گوناگون

مجلس و دولت سیزدهم جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل دادند 

در حالی که اعتراضات سراسری در ایران همچنان ادامه دارد، مجلس شورای اسلامی و دولت ابراهیم رئیسی جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل دادند و خواست اصلی مردم را به «مطالبات اقتصادی» کاهش دادند….

نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، به خبرنگاران گفت در این جلسه که صبح روز یکشنبه ۱۳ آذر برگزار شد، «بخش عمده» مسائل مورد بحث «به حوزه معیشت و اقتصاد مردم بازمی‌گشت و مجلس شورای اسلامی بر حل مشکلات معیشتی مردم تأکید دارد.»
او افزود، گزارش‌هایی که مسئولان دولت مطرح کردند «به ویژه در حوزه اقتصاد و کمبودهای حوزه دارو» بود و ابراهیم رئیسی نیز در این جلسه تاکید داشت «مشکلات مردم در حوزه معیشتی» حل شود.
مشخص نیست چنانچه اعم بحث‌های این جلسه در مورد رسیدگی به وضعیت اقتصادی کشور بوده، دلیل برگزاری غیرعلنی آن چه بوده است.
با این وجود، فساد و ارتشا در جمهوری اسلامی ایران بیش از هر عاملی از ساختار اقتصاد رانتی سرچشمه می‌گیرد. در چرخهٔ بخشی از پول‌های “بادآورده” مبالغی به‌عنوان رانت در اختیار افراد و گروه‌هایی قرار می‌گیرد که به‌نوعی از مناسبات قدرت و نفوذ سیاسی خود سوءِاستفاده می‌کنند.
سیاستگذاری و عملکرد دولت، پایین بودن سطح تولیدات داخلی، رشد غول‌آسای بخش خدمات و واسطه گری، هزینه‌های هنگفت و فزایندۀ دستگاه‌های اداری و امنیتی و نظامی رژیم و دیگر هزینه‌های غیرتولیدی مسیر فساد خانمان‌سوز را باز گذاشته‌اند.
تقلیل خواست اصلی مردم در اعتراض های سراسری به مسائل اقتصادی از سوی دولت و مجلس جمهوری اسلامی در حالی صورت گرفته که این اعتراض ها در ابتدا در واکنش به جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت به دست نیروهای گشت ارشاد و همچنین رفتار حکومت با زنان آغاز شد و به سرعت ماهیتی ضدحکومتی به خود گرفت و شعارهای معترضان نیز بر مسئله آزادی و گذار از جمهوری اسلامی تاکید دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا