ورزشی

تداوم شگفتی آسیایی‌ها؟

در ادامه رقابت‌های مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، امروز دو بازی دیگر برگزار می‌شود که در آن، دو نماینده دیگر آسیا، ژاپن و کره جنوبی به مصاف رقبا می‌روند.

روزنامه شرق ـ در ادامه رقابت‌های مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، امروز دو بازی دیگر برگزار می‌شود که در آن، دو نماینده دیگر آسیا به مصاف رقبا می‌روند. ابتدا، ژاپن تیمی که در گروه مرگ جام جهانی صدرنشین شد، به مصاف کرواسی می‌رود و سپس کره جنوبی هم با برزیل دیدار می‌کند. ژاپن، یکی از سه نماینده آسیا که موفق به صعود به مرحله یک‌هشتم نهایی شده، در گروه E رقابت‌های جام جهانی، در میان ناباوری ولی در عین شایستگی با شش امتیاز بالاتر از اسپانیا و آلمان قرار گرفت تا صدرنشین شود. ژاپن هر دوی این تیم‌های مشهور را شکست داد و برابر کاستاریکا، تیم قعرنشین گروهش باخت. باختی که البته تأثیری در صدرنشینی آنها در این گروه نداشت. کرواسی هم تیم دوم گروه F است که با پنج امتیاز بعد از مراکش، به‌عنوان تیم دوم صعود کرد. از سوی دیگر، داستان صعود کره جنوبی هم کم از یک درام ندارد. آنها که در گروه H با تیم‌های پرتغال، اروگوئه و غنا هم‌گروه شده بودند، در آخرین دیدار باید به مصاف پرتغال مدعی می‌رفتند، آنها را شکست می‌دادند و امیدوار می‌شدند تا اروگوئه با نتیجه پرگلی برابر غنا برنده نشود. در عین ناباوری، همین هم شد؛ کره موفق شد پرتغال را شکست دهد و اروگوئه هم غنا را برد تا هر دو تیم چهار امتیازی شده و تفاضل گل‌شان به عدد صفر برسد. در چنین شرایطی، طبق قانون، کره‌ای‌ها به لطف گل زده بیشتر در مقایسه با اروگوئه، مسافر یک‌هشتم نهایی شدند و امروز باید بازی دشواری مقابل برزیل داشته باشند که صدرنشین گروه G شده است.

ژاپن – کرواسی

چه کسی می‌خواهد بگوید ژاپن شانسی برای شکست‌دادن کرواسی و صعود به یک‌چهارم نهایی جام جهانی ندارد؟ تیمی که در مرحله گروهی دو مدعی قهرمانی یعنی آلمان و اسپانیا را شجاعانه شکست داده، دلیلی ندارد که نتواند این کار را مقابل کرواسی انجام دهد. درست است که کروات‌ها نایب‌قهرمان دوره قبلی جام جهانی هستند و از لحاظ تجربه وضعیت بهتری نسبت به سامورایی‌ها دارند؛ ولی شاگردان هاجیمه موریاسو آن‌قدر انگیزه دارند که راهی برای شکست‌دادن این رقیب اروپایی پیدا کنند. ژاپن در این دوره یک غول‌کش به تمام معنا بوده است. آنها در تاریخ هرگز موفق به صعود از یک‌هشتم نهایی نشده‌اند؛ ولی شاید این طلسم در همین بازی امشب شکسته شود. ژاپن تا به‌ حال در دو بازی متوالی مقابل تیم‌های اروپایی در جام‌ جهانی پیروز نشده بود که این اتفاق با شکست‌دادن آلمان و اسپانیا رخ داد. حالا در صورت شکست‌دادن کرواسی با سه برد این رکورد را بهتر هم خواهد کرد؛ ولی در سوی دیگر کرواسی هم تیم قدرتمندی نشان داده است. اگرچه توقف در بازی نخست برابر مراکش، خیلی‌ها را به این فکر انداخت که کرواسی دیگر تیم قدرتمندی نیست؛ ولی بعد از آنکه مراکش موفق شد در گروهش صدرنشین شود، همه پی بردند که کرواسی چندان ضعیف هم نشده و با زلاتکو دالیچ تبدیل به تیم پخته‌تری هم شده است. آنها دلخوش به آمار هم هستند؛ چون در جام‌های جهانی هرگاه که موفق به صعود از گروه شده‌اند، خودشان را به جمع چهار تیم پایانی جام رسانده‌اند. آنها سال ۱۹۹۸ به‌ عنوان سومی در جام جهانی رسیدند و دوره قبل هم که نایب‌قهرمان شدند. با این حال و با فرض اینکه کرواسی بتواند از سد ژاپن عبور کند، احتمالا در مرحله بعدی باید به مصاف برزیل برود که آن بازی هم چندان تقابل ساده‌ای برایش نخواهد بود. کرواسی تا به حال دو بار با تیم‌های آسیایی در جام جهانی بازی کرده که هر دو بار هم مقابل همین ژاپن بوده است. یک بار آنها را با یک گل شکست داده و یک بار هم که مساوی شده‌اند. این سومین تقابل تیم‌های کرواسی و ژاپن در جام‌های جهانی است. در مجموع هم ژاپن و کرواسی تا به‌ حال سه مرتبه به مصاف هم رفته‌اند که هرکدام یک بازی را برده و یک بازی هم مساوی شده‌اند. هر تیم هم چهار گل به رقیبش زده است.

برزیل – کره‌ جنوبی

برزیل همیشه مدعی قهرمانی است. آنها تنها تیمی هستند که در هر ۲۲ دوره جام جهانی حضور داشته‌اند و با پنج عنوان قهرمانی در این جام پرافتخارترین محسوب می‌شوند. در ادوار گذشته هم ۱۱ بار خودشان را در جمع چهار تیم پایانی جا داده‌اند؛ ولی الان سال‌هاست که از آخرین قهرمانی‌شان در جام جهانی می‌گذرد. با این حال، هنوز هم آنها یکی از بخت‌های اصلی قهرمانی محسوب می‌شوند. تیته آن‌قدر بازیکن آماده دارد که شاید حتی نگران مصدومیت نیمار هم نباشد. البته کابوس مرحله یک‌چهارم نهایی هنوز این تیم را آزار می‌دهد؛ چون در دوره‌های قبلی با وجود عبور‌کردن از مرحله یک‌هشتم نهایی، یک مرحله بالاتر از جام کنار رفته‌اند. این در حالی است که آنها خرافاتی هم هستند و اعتقاد دارند بازی‌کردن در آسیا برای‌شان خوش‌یمن است. قهرمانی ۲۰۰۲ برایشان دلیل خوبی است که امیدوار بمانند که این بار هم جام را بالای سر ببرند. کره هم حالا باید با شرایطی روبه‌روی برزیل قرار بگیرد که نگران است. آنها همین چند وقت پیش در دیداری دوستانه برابر برزیل با نتیجه ۵ بر یک شکست خوردند. از طرفی آمارشان در جام جهانی مقابل تیم‌هایی از آمریکای جنوبی هم خوب نیست و هر سه باری که مقابل رقیبی از این منطقه قرار گرفته‌اند، بازنده بوده‌اند. با این حال، میل به پیروزی کره‌ای‌ها در این جام ستودنی است. این مورد را می‌شود در تقابل با پرتغال در آخرین بازی مرحله گروهی به‌خوبی مشاهده کرد. به هر روی این برای سومین بار است که کره طعم حضور در یک‌هشتم نهایی را می‌چشد و از این نظر تجربه دارد. آنها یک بار خودشان را به جمع چهار تیم پایانی رساندند و یک بار هم در همین مرحله حذف شدند. برزیل و کره‌ جنوبی در دیدارهای دوستانه زیادی به مصاف هم رفته‌اند. در هفت دیدار این دو، شش مرتبه برزیل برده و یک بازی به سود کره‌ جنوبی تمام شده. تنها برد کره در سال ۱۹۹۹ به‌ دست آمده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا