اجتماعی

تنش زدایی یک ضرورت است

هر موجود زنده‌ای برای اینکه بهتر زندگی کند و امکانات و منابع بیشتر داشته باشد، چنانچه به یک سیستم بزرگ‌تر وصل شود، امکانات بیشتری برای ادامه حیاتش تولید می‌کند.

آرمان ملی، یوسف مولایی استاد دانشگاه؛ کشور‌ها هم مستثنی از این امر نیستند. یعنی هرچه در فضای بزرگ‌تری بازیگری و کنشگری کنند و هرچه روابط گسترده‌تری با دنیای خارج داشته باشند، امکاناتشان برای تولید قدرت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی نظامی بیشتر می‌شود. برعکس هرچه ارتباطشان با دنیای خارج کمتر شود از این منابع محروم و اقتصاد بیشتر در تنگنا قرار می‌گیرد و امکان رشد کمتری پیدا می‌کنند.

وقتی همکاری با موسسات و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ضعیف می‌شود ممکن است در نگاه اول بگوییم که اتفاقی نمی‌افتد. مثلا کمیته شورای حقوق بشر سازمان ملل تفنگ ندارد که کشوری را وادار کند قطعنامه‌اش حتما اجرا شود ولی فضایی که ایجاد می‌شود به اعتبار بین‌المللی آسیب می‌رساند، ارتباطات اقتصادی ضعیف می‌شود و اعتماد به آن کشور در سطح بین‌المللی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین سرمایه‌گذاری کمتر رخ می‌دهد و مردم با وجود این فضاها در داخل نسبت به آینده ناامید می‌شوند و تن به مهاجرت می‌دهند که منجر به خروج سرمایه انسانی و اقتصادی می‌شود. نهایتا یک وضعیت اقتصادی بدی ایجاد می‌شود که آن وضعیت اقتصادی هم پتانسیل خطرات زیادی را دارد که از جمله اعتراضات و مشکلات اجتماعی است.

بنابراین کشورهایی که می‌خواهند از منابع بازار بین‌الملل و دنیای خارج درست استفاده کنند، دقت می‌کنند که سازمان‌های بین‌المللی از آنها چهره بهتری نمایش دهد. ارائه چهره بد خودش یک سیگنال است یعنی اینکه آن کشور شرایط عادی ندارد و چون شرایط عادی ندارد دیگران در برقراری مناسبات اقتصادی احتیاط می‌کنند و باعث می‌شود که آن کشور از رونق اقتصادی کمتری برخوردار شود. از طرفی امیدوارم هرگز جنگ اتفاق نیفتد و انشاءا… نمی‌افتد ولی در مناسبات بین‌المللی جنگ‌های زیادی رخ داده. از جنگ جهانی دوم به این طرف با اینکه در منشور توسل به زور منع شده، اما حتی یک روز دنیا بدون جنگ نبوده و بالاخره یک گوشه‌ای جنگ زبانه کشیده و نمی‌توان با قاطعیت گفت که در آینده جنگی اتفاق نمی‌افتد یا علیه ایران توسل به زور صورت نمی‌گیرد.

برای اینکه از این واقعه پیشگیری شود ایران باید دو کار انجام دهد، نخست اینکه در مناسبات بین‌المللی خود تجدیدنظر و سعی کند تنش‌زدایی کند و یک فضای قابل قبول‌تری در مناسبات بین‌المللی به صورت منطقی‌تر داشته باشد. با حفظ استقلال با سایر کشورها مناسبات عادی داشته باشد که بتواند واقعا از امکانات جامعه جهانی برای توسعه خودش استفاده کند. دوم اینکه در داخل هم ایران بدون اینکه قطعنامه باشد یا نباشد یا نهادهای بین‌المللی بگویند یا نگویند، حقوق شهروندی رعایت شود. اگر ایران بتواند این دو مورد را درست مدیریت کند، هرگز جنگی رخ نخواهد داد و توسل به زوری صورت نخواهد گرفت. ولی اگر غفلت شود چه در مساله داخلی و در خارج هم اگر تنش‌ها بالا برود، آنوقت می‌تواند بستر مناسبی ایجاد کند که چنانچه زمانی کشورهای خارجی خواستند توسل به زور داشته باشند، برایشان خیلی پرهزینه نباشد. وگرنه توسل به زور حتی برای بزرگ‌ترین کشورها هم هزینه دارد و همه سعی می‌کنند از آن پرهیز کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا