اخبارچرخان

آغاز یازدهم هفته اعتراض های مردمی

اعتراض ها در بسیاری از شهرهای میهن بلازده ما بر ضد دیکتاتوری حاکم، “ولی فقیه” در شرایطی آغاز می شود که خامنه‌ای و دیگر سران رژیم نه صدای مردم را می‌شنوم و نه از تنگنای مذاکرات برجام خارج می‌شوند، بلکه چشم و گوش شان را برحقانیت مردم بسته و عترضان را به گلوله می بندد. خامنه‌ای منبر امروزش را با خواندن آیه ای  ختم کرد. مفسران قرآن می‌گویند این آیه پس از یک شکست سخت بر محمد نازل شده است….

روز شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱، علی خامنه‌ای بخشی از نیروی سرکوب خیابانی‌اش در بسیج را به حضور فراخواند و برای آن‌ها سخنرانی کرد.
می توان خلاصه همه صحبت‌های طولانی و تکراری او را در اخرین جمله اش دریافت، پیش از آنکه بلندگو از جلوی صورتش دور گردد و برای بسیجی‌ها دست تکان دهد آیه ۱۳۹ سوره آل عمران را بدون ترجمه فارسی‌اش خواند: “ولا تهنو و لاتحزنو و انتم الاعلون ‌ان کنتم مومنین”. که نه با زمان عصر ما قرابتی دارد و نه از سختی زندگی ما می کاهد. این آیه‌ای است که گفته می‌شود پس از شکست محمد و یارانش در جنگ احد نازل شده و خطاب به سپاه شکست‌خورده محمد می‌گوید: “نترسید و دست و پایتان سست نشود که اگر مومن باشید شما برتر از طرف مقابلتان هستید.”
به گزارش سایت زمانه،سخنرانی امروز علی خامنه‌ای بیشتر بر همین موضوع متمرکز بود. او نهایت تلاشش را کرد که به نیروهای بسیج که در حدود ۷۰ روز گذشته چماق او برای کوبیدن بر فرق معترضان در شهرهای مختلف ایران بوده‌اند بگوید که نترسند، آن‌ها فقط کارکردشان کشتن و زدن معترضان در داخل مرزهای ایران نیست بلکه زمین بازی‌شان سرکوب در همه خاورمیانه است و مطمئن باشند که او ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد و پشت ‌آن‌ها را خالی نخواهد کرد.
خامنه‌ای آخرین بار مراسم هفته بسیج را در سال ۱۳۹۸ در حسینیه‌اش برگزار کرده بود. درست بعد از سرکوب اعتراض های سراسری آبان ۱۳۹۸ او گروهی از فرماندهان بسیج و سپاه را احضار کرد و از آن‌ها خواست “تجربه شیرین” کمیته‌های انقلاب اسلامی در محلات که در دهه ۶۰ به عنوان حلقه نخست حاکمیت وحشت فعالیت می‌کردند را احیا کنند. سه سال بعد و در میانه بزرگترین اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی پس از انقلاب ۵۷، او بخشی از نیروهای میدانی بسیج و شماری از فرماندهان سپاه را پذیرفت تا به آن‌ها فرمان کشتن مردم بی دفاع را بدهد.
خامنه‌ای بدون اشاره به افرادی که به دست نیروهای امنیتی و بسیج در روزهای گذشته کشته شده‌اند، بسیجی‌ها را “مظلوم”خواند و گفت که آن‌ها خودشان را سپر کرده‌اند تا نگذارد معترضان به مردم [ تو بخوان به رژیم “ولایی”]آسیب وارد کنند.
مظلوم خواندن نیروی سرکوب در هفته‌های گذشته یک بار دیگر هم در گفته های بی پایه و پوچ علی خامنه‌ای منعکس شده است. او در نخستین سخنرانی‌اش پس از قتل مهسا امینی در بازداشتگاه نیروی انتظامی هم مشابه همین سخنان را در مورد نیروی انتظامی بر زبان راند و آن‌ها را “مظلوم” خواند.
خامنه‌ای در سخنرانی روز شنبه‌اش گفت که برایش بسیار مهم است که نقش بسیجی ها فراتر از امور داخلی است. او خطاب به حلقه اول سرکوب خیابانی مردم گفت که کارتان فقط مقابله با معترضان نیست و شما در صف اول به هم زدن نقشه استکبار جهانی در منطقه خاورمیانه هستید. این دیکتاتور با نقاب اسلامی مردم لب به جان رسیده و معترض در سراسر کشور را نیز “چهار نفر غافل و یا جاهل و یا مزدور” خواند.
او با بی مسئولیتی تمام در مورد کشور و بدون خرد انسانی در برابر مردم به بسیجی‌ها گفت که نقششان فقط چماق‌کشی بر سر معترضان داخلی نیست و اداره همین جغرافیای نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه با آن‌ها است.
خامنه‌ای در بخشی از سخنرانی‌اش گفت که او و نظام حواسشان به تغییرات در اطراف ایران هست و در دام دشمن نخواهند افتاد. او تلویحا گفت که اعتراضات داخلی برای آن طراحی شده که ایران نگاهش از اطرافش منحرف شود ولی او هم خاورمیانه را به دقت زیرنظر دارد و هم منطقه قفقاز. این بخش از سخنان رهبر جمهوری اسلامی تقریبا در همه سخنرانی‌های پس از اعتراض های سراسری تکرار شده و پیام غیرمستقیم او به جمهوری آذربایجان نیز هست که قرار نیست در اتصال مرزی ایران به ارمنستان تغییری ایجاد شود.
خامنه‌ای در ادامه به گوشه‌ای از توصیه‌های اصلاح‌طلبان حکومتی‌ برای خاموش کردن اعتراضات مردمی هم اشاره کرد. “یک عده‌ای ادعای فهم سیاسی می کنند اما تحلیل‌هایشان در روزنامه و فضای مجازی واقعاً انسان را متأسف می کند. می‌گویند برای اینکه بتوانید این [ اعتراض های مردمی]را تمام کنید …باید صدای ملت را بشنوید.” نهایتاً آنکه ویژگی جدیدترین سخنرانی خامنه‌ای از آغاز اعتراض های سراسری پس از قتل مهسا امینی آن بود که او از پایان اعتراض مردمی سخن نگفت، به دنبال قوت قلب دادن به خود و نیروهای سرکوبگر بود و در آخر هم خودش و نیروهای سرکوب را به استقامت در مقابل خواسته‌های مردم محروم و ستمدیده ایران و باج ندادن دعوت کرد.
این سخنان در شرایطی مطرح می شود که امروز شنبه، هفتاد و یکمین روز اعتراض های سراسری مردم ایران با اعتصاب های کارگری و دانشجویی و همچنین با ادامه اعتراض های خیابانی از جمله، تهران، اصفهان، کرج، اهواز و زاهدان آغاز شده است.
اعتراضات شامگاه جمعه ۴ آذر در چندین منطقه و محله تهران از جمله شهرک‌های چیتگر، اکباتان، پونک، نازی‌آباد، مشیریه، تهرانسر، تهران پارس، سعادت آباد و هفت حوض تا پاسی از شب ادامه پیدا کرد.
اعتراض های شبانه همچنین در شهرهای کرج، اصفهان، زاهدان، مشهد، سروان، خاش نیز ادامه پیدا کرد.
در ویدیویی که ۱۵۰۰ تصویر منتشر کرده جمعی از مردم تهران در چیتگر شامگاه جمعه ۴ آذر در خیابان شعار “امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه” را سر دادند.
بر اساس تازه‌ترین آماری که هرانا، منتشر کرده است شمار جان باختگان اعتراض های سراسری از ۲۶ شهریور تا ۴ آذر به ۴۴۸ تن رسیده که ۶۳ نفر از آنان کودک-نوجوان بوده است.
هم شمار جان باختگان و هم شمار دستگیرشدگانی که هویت آنان شناسایی شدند روزانه اضافه می‌شود. به گفته هرانا شمار دستگیر شدگانی که هویت آنان شناسایی شده است: ” در مجموع به ۳۳۱۲ نفر رسیده است. در مقایسه با روز قبل ۷۸ نفر به این تعداد اضافه شده است.” این در حالی است که شمار دستگیر شدگان را بیشتر از شانزده هزار نفر تخمین می زنند.
هرانا به دلیل سرکوب و کشتار معترضان در ایران آمار جان باختگان را روزانه اعلام می‌کند. استان سیستان و بلوچستان تا کنون بیشترین کشته را در خیزش عمومی مردم ایران داده است.
تجربهٔ چهل‌وچهار سال حکومت جمهوری اسلامی ملاک روشنی از ماهیت به‌شدّت ضدمردمی و سرا پا فاسد این حکومت است. سال‌ها سرکوب و خون‌ریزی و خفه کردن هر صدای اعتراضی از سوی مردم، فریادهای سرکوب و “منکوب کنید” رهبر حکومت بر ضد اعتراض‌ مردمی جان به‌لب رسیده از فقر و محرومیت و ظلم و تعدّی دستگاه‌های حکومتی، گواهی عینی و سندی انکارناپذیری در تأیید این واقعیت است که منشأ اعتراض‌ها و خروش مردم در داخل کشور و سرکوبگری‌های رژیم حاکم و دستگاه‌هایی همچون سپاه، وزارت اطلاعات، بسیج، گشت‌ها و دیگر نهادهای رنگارنگ امنیتی است. چهل‌و‌چهار سال پس از پیروزی انقلاب بهمن، ایران کشوری اسیر زنجیرهای حکومتی قرون‌وسطایی است که هیچ ارزشی برای مردم و حقوق‌شان قائل نیست. واقعیت امر این است که حاکمیت ولایی علی خامنه‌ای و همچنین رخدادهای اخیر و شکست‌های پی‌درپی‌ای که برآمد تصمیم‌های داخلی و خارجی او و اطرافیانش است به‌وضوح نشان می‌دهند رژیم ولایی از دید اکثر مردم ما مدت‌هاست که هرگونه حقانیت و اهلیتی برای ادامهٔ حکومت بر کشور را از دست داده است و خامنه‌ای و دارودسته‌اش صلاحیت رهبری کشور را ندارند. باید همهٔ توان را به‌کار گرفت و راه را برای روی کار آمدن حکومتی ملّی و دموکراتیک گشود. خون در‌هم‌آمیخته جان‌باختگان گرایش‌های گوناگون مردمی با یکدیگر در همهٔ این سال‌ها پیام آور اتحاد ما بوده است. باید یکی شویم. اتحاد و مبارزهٔ زحمتکشان و مردم رنج‌دیده و معترض ضامن پیروزی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا