حقوق بشر

تهران؛ شکنجه شدید سامان یاسین برای انجام اعترافات اجباری

شبکه حقوق بشر کردستان مطلع شده است که سامان یاسین (صیدی) خواننده رپ و دیسلاو اهل کرمانشاه که هم‌اکنون با اتهام «محاربه» در زندان اوین نگهداری می‌شود، برای انجام اعترافات تلویزیونی به شدت مورد شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته است.

نگهداری به مدت ۳ روز در یک محل بسیار سرد، ضرب و شتم شدید و پرتاب از ارتفاع به پایین از جمله شکنجه‌هایی است که این هنرمند کُرد طی این مدت تحمل کرده است. گفته می‌شود در نتیجه این شکنجه‌ها او مجبور به انجام اعترافات تلویزیونی شده است.

سامان یاسین روز چهارشنبه ۱۸ آبان در اعتراض به محرومیت از ملاقات با خانواده و بلاتکلیفی وضعیت خود در زندان اوین به مدت دو روز دست به به اعتصاب غذا زده بود. در دومین روز اعتصاب غذای او دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین تهران با خانواده وی تماس گرفتند و خانواده موفق به ملاقات کابینی با فرزندشان شدند. وی روز پنج‌شنبه ۳ آذر نیز برای دومین بار از زمان بازداشت موفق به ملاقات کابینی با خانواده شد.

خبرگزاری‌های دولتی ایران در تاریخ ۷ آبان از برگزاری جلسه دادگاه چند نفر از معترضان بازداشت شده خبر دادند که نام سامان صیدی نیز در بین آنها بود. در همین روز فیلمی از اعترافات اجباری این خواننده از رسانه‌های دولتی منتشر و اتهام وی «محاربه» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» عنوان شد.

برگزاری جلسه دادگاه با اتهام «محاربه» و پخش اعترافات اجباری سامان یاسین، نگرانی خانواده و نهادهای حقوق بشری در خصوص احتمال صدور حکم اعدام برای وی و دیگر افراد حاضر در دادگاه را در پی داشت.

با وجود انتشار اخباری مبنی بر صدور حکم اعدام برای این هنرمند کُرد در شبکه‌های اجتماعی، اما تا کنون هیچ حکمی در این خصوص به او و خانواده‌اش ابلاغ نشده است. بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان این هنرمند کُرد از زمان بازداشت تا کنون از حق داشتن وکیل تعیینی محروم بوده است .

سامان یاسین در تاریخ ۱۰ مهر پس از بازداشت به دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین انتقال و پس از آن به زندان فشافویه انتقال یافت. او پس از حدود دو هفته نگهداری در زندان فشافویه به زندان اوین تهران منتقل شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا