اخبار

هشتاد و سومین روز اعتراض های مردمی؛ تهدیدهای حکومتی امری مطرود و منسوخ!

در هشتاد و سومین روز اعتراض های سراسری و در پی فراخوان عمومی، سومین روز اعتصاب مغازه‌داران، همزمان با روز دانشجو، در شهرهای گوناگون میهن ما برگزار شد، از جمله در سنندج، مهاباد، سقز، بوکان، دهگلان، مریوان، اسلام‌آباد غرب، جوانرود، دهگلان، ایلام، اشنویه، کامیاران، بوشهر، دیواندره، لاهیجان، کرمانشاه، زاهدان، قزوین، سرابله، پاوه، کرج، اراک، هفشجان، کرمان، آبدانان، کرند، روانسر، شاهین‌شهر، انزلی، جم، بروجن، دیزج مگور (اورمیه)، کرمان، لاهیجان، شیراز، بانه، زرین‌شهر و بابل عرصه نبرد علیه خامنه‌ای و دستگاه امنیتی-رسانه‌یی جمهوری اسلامی شده است….

همچنین اعتصاب در زنجان از جمله در سبزه میدان، در اصفهان از جمله در بازار میدان نقش جهان، بازار فرش و در فولادشهر، و همچنین در تهران از جمله در بازار پوشاک خیابان لبافی‌نژاد ادامه داشت. در قروه روز چهارشنبه هم‌‌‌زمان با سومین روز اعتصاب کسبه این شهر نیروهای امنیتی حضور گسترده‌ای در خیابان‌ها داشتند. در بوشهر در ساعت ۱۰ صبح فقط داروخانه‌ها باز بودند و در اسلام‌آباد غرب و جوانرود اعتصاب کامل گزارش شد.
پس از گذشت حدود ۳ ماه از زمان جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، اعتراض ها و اعتصاب های گوناگون در شهرهای مختلف میهن مان ایران ادامه دارد، گزارش‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بسیاری از بازاریان به فراخوان سراسری روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر پیوسته‌اند.
سومین روز اعتصاب مغازه‌داران در حالی برگزار شد که روز گذشته سه‌شنبه ۱۵ آذر نیروهای امنیتی فشارهایی بر کسبه وارد کردند تا مغازه‌های خود را باز نگه دارند. تصاویری از اصفهان منتشر شد که نشان می‌دادند روی کرکره مغازه‌های بسته شعارهایی مانند «مرگ بر کاسب وطن‌فروش»، «مرگ بر تجزیه‌طلب» و «تحت نظر» نوشته شده بود. این اقدام به‌ویژه در اصفهان مشهود بود.
به گزارش سایت زمانه، در ایلام نیز مأموران امنیتی مغازه‌های اعتصاب‌کنندگان را پلمب کردند و گفته می‌شود از کسانی که برای رفع پلمب به اداره اماکن مراجعه کرده‌اند تعهد گرفته‌اند که دیگر اعتصاب نکنند.
همچنین برای برخی مغازه‌داران و کسب‌و‌کارهای اینترنتی پیامک‌هایی تهدیدآمیزی ارسال شد که در آن‌ها بر توقیف حساب بانکی و ممنوع الخروجی آن‌ها تأکید شده بود.
این اقدامات حکومت نشان‌دهنده وحشت از گسترش اعتصاب‌های عمومی است.
تجمعات اعتراضی پراکنده همچنان در شهرهای مختلف ادامه دارد و همزمان نیروهای امنیتی مشغول دستگیری و بازداشت گسترده معترضان در شهرهای کشور اند.
ابراهیم رئیسی، قاتل هزاران انسان بی گناه،در دانشگاه تهران اعتراض های مردمی را مدلی از برنامه‌ریزی خارجی ها از جمله آمریکا دانست که هدفش “ایران تخریب شده” و “سوریه‌ای شدن” تبلیغ کرد. غافل از این که مردم در ماه های اخیر بارها اعلام کرده اند که رژیم جمهوری اسلامی عامدانه بر طبل خالی می‌کوبد، زیرا دیگر به هیچ شکل نمی‌تواند بحران‌های چندوجهی داخلی و تضاد آشتی‌ناپذیر مردم با حکومت اسلامی را زیر پوشش “عامل خارجی” پنهان کند. اطلاعات هک شده از سِروِرهای خبرگزاری فارس در اوایل آذر که به مکالمات و ارزیابی‌های فرماندهان ارشد سپاه از اوضاع کنونی مربوط بود نشان می‌دهد که سران حکومت و دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر و اتاق‌های فکر یشان خوب می‌دانند که شکاف بین حکومت و اکثریت مردم و به‌ ویژه طبقۀ کارگر و دیگر زحمتکشان اکنون گسترده‌تر و عمیق‌تر شده است.
از صبح چهارشنبه ۱۶ آذر، بیش از ۴۰ شهر کشور شاهد سومین روز اعتصاب مغازه‌داران و بازاریان بود. این اعتصاب‌ در پی انتشار فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی و پخش آگاهی‌های گسترده در شهرهای مختلف میهن ما، از صبح روز دوشنبه ۱۴ آذر، در شهر های مختلف آغاز شد و امروز چهارشنبه ۱۶ آذر همچنان ادامه دارد.
اینترنت همچنان در ایران با اختلال جدی رو به رو است و کاربران برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان با دشواری‌های بسیاری رو به رو هستند.
وضعیت اسفناک مردم در کشورهایی مانند افغانستان ، عراق ،لیبی و سوریه، و بازیگری مخرّب و ضدّملی برخی از شخصیت‌ها و نیروهای سیاسی آن کشورها در چارچوب سیاست‌های “دفاع از حقوق بشر” مورد نظر آمریکا و متحدانش، تجربه‌ای بسیار آموزنده برای فعالان مدنی و نیروهای سیاسی است. جلب حمایت نیروهای سیاسی و مدنی ترقی‌خواه و قدرتمند جهان از جنبش مردمی و ضدّدیکتاتوری ایران، از جمله از راه ساختارهای بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن نظیر شورای حقوق بشر، یا از راه سازمان جهانی کار، شورای جهانی صلح، و اتحادیه‌های صنفی و کنفدراسیون‌های سندیکایی جهانی، تلاشی ارزنده است که با جلب حمایت دولت‌های قدرتمند، و از آن بدتر، اتکا به دولت‌های خارجی برای ایجاد تغییر بنیادی در ایران، تفاوت اساسی دارد. جلب همبستگی بین‌المللی با مبارزهٔ دشوار جاری مردم در ایران، برای آزادی زندانیان سیاسی، توقف سرکوب و اعدام‌ها، و رعایت حقوق بشر، تلاشی ناگزیر ولی بغرنج در پیش روی نیروهای مترقی میهن ماست که دقت و هشیاری زیادی می‌طلبد. در نهایت،‌ فقط و فقط مردم ایران هستند که حق دارند دربارهٔ نحوهٔ پیشبُرد مبارزهٔ خود و تعیین آیندهٔ ایران تصمیم بگیرند. باید به مردم ایران اعتماد و بر این قدرت اتکا داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا