اخبار

فراخوان‌ها به اعتراض و اعتصاب سه روزه سراسری در میهن ما

نهادهای صنفی و مدنی در شبکه‌های اجتماعی و با پخش تراکت در سطح شهرها برای روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر به اعتراض و اعتصاب های سراسر  فراخوانده‌اند. جوانان محلات ۳۰ شهر ایران بیانیه‌ای در این رابطه منتشر کرده‌اند، اعتصاب کامیونداران همچنان ادامه دارد، آخرین آمار جان باختگان  و بازداشتی‌های اعلام شده، دادستان کل رژیم “ولایی” به چه عقب نشینش ها اعتراف دارد: گشت ارشاد تعطیل شد، پیگردها ادامه دارد، عفو بین‌الملل: خطر اعدام  ها را آژیر می کشد…..

به گزارش دئویچه وله،فراخوان‌های پرشماری برای شرکت در اعتراض های مردمی و اعتصاب سه روزه آذر در شهرهای مختلف انتشار یافته‌اند. به‌رغم افزایش فشارها بر شهروندان و فعالان صنفی و مدنی، این فراخوان‌ها به شکل تراکت و اعلامیه با دستگاه‌های چاپ خانگی و یا دست‌نویس از سوی شهروندان چاپ و میان مردم پخش شده است.
مردم اصفهان با پخش تراکت‌هایی با دعوت از مردم برای اعتصاب و اعتراض در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر از مردم دعوت کرده‌اند که برای مبارزه علیه طلم و ستم در جمهوری اسلامی به راهپیمایی میلیونی در روز شانزدهم آذر بپیوندند.
جوانان محلات تهران پیش از این با صدور فراخوانی اعلام کرده بود که روز شانزدهم آذر به مناسبت روز دانشجو، معترضان از دانشگاه امیرکبیر (پل حافظ) تا میدان آزادی تجمع گسترده‌ای را برگزار خواهند کرد.

در یک توییت از محل‌های تجمع در مناطق مختلف تهران نام برده شده است.

بیانیه مشترک جوانان محلات ۳۰ شهر ایران

در شبکه‌های اجتماعی بیانیه‌ای مشترکی از سوی “جوانان محلات ۳۰ شهر ایران” منتشر شده است.

در این بیانیه آمده است: «اکنون نزدیک ۱۰ هفته از آغاز انقلابمان در پی مرگ دختر ایران، علیه حکومت اشغالگر جمهوری اسلامی می‌گذرد. در این مدت دانشجویان با اعتراض و اعتصاب خود پابه‌پای دیگر مردمان این سرزمین که از ظلم و ستم به ستوه آمده‌اند جنگیده و تحت شدیدترین سرکوب‌ها هستند.

این بیانیه می‌افزاید: «گفته بودیم که “هر یک نفر کشته شه هزار نفر پشتشه”، لذا به مناسبت‌های چهلم شهدای چهلم مهسا” و روز دانشجو ، ما “جوانان محلات”، تمامی هموطنان را در اعتراض به مظالم این رژیم سفاک به همه اقوام و اقشار ایرانی، به تظاهرات، تحصن و اعتصاب سراسری در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذرماه فرا می‌خوانیم.»

این بیانیه از سوی جوانان محلات تبریز، مشهد، شیراز، کرج و البرز، اهواز، زنجان، همدان، یزد، سنندج، زاهدان، اصفهان، کاشان، قزوین، اردبیل، ارومیه، بوشهر، بندرعباس، گرگان، قم، نیشابور، بابل، خوی، نجف‌آباد و حومه، فیروزآباد، بم، چالوس و نوشهر، بجنورد، کرمانشاه، رشت و اراک منتشر شده است.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران نیز در فراخوانی خواستار پیوستن مردم کردستان به اعتراضات و اعتصابات سراسری در روز دانشجو شد.

این مرکز در بیانیه خود نوشته است: «ما خواستاریم روز ۱۶ آذر در کوردستان بعداز ظهر به میدان و خیابان‌های شهر بیایید.»

اعتصاب کامیونداران تا ۱۶ آذرماه ادامه دارد

اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان سراسر ایران اعلام کرد که اعتصاب رانندگان روز شنبه ۱۲ آذر در نقاط مختلف ایران ادامه یافته است.

اعتصاب سراسری رانندگان کامیون ایران از روز پنجم آذرماه آغاز شد و گفته شده است که هدف از این اعتصاب نه فقط طرح خواسته‌های صنفی، بلکه همچنین حمایت از معترضان سراسر ایران است.

این اتحادیه روز شنبه ۱۲ آذر در حساب توییتری خود از اعتصاب رانندگان نقاط مختلف خبر داد و اعلام کرد تا ۱۶ آذر ادامه خواهد یافت.

در ویدیویی که از شهر توره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد بامداد ۱۳ آذر اعتصاب در این شهر ادامه دارد.

آخرین آمار جان باختگان و بازداشتی‌ها

بر اساس آخرین آمار اهرانا، از آغاز موج اعتراض های سراسری در مین ما ایران، از ۲۶ شهریورماه بدین سو ۴۷۰ معترض به قتل رسیده‌اند. گفته می‌شود ۶۴  کودک و نوجوان جان باخته  در میان قربانیان وجود دارند.

شمار بازداشت‌شدگان ۱۸۲۱۰ نفر تخمین زده می‌شود. تاکنون هویت ۳۵۳۷ تن از بازداشت‌شدگان شناسایی شده است که ۵۸۴ نفر آن‌ها دانشجو هستند.

از آغاز اعتراض های مردمی در ۲۶ شهریورماه تا به امروز ۱۱۲۹ تجمع شهری و دانشگاهی در ۱۵۹ شهر صورت گرفته است. شمار دانشگاه‌های معترض ۱۴۳ مورد بوده است.

دادستان کل رژیم “ولایی”: گشت ارشاد تعطیل شد، پیگردها ادامه دارد

در این میان محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور در یک جلسه پرسش و پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه چرا گشت ارشاد تعطیل شد، گفته است: «گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تأسیس شد از همانجا نیز تعطیل شد.»

او افزود: «البته قوه قضائیه نظارت‌های خود را بر کنش‌های رفتاری در سطح جامعه ادامه می‌دهد.»

به گزارش سایت فرارو، منتظری با بیان اینکه با مسببان اصلی “اغتشاشات” اخیر کوتاه نخواهیم آمد، گفت: «بنده به عنوان دادستان کل کشور این قول را به عموم مردم خواهم داد که نسبت به برخورد با مسببان اصلی اغتشاشات اخیر کوتاه نخواهیم آمد ولی با توجه به شرایط خاص کشور نیازمند اقدامات خرمندانه از سوی قوه قضائیه هستیم.»

عفو بین‌الملل: خطر اعدام ۲۸ نفر

سازمان عفو بین‌الملل روز گذشته شنبه سوم دسامبر (۱۲ آذرماه) از خطر اعدام ۲۸ نفر، از جمله سه کودک خبر داد که در جریات اعتراضات سراسری در دو ماه گذشته در ایران بازداشت شده‌اند. این افراد با اتهاماتی هم چون “افساد فی‌الارض” یا “محاربه” رو‌به‌رو هستند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود بار دیگر یادآور شده است، مقامات جمهوری اسلامی از مجازات اعدام به‌عنوان “ابزاری برای سرکوب و ایجاد ترس” استفاده می‌کنند.

بنا بر اعلام این سازمان، تا کنون برای چند معترض به اسامی سهند نورمحمدزاده، ماهان صدارت‌مدنی، منوچهر مهمان‌نواز، محمد بروقانی، محمد قبادلو، ابوالفضل مهری حسین‌حاجیلو، محسن رضازاده قراقلو، سامان (یاسین) سیدی و سعید شیرازی حکم اعدام صادر شده است.

عفو بین‌الملل همچنین درباره خطر صدور حکم اعدام برای سه نوجوان ۱۷ ساله به اسامی امین‌محمد شکراللهی، امیرمحمد جعفری و آرین فرزام‌نیا هشدار داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا