جوانانچرخان

“قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان”

تجمع‌ در دانشگاه‌ها در حمایت از استادان اخراجی و اعتراض شبانه در شهرها از جمله تهران، مشهد و سنندج ادامه یافت. یکی از وکلای دادگستری هشدار داده که ممکن است معترضان نوجوان هم با اتهام‌هایی محاکمه شوند که می‌توانند به‌حکم اعدام بینجامند….

اعتراضاتی که پس از قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی سراسری شد، با وجود سرکوب شدید و حضور گسترده نیروهای امنیتی، در بیشتر شهرهای معترض به شکل گردهمایی در دانشگاه‌ها، تجمع‌های شبانه خیابانی، شعاردهی از خانه‌ها، شعارنویسی و آتش زدن بنرهای حکومتی و آدم کشان مستبد از جمله خمینی و خامنه ای ادامه دارد.
گروه‌های صنفی معلمان به‌ویژه در شهرها و روستاهای کُرد، استادان دانشگاه همراه دانشجویان معترض، و دانشجویان در اعتراضات دانشگاهی، یک‌صدا علیه سرکوب امنیتی حکومتی ایستاده‌اند. در روز هفت آذر، نمود این را در تجمع‌ها دانشگاهی در حمایت از استادهای حامی دانشجویان معترض و در بیانیه‌های معلمان کردستان می‌توان دید.
به گزارش سایت زمانه،اکنون یک وکیل دادگستری هشدار داده است که در بین معترضانی که به آنان اتهام‌هایی مانند «محاربه» و «افساد فی‌الارض» زده شده، نوجوانان زیر ۱۸ سال هم هستند.
محسن برهانی، وکیل دادگستری در توییتر نوشت که دادگاه‌ها در ایران در شُرُف دادگاهی کردن تعدادی از نوجوان زیر ۱۸ سال بازداشتی در اعتراضات اخیر هستند که دسترسی به وکیل حتی از لیست وکلای موردقبول قضاییه هم نداشتند و اتهامات آنها «محاربه» و «افساد فی‌الارض» است.
«باورکردنی نیست که بدون قبول وکالت از سوی وکلای تعیینی و بدون رعایت صلاحیت ذاتی، تعدادی نوجوان زیر ۱۸ سال با اتهامات محاربه و افساد فی الارض در دادگاه انقلاب در شرف محاکمه باشند. مرزهای قانون شکنی دائم در حال جا به جا شدن است.»
تعداد بی شماری از دانشجویان دانشکده های گوناگون در سراسر کشور از جمله دانشکده مکانیک دانشگاه تهران در لابی دانشکده به نشان اعتراض تحصن کردند و علیه امنیتی شدن فضای دانشگاه بیانیه خواندند.
دانشجویان ادبیات دانشگاه علامه در تجمعی خواستار آزادی هم‌شاگری‌شان رادبه کشاورز شدند که در دادگاه بدوی به شش سال حبس محکوم شده است. آنها از جمله شعار دادند
«رادبه کشاورز آزاد باید گردد»
رادبه کشاورز، دانشجوی ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی است. او روز ۲۳ مهر در نزدیکی دانشگاه از سوی نیروهای لباس شخصی امنیتی بازداشت شد. او که اکنون زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ (فشافویه) است در دادگاه بدوی به اتهام اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به پنج سال حبس محکوم شده است. بسیاری از دانشجویان زندانی که دادگاه‌هایشان این روزها برقرار می‌شود، حکم‌های مشابهی دریافت کرده‌اند.
از جمله دانشجویانی که به دلیل معترض بودن بازداشت شدند و حکم دریافت کردند، آذین سعیدی‌نسب دانشجوی محیط زیست دانشگاه تهران است که در تاریخ ۳۱ شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. او بدون اینکه اجازه حضور وکیل داشته باشد در یک دادگاه بدوی به پنج سال زندان محکوم شد.
دانشجویان دانشگاه هنر تهران در پردیس باغ ملی، در اعتراض به سرکوب مردم کردستان و دانشجویان جمع شدند و باهم سرودی را خواندند که به سرود «نترسید نترسید ما همه باهم هستیم» مشهور شده است. دانشجویان دانشگاه شریف برای سومین روز پیاپی لابی دانشکده کامپیوتر در اعتراض به بازداشت، تعلیق، ممنوع الورود کردن دانشجویان تحصن کردند و برخی از استادها هم به آنها پیوستند.
دانشجویان ادبیات کُردی دانشگاه کردستان در حمایت از استادشان بهروز چمن‌آرا که سه روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد، تجمعی در کلاس درس او تشکیل دادند و بر تخته سفید کلاس نوشتند: «چاوەڕێی مامۆستاین… » (منتظر استادیم…)
بهروز چمن‌آرا از اساتید گروه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان و رئیس سابق پژوهشکده کردستان‌شناسی، ظهر روز جمعه چهار آذر پس از بازگشت از جلسه‌ای که با دعوت حامد قادرزاده، رئیس جدید دانشگاه کردستان که نزدیک به حکومت است، بازداشت شد.
دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی در پی تعلیق اساتید حامی دانشجویان از جمله محمد راغب که از استادهایی بود که در تجمع‌های دانشجویان شرکت می‌کرد و به همین دلیل اخراج شد، شعار دادند: «افتخار دانشکده راغب با شرافته».
روز دوشنبه دانشجویان دانشکده ریاضی دانشگاه بهشتی در اعتراض به بازداشت‌ها، تعلیق‌ها و ممنوع‌الورودی‌های اعمال شده جهت سرکوب دانشجویان دست به تحصن زدند.
دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه بهشتی در پی تعلیق اساتید حامی دانشجویان با شعار: “دانشجو پشت استاد، استاد با دانشجو”، تحصن کردند.
سومین روز تحصن جمعی از دانشجو‌یان دانشگاه شریف در لابی دانشکده کامپیوتر با حضور تعدادی از استادان برگزار شده است.
در دانشگاه فنی حرفه ای کرمانشاه تجعی با شعار «بی غیرت ها نشستن، هشتادیا تو حبسن» برگزار شده است.
تحصن سکوت دانشجویان و اساتید دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در اعتراض به آیین‌نامه انضباطی جدید وزارتین بهداشت و علوم، سرکوب گسترده‌ی دانشجویان و اساتید و همچنین محکومیت کشتار و بازداشت کودکان و نوجوانان برگزار شد. طی این تحصن کاغذ‌هایی با عنوان آگاهی از حقوق دانشجویی توزیع گردید.
دانشجویان دانشگاه هنر تهران در پردیس باغ ملی، در اعتراض به سرکوب مردم کردستان و دانشجویان تحصن کردند.
دانشجویان ادبیات دانشگاه علامه طی تجمعی خواستار آزادی رادبه کشاورز که طی حکمی ظالمانه‌، به شش سال حبس محکوم شده است، شدند.
دانشجویان دانشکده مکانیک دانشگاه تهران دست به تحصن زدند. دانشجویان این دانشکده همانند سه هفته گذشته امروز نیز در لابی دانشکده با جمعیتی بالغ بر ۸۰ نفر دست به تحصن زدند. در پایان این تحصن مقابل ریاست دانشکده، نیروی‌های حراست و نیروهای امنیتی( با یونیفرم آبی نفتی) بیانیه دانشجویان قرائت گردید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا