فرهنگی

بیانیه معلمان همزمان با اعتراض سینماگران

معلمان مریوان در بیانیه‌ای اطلاع دادند تعدادی از معلمان این شهر به دلیل شرکت در تحصن مهرماه معلمان که در اعتراض به کشتن دانش‌آموزان و خشونت علیه کودکان و شهروندان برگزار شد کسر حقوق شدند. آنها در واکنش به این اقدام تنبیهی نوشتند:
«ما معلمان مریوان از کسرحقوق شدن نگران نیستیم؛ در حالی‌که همه‌ی اقشار جامعه هزینه می‌دهند. بارها اعلام کرده‌ایم و باز همچنان معتقدیم که در کنار مردم ایستاده‌ایم و‌ خواهیم ایستاد.»
به غیر از زندان و تبعید، نیروهای امنیتی از طریق سازوکارهای موجود در آموزش پرورش سعی می‌کنند برای معلمان معترض هزینه‌تراشی کنند. معلمان مریوان در پاسخ به کسر حقوق همکاران‌شان نوشتند:
«ما معلمان مریوان اصرار داریم همه‌ی ما را کسر حقوق کنید چرا ما را لایق کسر حقوق کردن نمی‌دانید؟»
انجمن صنفی معلمان کردستان مریوان و سروآباد در محکومیت ضرب و شتم سوران اسکندر لطفی – معلم زندانی – در زندان بزرگ تهران بیانیه‌ای صادر کرده و در این بیانیه در محکومیت سرکوب حکومتی نوشتند:
«ما خطاب به حاکمیت می‌گوییم که پل‌ها پشت سر شما بدجوری خراب شده است، راهی برای گذر از این روزها نخواهید داشت و در حمام خونی که در اینجا و آن‌جای کشور، و بویژه در بلوچستان و کوردستان به راه انداخته‌اید به زودی غرق خواهید شد.»
بیانیه جمعی از معلمان شهرستان مریوان و سروآباد، درحمایت از مردم معترض و محکوم کردن کشتار معترضان را بشنوید.
علاوه بر این، گروهی از سینماگران مستقل ایرانی برای حمایت از جنبش «زن، زندگی، آزادی» تشکلی تشکیل دادند با نام «کانون فیلم‌سازان مستقل ایران» و بیانیه‌ای منتشر کردند. بیانیه این تشکل روز دوشنبه ۷ آذر در وب‌سایت و حساب‌های کاربری این کانون در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن چهار هدف این کانون را چنین برشمردند: «۱- تلاش برای جلوگیری از سرکوب و کشتار مردم بی‌گناه و به‌جان‌ آمده‌ی ایران.۲- دادخواهی برای آزادی بی‌قیدوشرط همه‌ زندانیان سیاسی و دگراندیشان از جمله سینماگران، هنرمندان و خبرنگاران.۳- جلب‌ نظر سینماگران و هنرمندان دنیا به اهمیت جهانی این جنبش پیشرو در راستای مقاومت در برابر هرگونه تاریک‌‌اندیشی.۴- افشاگری از سیاست‌های تبلیغاتی رژیم اسلامی، مانند نفوذ کارورزان و کارگزارانِ حکومتی در محافل فرهنگی بین‌المللی و پخش فیلم‌ها، حضور نمایندگان دولتی در فستیوال‌ها و همچنین فشار و تهدید و تطمیع رسانه‌ها». این کانون تاکنون توانسته بیش از ۵۰ سینماگر و فیلم‌ساز ایرانی را به عضویت خود درآورد از جمله «شیرین نشاط، مصطفی عزیزی، عبدالرضا کاهانی، نیما سروستانی، کاوه فرنام و علی عباسی».
روز دوشنبه ۷ آذر عادله چراغی، از سخنگویان این کانون، گفت: ” اسامی برخی از اعضای این کانون در داخل و خارج ایران به «علت شرایط امنیتی و سرکوب موجود» در آینده منتشر خواهد شد.”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا