فرهنگی

نویسندگان و شاعران: برخورداری از آزادی‌های دموکراتیک حق مسلم ماست!

بیش از ۶۰ نویسنده و شاعر اعلام کردند که از این پس دیگر تن به تیغ سانسور وزارت ارشاد نمی‌دهند….

بیش از ۶۰ شاعر و نویسنده ساکن داخل و خارج از ایران با انتشار بیانیه‌ “ما ادبیاتی‌ها” اعلام کردند که از این پس آثارشان را بدون سانسور منتشر کنند.
امضاکنندگان بیانیه که به قلم فرشته مولوی نویسنده و مترجم ساکن کانادا تهیه شده “سرکوب و بازداشت معترضان” را محکوم می‌کنند و خواهان “آزادی بی‌درنگ و بی‌قیدوشرط” همه‌زندانیان سیاسی شده‌اند.
امضاکنندگان این بیانیه همچنین با صراحت اعلام کردندد: «ما برخورداری از آزادی‌های دموکراتیک و به‌ویژه آزادی اندیشه و بیان و قلم را حق شهروندی خود می‌دانیم. هم‌چنین با خود و با خوانندگان خود پیمان می‌بندیم که تا زمان شکسته‌شدن سد سانسور و آزادشدن ادبیات از بند آن، آثار ادبی خود را به هر ترتیبی که شده،‌بی سانسور منتشر کنیم تا در پیشگاه تاریخ و فرهنگ و ادبیات ایران و نزد خوانندگان خود شرمسار نشویم. ما ادبیاتی‌ها گواهی می‌دهیم که به حق خود آگاهیم و به برعهده‌گرفتن سهم خود در برساختن فردای ایران پایبند می‌مانیم.»

بیانیه “ما ادبیاتی‌ها” تا لحظه تنظیم خبر از سوی چهره‌های سرشناس ادبیات فارسی از جمله شهریار مندنی‌پور، شهلا شفیق، محمد محمدعلی، هنگامه هویدا، علی باباچاهی، بی‌تا ملکوتی، پرتو نوری‌علا، مریم رئیس‌دانا، علیرضا بهنام، شوکا حسینی، ری‌را عباسی، خسرو دوامی فاطمه شمس، و مهرنوش مزارعی، فاطمه اختصاری، ساره سکوت، نعیمه دوستدار، سپیده جدیری، آتوسا، اسد سیف، زرنگارزاده شیرازی، محمود فلکی، رعنا سلیمانی ابوالقاسم فرهنگ و راضیه مهدی‌زاد امضا شده است.
در این بیانیه که با عنوان «ما ادبیاتی‌ها» منتشر شده، بعد از اشاره به وقایع ۱۰ هفته اخیر و اعتراض‌های سراسری با شعار «زن، زندگی، آزادی» آمده است: «ادبیات سرزمینی به نام ایران، پس از انقلاب تاریخی-فرهنگی ژینا، دیگر نمی‌تواند تن به تیغ زنِش و بُرش سانسور بدهد؛ با سانسورگران از در تعامل دربیاید؛ سرکوب زن و زندگی و آزادی را نادیده و ناشنیده و نانوشته بگیرد.»

نویسندگان در این بیانیه همچنین «در همراهی و هم‌صدایی با جنبش و خیزش[ های مردمی]»، سرکوب و بازداشت معترضان را محکوم کرده‌اند و خواستار «آزادی بی‌درنگ و بی‌قیدوشرط همه‌ی زندانیان سیاسی» شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا