حقوق بشر

نگرانی شدید خانواده چهار زندانی سیاسی کُرد از پخش مجدد اعتراف اجباری این زندانیان

رسانه‌های جمهوری اسلامی روز دوشنبه مورخه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ اقدام به پخش مجدد اعتراف اجباری چهار زندانی سیاسی و از اعضای بازداشت شده حزب کومله کردستان ایران کردند که نگرانی شدید خانواده این زندانیان را به دنبال داشته است.

خانواده این زندانیان نگرانند که جمهوری اسلامی با این اقدام و درپی سناریو و پرونده‌سازی امنیتی، حکم اعدام را برای این زندانیان سیاسی صادر و اجرا کند.

جمهوری اسلامی مهرماه سال جاری اعتراف اجباری این چهار زندانی سیاسی کُرد را از تلویزیون صدا و سیمای خود پخش کرد.

این چهار زندانی سیاسی کُرد با نام‌های محسن مظلوم ۲۷ساله اهل مهاباد، هژیر (محمد) فرامرزی ۲۸ ساله اهل دهگلان از توابع سنندج، وفا آذربار ۲۶ساله اهل بوکان و پژمان فاتحی ۲۸ ساله اهل کامیاران در اول مرداد ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در روستای «ینگجه» از توابع منطقه صومای ارومیه بازداشت شدند و حتی خانواده‌هایشان از سرنوشت آنها هیچگونه اطلاعی نداشتند.

آنها در مدت ۱۳۷ روز بازداشت از حق دسترسی به وکیل، تماس و ملاقات با خانواده محروم بوده‌اند و تاکنون نیز هیچ یک از اعضای خانواده این زندانیان سیاسی از مکان بازداشت آنها اطلاع ندارند. به گفته منابع مطلع به کُردپا خانواده آنها نیز در این مدت که پیگیر وضعیت فرزندانشان بوده‌اند به‌شدت مورد تهدید و فشار نهادهای امنیتی قرار گرفته‌اند تا سکوت کنند.

جمهوری اسلامی در فیلم اعتراف اجباری که از این زندانیان سیاسی منتشر کرده است، مدعی شده آنها «قصد انفجار در یکی از کارخانه‌های هواپیماسازی اصفهان را داشته‌اند». اما حزب کومله کردستان ایران شدیدا و قویا این ادعا و اتهامات جمهوری اسلامی در مورد اعضای خود را رد کرده و آن را دستاویزی برای سرکوب هرچه بیشتر کردستان و مبارزات مردم خصوصا در برحه کنونی اعتراضات گسترده در کردستان و ایران دانسته است.

سازمان حقوق بشری کُردپا اتهامات وارده به این زندانیان سیاسی را بدون حق دسترسی به دادرسی عادلانه و وکیل تعیینی در تضاد با تمام معیارهای حقوق بشری و حتی قوانین خود جمهوری اسلامی دانسته و قویا آن را محکوم می‌کند.

پیشتر کردپا اذعان کرده بود که باتوجه به‌اینکه از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست و خانواده‌ها در بی‌خبری مطلق از وضعیت فرزندانشان هستند و همچنین باتوجه به اطلاعیه‌های نهادهای امنیتی در این خصوص که حتی بدون درنظر گرفتن قوانین خود جمهوری اسلامی و قبل از دادرسی اتهام همکاری با موساد اسرائیل را به آنها منتسب کرده‌اند. سازمان حقوق بشری کُردپا اعلام می‌دارد که آنها در مکانی نامشخص بدون حق دسترسی به وکیل و تماس با خانواده در معرض دادرسی ناعادلانه، اعترافات اجباری و ناپدیدسازی قهری قرار دارند.

از آن جهت که طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین، حق آزادی بیان و داشتن احزاب سیاسی از حقوق اساسی مردمان یک کشور است؛ سازمان حقوق بشری کُردپا این بازداشت‌ها را خودسرانه می‌داند.

همچنین با توجه به‌ اینکه درحال حاضر شدیدا پرونده‌سازی‌های امنیتی علیه طیف و گروه‌های مختلف مردم ایران از معترضین اعتراضات سراسری درحال حاضر گرفته تا فعالین صنفی معلمان، مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی، کولبران، زنان معترض به حجاب اجباری، خانواده‌های دادخواه آبان از گذشته؛ سازمان حقوق بشری کُردپا از سازمان و نهادهای حقوق‌بشری می‌خواهد که پرونده‌سازی امنیتی علیه فعالین را محکوم و  جمهوری اسلامی را در این خصوص پاسخگو نگه دارند چراکه پرونده سیاهی در قتل‌ها حکومتی دارد و در اعتراضات سه ماه اخیر مردمی اقدام به قتل صدها نفر و خصوصا کودکان کرده و هزاران تن در بازداشت تحت شکنجه هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا