اخبارچرخان

هشتادمین روز اعتراض های مردمی؛تشکل‌های مدنی اولین واکنش جامعه در برابر سرکوب

همزمان با آغاز فراخوان ۳ روز اعتصاب و تجمع، با انتشار خبر ها، تصویرها و  ویدئوهای مختلف  در شبکه‌های اجتماعی از تداوم اعتراض های سراسری  در میهن ما حکایت دارد. در برخی از محلات و شهرها نیز پخش فراخوان و نصب بنرهای اعتراضی در شامگاه یکشنبه سرعت بیشتری پیدا کرده  و امروز دو شنبه، از تعطیلی بازار در دستکم ۳۷ شهر کشور را خبر می‌دهند. قوه قضاییه تهدید به احکام سنگین برای معترضان کرده است. خیابان‌ها صحنه اعتراض و شعار علیه جمهوری اسلامی است….

امروز دوشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، هشتادمین روز خیزش مردمی در میهن مان ایران آغاز شده است. بر طبق خبرها،ویدئوها و تصویرهای گزارش شده که از صبح امروز در شبکه های اجتماعی انتشار یافته است، در بسیاری از شهرها و منطقه های گوناگون مردم رنجدیده و تحقیر شده اعتصاب و تجمع ها حق طلبانه و حقیقت جوی خویش را شروع کرده اند. نخستین برآوردها از اعتراض های مردم امروز دوشنبه نشان می دهند اعتصاب کنونی از اعتصاب سه روزۀ آبان ماه نیز گسترده تر است.
تجربه‌های سازمان‌یابی محله‌ محور در شهر های مختلف از جمله در شهرهای کردستان و تلاش پیگیر و موثر کار آمدی خود رانشان می دهد که اگر مردم متحد عمل کنند. می تونند دستگاه سرکوب را همانند گشت ارشاد با شکست رو به رو کند.
به‌ گزارش رسانه‌های داخلی و بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تعداد زنان و دخترانی که بدون حجاب در اماکن عمومی و خیابان‌ها حضور پیدا می‌کنند در حال افزایش است. این در حالی است که اخبار ضد و نقیضی مبنی بر “تعطیل شدن” گشت ارشاد منجر شده و رسانه‌های عمدتا بین‌المللی سخنان دادستان کل رژیم “ولایی” را مصداق “عقب‌نشینی” جمهوری اسلامی در برابر معترضان تفسیر کرده و می کنند؛ تفسیری که البته رسانه‌ها و محافل محافظه‌کار جمهوری اسلامی ایران آن را تکذیب کردند.
در تهران، بسیاری از بازارها بسته است و خیابان های تهران، اصفهان، تبریز، رشت، بوشهر، گوهردشت کرج، اراک، شهریار، شهرکرد، سقز، سنندج، کرمانشاه، نوبندیان و دشتیاری در بلوچستان، کرمان، مریوان، ارومیه، بندر انزلی، ایلام، دیواندره، مهاباد، جوانرود، کازرون، پاوه، اشنویه، دهگلان، مرودشت، گناوه، اهواز، بجنورد، شاهین شهر، شهرستان جم (استان بوشهر)، دزفول، فردیس کرج، زرین شهر، بهبهان، لاهیجان، یزدانشهر، کامیاران، گرمسار، بندرعباس، به صحنه اعتراض های مردمی تبدیل شده است.
هشتاد روز از خیزش سراسری می گذرد. حکومت ماشین سرکوب را سریعتر و مرگبارتر به پیش می‌راند. خیابان‌ها به صورت موقت نسبت به روزهای آغازین جولانگاه ماشین های سرکوب مبدل می شود گاها تصور می شود ارتش صدام وارد شهر خواهد. رژیم آشکارا با توده ها اعلان جنگ می کند. در کرمانشاه و بخش‌هایی از آذربایجان غربی- که مبارزه و مقاومت رادیکال‌تر بود، سرکوب نیز شدت بیشتری دارد. نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی استقرار ایستگاه‌های ایست و بازرسی در این مناطق را تایید کرده است. حضور نظامیان در شهرها و پیرامون شهرها پرشمارتر شده است. همزمان با این وضعیت کمیته‌های محلی برای مقاومت و درمان مجروحان شکل گرفته‌اند.
به گزارش سایت زمانه، این کمیته‌ها و گروه‌های محلی که در چند شهر از جمله مهاباد، مریوان، بوکان، سنندج و کرمانشاه علنی اعلام موجودیت کرده‌اند یادآور یک سنت مبارزاتی در کردستان هستند: “در نخستین روزهای پس از استقرار جمهوری اسلامی بِنکه‌های محلی شکل گرفتند و مسئول تامین امنیت و بازتوزیع امکانات زیستی شدند. این تجربه تاریخی که کم در باره آن نوشته شده است به تشکیل اولین شورای شهر در سنندج انجامید؛ تجربه‌ای که با حمله نظامی به کردستان ناتمام ماند اما در قیام ژینا آن تجربه و سنت‌های مبارزه در کردستان در سال‌های ۱۳۵۷ تا نخستین سال‌های دهه شصت دوباره فراخوانده شده‌اند. یوسف اردلان، از اعضای رهبری کومله در سال‌های نخست انقلاب و رئیس شورای شهر سنندج در سال ۱۳۵۸ در باره پیوند سنت‌های مبارزاتی در کردستان از پیش از بهمن ۵۷ تا به امروز توضیح داده است. او می‌گوید در کردستان هیچ‌گاه سیطره “اسلام سیاسی” در سپهر سیاسی پذیرفته نشد.”
غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه دولت سیزدهم، همزمان با آغاز اعتصاب‌های سه روزه فراخوان داده شده از سوی گروه‌های فعال در اعتراض های جاری در کشور، گفت: “برخی افراد کسبه و بازاریان را تهدید می‌کنند که اگر مغازه‌ات را نبندی آتشش می‌زنیم. کامیون دار را تهدید می‌کنند که اگر بار را به مقصد برسانی ماشینت را آتش می‌زنیم. به هیچ وجه این تهدیدها را نباید ساده گرفت.”
اژه‌ای گفت: “تعدادی از [معترضان] به حبس و برخی به زندان‌های طویل‌المدت محکوم شدند و برخی احکام تعداد دیگری که مفسد و محارب بودند نیز تایید شده و به زودی اجرا خواهد شد.”
سپاه پاسداران نیز امروز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد:”اجرای حکم اعدام چهار تن از آنان[مرتبط با سرویس جاسوسی اسرائیل]، گامی است.”
این فرزندان بی گناه و حق طلب که سران جمهوری اسلامی و نیروهای سرکوبگرش آنان را تنها به جرم اعتراض به سیاست های ضد مردمی رژیم، مورد پیگرد، بازداشت، و شکنجه می‌کند و حکم‌های بسیار سنگین زندان، شلاق و اعدام با “اتهام های ساختگی”برای آنان صادر می‌کند و با این کار کسانی را که به مشاوره حقوقی وکلای مسئولیت‌پذیر نیاز دارند از حق شان به دسترسی به این سنخ از وکلا محروم کرده و به‌این ترتیب هرگونه مخالف سیاسی و مدنی را از همه جهت سرکوب می‌کنند.
صدور حکم‌های سنگین برای انسان های دگراندیش مایهٔ نگرانی جامعه جهانی شده است. نابردباری و ستیز در برخورد با مردم بی گناه و حق طلب ، حاکی از ضعف دستگاه قوه قضایی و رویارویی آشکار با فصل حقوق ملت و قواعد بنیادین حقوق بشر و تعرض به حقوق شهروندی در امر زیستن است. مقاومت در برابر نقض حقوق انسانی در قشرهای مختلف در جامعه شکل می‌گیرد و امیدها را به دستیابی مردم به عدالت اجتماعی و رعایت و احترام به شأن انسان را بیشتر می‌کند. خواست‌های برحق مردم بی‌تردید در مسیر مبارزاتی شان به پیروزی خواهد رساند. در این مبارزهٔ سترگ، فریاد مردم ستمدیده و محروم مانده از آزادی و عدالت اجتماعی تا دست یافتن به خواست‌های انسانی و عدالت‌خواهانه شان، پرطنین، تحسین‌آمیز و ستودنی است.
اعتصاب کارکنان شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی در ماهشهر برای دومین روز متوالی ادامه داشت.
امروز دوشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۱ کارکنان ارکان ثالث شاغل در پایانه‌های صادراتی و مخازن پتروشیمی واقع در ماهشهر در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب و تجمع زدند.
عمده مطالبات این کارکنان که تعدادشان به حدود ۵۰۰ نفر می‌رسد، تبدیل وضعیت و اجرای صحیح طبقه‌بندی مشاغل و همسان‌سازی حقوق و پاداش و فوق‌العاده‌ها با دیگر همکاران رسمی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا