گوناگون

قیمت تخم مرغ ۶ رقمی شد

قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر رکورد جدیدی را از خود بر جای گذاشت و نرخ هر شانه آن شش رقمی شد. به نظر می‌رسد که این محصول که خود جایگزینی برای مرغ و گوشت شده بود، حالا قرار است از سفره مردم حذف شود….
به گزارش تجارت‌نیوز، پس از حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت ماه سال جاری توسط دولت سیزدهم، قیمت تخم مرغ در هر شانه (۱.۹ کیلوگرمی) ۷۶ هزار تومان اعلام شد. گرچه چنین قیمتی برای مصرف کنندگان باورپذیر نبود، اما حالا پس از گذشت حدود هفت ماه، برای خرید هر شانه از این محصول باید مبلغی در محدوده ۱۱۰ هزار تومان بپردازند.
روند صعود مجدد قیمت تخم مرغ از شهریور سال جاری دوباره آغاز شد. در این بین دولت توپ را در زمین تولیدکنندگان می‌اندازد، اما تولیدکنندگان تاکید دارند که گرانی تخم مرغ را نباید پای آنها گذاشت. فعالان این صنعت می‌گویند که حتی با چنین نرخ‌هایی تولیدشان زیان‌ده است.در حالی قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار حتی به ۱۱۰ هزار تومان رسیده که میزان تولید و عرضه این محصول بیش از تقاضای موجود در بازار صورت می‌گیرد.
بررسی‌های صورت‌گرفته از سایت‌های فروش آنلاین و البته سوپرمارکت‌های سطح شهر حاکی از آن است که اکنون هر شانه تخم‌مرغ در محدوده ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این محصول به صورت دانه‌ای ۴۰۰۰ تومان قیمت دارد.

افزایش افسارگسیخته قیمت تخم مرغ
در حالی افسار قیمت تخم مرغ در بازار از دست دولت خارج شده که سرانه مصرف آن بعد از اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت محصولات پروتئینی افزایش چشمگیری پیدا کرد.بنابر اعلام ناصر نبی‌پور، نائب رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغداران، سرانه مصرف تخم مرغ در سال جاری از ۱۱ کیلوگرم به ۱۵ کیلوگرم رسید. از همین رو، با در نظر گرفتن حداکثر سرانه مصرف، دست‌کم  ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار تن تخم مرغ مازاد بر نیاز تولید و در بازار عرضه می‌شود.به نظر می‌رسد این افزایش سرانه مصرف بیش از هر موضوعی، ریشه در گرانی اقلام اساسی نظیر برنج، مرغ، گوشت، ماکارونی و … دارد. حالا اما با قیمت‌هایی که تخم مرغ عرضه می‌شود احتمالاً شهروندان آخرین ماده غذایی جایگزین خود را هم از دست دهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا