بین‌المللی

پیشرفت‌های حیرت‌انگیز چین، برتری فضایی آمریکا را تهدید می‌کند

فرمانده بخش فضایی ارتش آمریکا می‌گوید چین در سال‌های اخیر در این عرصه پیشرفت‌های حیرت‌انگیزی داشته و این مسئله برتری آمریکا در عرصه فضا را در خطر جدی قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، «نینا آرماگنو»، مدیر ستاد نیروی فضایی ارتش آمریکا اعلام کرد پیشرفت سریع قابلیت‌ها و توانمندی‌های نظامی چین خطرها را نسبت به برتری آمریکا در عرصه فضا در معرض خطر قرار می‌دهد.

وی دراین‌باره افزود: پکن در زمینه توسعه فناوری‌های فضاییِ نظامی، پیشرفت‌های چشمگیری داشته، از جمله در عرصه‌هایی مانند ارتباطات ماهواره‌ای و فضاپیماهای با قابلیت استفاده مجدد که این امکان را در اختیار کشورها قرار می‌دهد که با شتاب برنامه‌های فضایی خود را گسترش دهند.

این مقام نظامی آمریکا که روز دوشنبه در یک اندیشکده در سیدنی استرالیا سخنرانی می‌کرد در ادامه گفت: فکر می‌کنم کاملاً و قطعاً این امکان وجود دارد که آنها (چین) به ما برسند و از ما عبور کنند، پیشرفتی که آنها تاکنون داشته‌اند، حیرت‌انگیز بوده، با سرعتی حیرت‌انگیز».

رقابت بین آمریکا، چین، و روسیه در سال‌های اخیر در عرصه فضا افزایش یافته و به ویژه رشد پکن و مسکو در این پهنه، نگرانی واشنگتن و دیگر کشورهای غربی را افزایش داده است.

به نوشته سی‌ان‌بی‌سی، چین همچنین در حال توسعه فناوری آزمایشی است که هدف آن ردیابی و جستجوگری در سیارک‌ها و سیاره‌های کوچک برای منابع طبیعی است.

آرماگنو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چین تنها کشوری است که تصمیم دارد نظم جهانی را تغییر دهد و به سرعت قدرت فناوری، نظامی، دیپلماتیک، و اقتصادی را افزایش داده تا به این هدف برسد.

به گفته آرماگنو، افزون بر روسیه، چین هم در سال‌های اخیر آزمایش‌های موشکی «بی‌ملاحظه‌ای» انجام داده که موجب تولید حجم زیادی از زباله‌های فضایی خطرناک شده‌اند.

وی افزود: این زباله‌های فضایی همه سیستم‌های ما در فضا را تهدید می‌کنند و این سیستم‌ها برای امنیت ملی، اقتصادی و منافع عملی همه ملت‌ها حیاتی هستند.

نیروی فضایی آمریکا، چهارمین بخش ارتش آمریکاست که در سال ۲۰۱۹ به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مقابله با توانمندی‌های روزافزون چین پایه‌گذاری شد. نینا آرماگنو نخستین فرمانده دائمی این بخش از ارتش آمریکاست. روز سه‌شنبه قرار است سه فضانورد را به ایستگاه فضایی جدید خود بفرستند.’

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا