اخبارچرخان

“خود می‌کشی و خود تعزیتش می‌داری؟!”

ابراهیم رئیسی که دست او  به خون هزاران انسان بی گناه آلوده است،با وقاحت تمام به سنندج سفر کرده است تا نمکی به روی زخم های مردم این منطقه به پاشد. کسی که به‌حق لقب “آیت‌اللهِ قتل عام” را یدک می‌کشد و به‌درستی می‌توان او را قاتل هزاران جوان و پیر نامید که بخاطر آزادی و آزاد اندیشی جان خود را فدا کردند. ….

رئیسی در میان جو امنیتی شدید در سفر به سنندج با خانواده برخی از جان باختگان اعتراض های سراسری دیدار کرد. توجه‌برانگیز آن‌که، آدم‌کُشی مانند ابراهیم رئیسی را نه تنها مردم مبارز سنندج به خوبی می شناسند، بلکه سراسر میهن ما و همچنین در منطقه او را قاتل هزاران انسان بی گناه می دانند
در حالی که بسیاری از شهرهای کردنشین همچنان پس از هفته‌ها از مهم‌ترین مراکز اعتراض های سراسری است، رئیس جمهوری برگمارده خامنه ای برای افتتاح پروژه‌های دولتی به سنندج سفر کرده است.
بر اساس اعلام خبرگزاری‌های انتشار یافته، ابراهیم رئیسی در ساعات اولیه این سفر با جمعی از خانواده‌های جانباختگان اعتراض های سراسری نیز ملاقات کرده و گفته است: “مطمئن باشید در شناسایی کسانی که باعث جان باختن عزیزان شما شده‌اند، هیچ مماشاتی نمی‌شود.”
به گزارش ایرنا، رئیسی همچنین در دیدار با نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان، اعتراض های سراسری و حوادث شهرهای کردنشین را با اتفاقات پس از انقلاب ۱۳۵۷ مقایسه کرده و گفته است: “جریانی که همواره با جمهوری اسلامی دشمنی دارد، در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی نیز تلاش کرد کردستان را ناامن کند. این بار نیز همین جریان از موج هیجانات اخیر سوءاستفاده کرد تا بار دیگر امنیت کردستان را که با ریختن خون‌های بسیار گرانبها به دست آمده، مخدوش کند.”
تا کنون بیشترین تعداد جان باختگان اعتراض های اخیر پس از سیستان و بلوچستان در کردستان بوده است.
ابراهیم رئیسی همچنین با کشیدن خط و نشان برای کسانی که در اعتراض های سراسری در مناطق کردنشین باعث “ایجاد جراحت برای مردم شده‌اند” گفت: «همه کسانی که در قضایای اخیر دست داشتند باید به دست عدالت سپرده شوند. وحشی‌گری و بی‌رحمی‌های بانیان و عاملان اصلی اغتشاشات اخیر یادآور رفتارهای داعشی است.»
بر اساس اعلام قوه قضاییه تا کنون برای شش نفر از معترضان حکم اعدام صادر شده است. نهادهای حقوق بشری اما از احتمال صدور حکم اعدام برای ۲۶ نفر خبر داده‌اند.
با همه این فشار ها غیر انسانی موجود از سوی حاکمان و نیروهای سرکوبگر، امشب در مناطق هفت حوض نارمک و اکباتان تظاهرکنندگان با توجه به خطری که اعدام های قریب الوقوع به وجود آورده دست به تظاهرات زدند و شعار دادند: این آخرین پیامه، اعدام کنی قیامه!
اعتراضات امروز: دانش آموزان در خیابان ها خواسته های خود را پی گیری می کنند. امروز تصاویری از اعتراض های خیابانی دانش آموزان در دو منطقه ی تهران منتشر شد.
جمعی از معلمان مریوان، با خانواده های سوران اسکندرلطفی و‌ مسعود نیکخواه معلمان بازداشتی دیدار کرده و با قرائت بیانیەای خواهان آزادی بی قید و شرط این دو‌ معلم زندانی شدند. همچنین در این بیانیه به حاکمیت هشدار داده شده که دست از کشتار کودکان بردارد. معلمان در بیانیه ی خود تصریح کردند جای معلم، دانش آموز، و دانشجو ‌زندان نیست و معلمان مریوان همراه با مردم، فریاد آزادی خواهی و‌ عدالت طلبی سر می دهند.
مراسم خاکسپاری جانباخته ی راه آزادی مسعود دولتشاهی در خرم آباد برگزار شد. مسعود دولتشاهی روز ۲۹ آبان در تجمعی در سعادت آباد تهران از ناحیه ی قفسه ی سینه مورد اصابت گلوله ی ماموران حکومت قرار گرفته و روز دوشنبه ۷ آذر جان خود را از دست داد.
کارکنان شرکت نوین صنعت رجا وابسته به راه آهن جمهوری اسلامی امروز به خاطر خواسته های خود دست به اعتصاب و تحصن زده اند.
اعتصاب کامیون داران پنجمین روز خود را پشت سر گذاشته است. در بسیاری از استان های کشور کامیون داران به اعتصاب خود ادامه می دهند. این اعتصاب از روز ۵ آذر آغاز شده و استان های مرکزی و غربی کشور را فرا گرفته است. این اعتصاب خود به برخی از پالایشگاه ها و مراکز صنعتی نیز گسترش یافته است.
در اصفهان تجمع اعتراضی کشاورزان شرق و غرب اصفهان مقابل اداره ی آب برگزار شده است.
به گفته یک منبع مطلع، روز جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه، نیروهای سرکوبگر این شهروند را در خودرو شخصی در ایست بازرسی “ناچیت” مورد شلیک مستقیم قرار داده بودند و در نتیجه شلیک این نیروها، وی به شدت زخمی شده بود. این منبع مطلع افزود: آوات قادرپور به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان عارفیان ارومیه منتقل شده بود.
تاکنون پیکر آوات قادرپور به خانواده‌اش تحویل داده نشده و قرار است مراسم خاکسپاری وی در روستای “ملالر” برگزار شود.
بر پایه ی گزارش های منتشر شده در ناآرامی های دیشب در بندرانزلی، ماموران با شلیک مستقیم به سوی مردم، مهران سماک را کشتند. گفته می شود گلوله به سر او اصابت کرده است. او در آخرین استوری خود نوشته بود: فارغ از نتیجه فقط کنار هم باشیم! حکومت تا کنون از تحویل دادن پیکر ‎مهران سماک به خانواده اش خودداری کرده است. او امروز در بندر انزلی به خاک سپرده شد.
فرزین معروفی اهل مهاباد، ساکن تهران دیشب در جریان اعتراضات شب گذشته ی مردم در اکباتان تهران به قتل رسیده است. پیکر وی هم اکنون در کهریزک است و هنوز به خانواده تحویل داده نشده است.
در هفته‌های آینده، می‌توان و می‌باید مبارزه برای دستیابی به آزادی‌‌ها و بر ضدِ مهندسی کردن سرکوب ها که رژیم کمر بر آن بسته است با شعارهایی ملموس و مرتبط با وضعیت معیشتی مردم تلفیق کرد. رژیم ولایت فقیه در مسیر تعمیق بحران‌های اقتصادی- اجتماعی پیش می‌رود و در هفته‌های آینده با ابتکار عمل باید نشان داد که تضادهای موجود بین مردم با حاکمیتِ و “اقتصاد سیاسی” ناعادلانهٔ حاکم در کشورمان، هیچ‌گاه از مسیر حاکمیت “ولایی” بر طبقِ رهنمود “رهبر” و به‌ وسیلهٔ “اقتصاد صدقه‌ای”- و در کنارِ آن- ادامهٔ برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی به‌نفع ثروتمندان، حل‌ نخواهد شد. تنها راه برون‌رفت کشورمان از بحران‌های کنونی، مبارزه مشترک و متحد همه نیروهای مترقی و آزادی خواه برای گذار از مرحلهٔ دیکتاتوری به‌سوی مرحلهٔ دموکراتیک‌ملی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا