جوانان

ادامه دستگیری‌های گسترده در سراسر کشور؛بیش از ۱۸ هزار نفر بازداشتی

در وضعیت کنونی جامعه ما که در تب‌وتاب بحران‌های اقتصادی‌ اجتماعی گرفتار است، و اعتراض ها مردمی علیه حکومت فاسد و فساد پرور همچنان  ادامه دارد، جمهوری اسلامی ایران فشارها و توطئه‌ها را علیه مبارزان آزادی که در زندان‌هایش اسیرند را شدت می‌بخشد. یکی از هدف‌های رژیم از این فشارها و دسیسه‌ها بی‌خبر نگه داشتن افکارعمومی از وضعیت دشوار زندانیان سیاسی و عقیدتی در سیاه‌چال‌هایش است….

گزارش‌های انتشار یافته از سوی منابع مختلف مستقل از حکومت حاکی است که دستگیری شهروندان معترض، فعالان مدنی، دانشجویان و چهره‌های فرهنگی و هنری کماکان ادامه دارد و چنانکه در آمارهای دست بررسی خبرگزاری هرانا بازتاب یافته، تخمین زده می‌شود که شمار دستگیر شدگان از ۱۸ هزار نفر عبور کرده است.

هرانا در دو روز اخیر، گزارش‌هایی از دستگیری‌ها در تالش، رودسر، قروه، تهران، دهگلان، سنندج، تکاب، گرگان و کنارک منتشر کرده است.

محمد حسین همت‌پور فعال دانشجویی سابق دانشگاه پلی‌تکنیک، آیدین عفاری دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، معین متکیان و دانیال آیتی هر دو از دانشجویان دانشگاه شریف، امیرحسین قربان حسینی دانش‌آموخته دانشگاه علم و صنعت و محمد پاکی، دانشجوی دانشگاه علوم و تحقیقات، از جمله دانشجویانی هستند که همگی ظرف روزهای اخیر دستگیر شده‌اند.

همزمان گروه بزرگی از دستگیرشدگان در زندان‌ها بلاتکلیف هستند و بسیاری‌شان در «بازداشت موقت» به سر می‌برند.

نگرانی‌ها درباره وضعیت دستگیرشدگان و احتمال شکنجه برخی از آن‌ها نیز در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

روز چهارشنبه سازمان حقوق بشر ایران در نروژ هشدار داد که دستکم ۲۶ تن از معترضان دستگیر شده با اتهاماتی روبه‌رو هستند که ممکن است برایشان مجازات اعدام در پی داشته باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا