اجتماعی

وضعیت آزار دهنده تجهیزات پزشکی ادامه دارد

کمبود تجهیزات پزشکی این روزها در کنار کمبود دارویی از جمله مسائلی است که موجب نگرانی بسیاری از بیماران، پزشکان و کارشناسان شده است.

به گزارش ایلنا، در روزهای گذشته خبرهای مختلفی از کمبود ۲۰۰ قلم از تجهیزات پزشکی مورد نیاز در مراکز درمانی، کلینیک‌ها و مراکز آزمایشگاهی منتشر شد. این موضوع از سوی وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو تکذیب شد، حتی «روح‌ا… مزینانی» مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، در واکنش به کمبود بیش از ۲۰۰ قلم تجهیزات مصرفی در بیمارستان‌ها، گفته است که اعداد و ارقام مبهمی که در رابطه با کمبودها عنوان شده است نسبت به تنوع و تعداد ثبت ۳۷۸ هزار کد IRC تجهیزات پزشکی در کشور که ۲۴۰ هزار عدد آن مصرفی است،

با نگاه منصفانه به فرض درست بودن نیز نسبت به تعداد کالاهایی که مدیریت می‌شود، عدد بالایی نیست. به گفته وی بنابر اطلاعات سامانه TTAC، موجودی تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور برای اقلام گروه‌های تخصصی مختلف نظیر ارتوپدی، قلب و عروق، چشم و مغز و اعصاب، با لحاظ ذخیره‌های احتیاطی به میزان کافی است و در وضعیت مناسب تامین است.

مزینانی همچنین از صادرات تجهیزات پزشکی به۶۰ کشور دنیا خبر داد و گفت: یک‌هزار و ۸۵۰ پروانه صادراتی از سوی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، صادر شده است. همچنین محصولات تولید داخل به بیش از ۶۰ کشور دنیا صادر می‌شود.

به‌رغم این گفته‌ «همایون سامه‌یح» عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا وضعیت نامناسب در بازار تجهیزات پزشکی و اقلام دارویی کشور را تأیید کرد. سامه‌یح با بیان اینکه در هر دو حوزه دارو و تجهیزات پزشکی وضعیت خوشایندی حاکم نیست، اظهار کرد: باید این مشکلات هرچه زودتر جمع شود، چرا که دیگر آزار دهنده شده است. سامه‌یح در رابطه با دلایل اصلی کمبود تجهیزات پزشکی است، گفت: تحریم یک مسأله اساسی است که اجازه نمی‌دهد به سهولت اقلام مورد نیاز را وارد کنیم، ما در همه موارد خودکفا نیستیم و باید برخی از تجهیزات را از کشورهای خارجی وارد کنیم.

وی ادامه داد: ما می‌خواهیم خودکفا شویم، تولید داخل داشته باشیم و بسیار هم خوب است، اما همین‌ها هم نیاز به بودجه دارند، اگر نقدینگی در دست ارگان‌های مرتبط قرار نگیرد، همین تولید هم انجام نمی‌گیرد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه هم تحریم‌ها و هم عدم تأمین نقدینگی به هم ارتباط دارند، گفت: در دو سال گذشته، سه سال گذشته وضعیت کشور همین گونه بوده و تفاوت چندانی با الان نداشتیم با این حال این معضلات را در حوزه دارو و تجهیزات نیز نداشته‌ایم.

سامه‌یح بیان کرد: در سال‌های گذشته هم تحت تحریم بودیم، اما این مشکلات الان را نداشتیم. متأسفانه ما قبلا در گزارش‌های مختلف نسبت به تبعات حذف ارز ترجیحی در مورد دارو و تجهیزات تذکر داده بودیم، متأسفانه این کار بدون فراهم شدن زیرساخت‌ها انجام و این مشکلات را به دنبال خود داشت. اگرچه تمامی حوزه‌ها و رشته‌های پزشکی نیازمند تجهیزات و اقلام خاصی هستند با این حال کمبودها در برخی رشته‌ها مانند مغز و اعصاب، آزمایشگاه‌های پاتولوژی و تشخیص طبی بسیار حیاتی است.

«بابک زمانی» عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با کمبود تجهیزات پزشکی اظهار کرد: کمبود تجهیزات یک مسأله مزمن است؛ ورود تجهیزات پزشکی به کشور مانند گذشته به سهولت صورت نمی‌گیرد و همین امر مشکلات زیادی را به وجود آورده است.

وی افزود: مشکل دیگری که برای تجهیزات پزشکی در حوزه بیماری‌های مغز و اعصاب پیدا شده، این است که هزینه‌ها برای خرید تجهیزات، نگهداری و تعمیرات آنها بسیار زیاد شده است و از طریق تعرفه‌های پزشکی باید هزینه‌ها پرداخت شود بر همین اساس نوسازی آنها با مشکل مواجه شده است.

عضو هیات رئیسه انجمن جهانی سکته‌مغزی در رابطه با وضعیت تجهیزات پزشکی مرتبط با سکته‌مغزی نیز اظهار کرد: مشکل اصلی ما در ایران عقب افتادگی از تکنولوژی‌های جدید سکته‌مغزی نسبت به جهان است. درمان سکته‌مغزی وابسته به تجهیزات جدید و به روز است؛ این تکنولوژی‌ها در بیشتر کشورها پیشرفت کرده و متأسفانه در کشور ما این اتفاق نیفتاده است و پویایی در اقتصاد سلامت ما وجود ندارد که بتواند تکنولوژی روز را به ما بدهد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا