فرهنگی

شماری از اهالی سینمای کشور، جشنواره دولتی “سینما حقیقت” را تحریم کردند.

بیش از ۲۰۰ مستندساز و سینماگر ایرانی در داخل و خارج از ایران با انتشار بیانیه‌ای شانزدهمین جشنواره دولتی “سینما حقیقت” را تحریم کردند. آنها گفته‌اند: «بیش از دو ماه است که مردم معترض ایران مورد وحشیانه‌ترین حملات سرکوب قرار گرفته‌اند. بسیاری از مردم دلسوز،‌ خبرنگاران و اهالی فرهنگ و هنر در زندان به سر می‌برند و کودکان و جوانان بسیاری جان خود را از دست داده‌اند.»….

در ادامه این بیانیه آمده است: «در این شرایط غم‌انگیز و تاسف‌بار، برگزاری جشن و جشنواره‌ فیلم مستند را نادیده انگاشتن غم مردمی می‌دانیم که صاحبان راستین فرهنگ‌ و هنرند. ما جمعی از سینماگران، اهالی فرهنگ‌ و هنر و مخاطبان خاص و عام شانزدهمین جشنواره فیلم سینما حقیقت، ضمن ابراز همبستگی با مردم شریف و داغدار ایران، هرگونه حضور و شرکت آنلاین در این دوره از جشنواره را تحریم می‌کنیم.»

این سینماگران در بیانیه خود خواهان آزادی معترضان دربند و برقراری دادگاه عادلانه برای مجازات آمران و عاملان کشتار مردم ایران شده و گفته‌اند: «تا زمانی که آزادی بیان برای روزنامه‌نگاران، خبرنگاران،‌ گزارشگران، فیلمسازان سینمای مستند و دیگر اقشار جامعه وجود نداشته باشد؛ جامعه‌ ایران رنگ آزادی، برابری و نشاط نخواهد دید.»

به گزارش دویچه وله، کانون سینماگران مستقل ایران (IIFMA) که در چند روز اخیر و در خارج از ایران تشکیل شده از این بیانیه حمایت کرده و نوشته است: «بیانیه فیلمسازان نام‌آور سینمای مستند و اهالی فرهنگ و هنر برای تحریم جشنواره حکومتی سینما حقیقت دلگرم کننده و روحیه‌بخش است. کانون فیلمسازان مستقل ایران حمایت خود را از این اقدام شایسته اعلام می‌دارد و دست این سینماگران آگاه و اندیشمند را به گرمی می‌فشارد و امیدوار است که با تحریم و متوقف ساختن همه ابزارهای ضد فرهنگی جمهوری اسلامی بتوانیم به دریای پر خروش اعتصابات سراسری هم میهنان آزاده خود بپیوندیم».

خواست آزادی مژگان اینانلو در جشنواره فیلم وین

کانون سینماگران مستقل ایران همچنین در افتتاحیه جشنواره فیلم وین روز پنجشنبه ۱۰ آذر خواستار آزادی مژگان اینانلو، کارگردان و مستندساز ایرانی شدند که در جریان اعتراضات سراسری به زندان افتاد. در اولین روز این جشنواره فیلم “هزاران زن” ساخته اینانلو به نمایش درآمد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا