به تلاش‌های پیشین سازمان عفو بین‌الملل برای ایجاد یک مکانیسم تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی درباره ایران افزود که این فرآیند باید زودتر آغاز می‌شد. رها بحرینی نماینده این سازمان معتبر حقوق بشری، روز پنج‌شنبه در جلسه اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته بود: “جمهوری اسلامی از واکنش “خویشتن‌دارانه” صحبت می‌کند. کشتن کودکان خویشتن‌داری نیست. ما خواستار مکانیسم پاسخگویی هستیم که باید مدتها پیش ایجاد می‌شد.” یورش گسترده و خونین گزمگان رژیم ولایت فقیه به مردم معترض در روزهای اخیر بدون شک از تلاش سازمان یافتهٔ رژیم به‌هدف تشدید سرکوب و خاموش کردن اعتراض‌های مردمی در سراسر کشور نشان دارد.
با این وجود، معترضان از جمله در تهران، کرج، اصفهان و همدان به فراخوان حمایت از کردستان پاسخ گفتند، شبانه به خیابان آمدند و راه اعتراض شان را ادامه دادند. اعتراضات که پس از قتل دولتی ژینا (مهسا) امینی آغاز شد، وارد دهمین هفته شده است. در پی فراخوان‌هایی برای حمایت از کردستان، در شامگاه سوم آذر از جمله در تهران، کرج، اصفهان، همدان، حاشیه شهر ارومیه و کرمانشاه حرکت‌هایی به شکل تجمع، راهپیمایی و شعاردهی شکل گرفت.
در تهران معترضان در محله‌های، نارمک، تهران‌پارس، محدوده تئاتر شهر، شهرک اکباتان، ستارخان، و تجریش در حمایت از کردستان شبانه حضور خود را نشان دادند.
شهرهای کرد در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه زیر سرکوب هستند و سپاه از جمله به مهاباد و جوانرود قشون‌کشی کرده است. روز پنجشنبه سوم آذر بازاریان در بیش از ۲۰ شهر از جمله سنندج، مهاباد، کرمانشاه، ایلام، مریوان، جوانرود و سردشت مغازه‌های خود را به نشان اعتراض بسته نگه داشتند. در بسیاری از مناطق ایران از جمله کردستان اینترنت کاملاً قطع و یا خیلی ضعیف است. ارسال فیلم و گزارش به سختی صورت می گیرد. در اکثر شهرهای کردستان حکومت نظامی اعلام نشده برقرار است و تمام ورودی های شهرها را یا مسدود کرده و یا ایست بازرسی گذاشته اند و نیروهای سپاه رفت و آمدها را کنترل می کنند. فضای شهرهای کردستان به شدت میلیتاریزه شده اند. واقعیت این است که حکومت ولایی ایران در داخل کشور در عرصه‌های سیاسی-اجتماعی-اقتصادی با بن‌بست و بحران‌های حل‌نشدنی- بر اساس روال‌های تاکنونی حکومت- روبه‌روست. این عرصه‌های به‌هم‌پیوسته دقیقاً همان ضعف‌هایی‌اند که مبارزۀ جنبش ضدّدیکتاتوری می‌تواند و باید مطابق با برنامه و سازمان مشخص خود آنها را هدف قرار دهد و از جمله با اعتصاب‌های سراسری، رژیم را به عقب‌نشینی وادارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا