جوانان

۱۶ آذر روز دانشجو، اعتصاب ها و اعتراض های سیاسی

روز دانشجو و در حالی که بسیاری از دانشجویان معترض همچنان در زندان و زیر فشار هستند ابراهیم رئیسی که مردم بحق به او آیت اله مرگ، لقب داده اند به دانشگاه تهران رفت….

در آستانه این روز خواهر خامنه‌ای ضمن همدردی با عزاداران “جنایات جمهوری اسلامی” از برادرش برائت جست. خواهر خامنه‌ای با اشاره به سابقه مخالفت همسر و خانواده‌اش با “نظام و ولایت فقیه” نوشته است: “مخالفت و مبارزه خانواده ما با این نظام جنایتکار تنها چند ماه پس از انقلاب شروع شد چرا که جنایات این نظام و سرکوب هر صدای مخالف و زندانی کردن فرهیخته‌ترین و دلسوزترین جوانان این سرزمین و شدیدترین شکنجه‌ها و اعدام‌های وسیع، از همان ابتدا شروع شد.”
گزارش ها و تصویر ها و همچنین ویدئوهای منتشر شده حاکی از آن است که در روز دانشجو، بسیاری از دانشگاه های ایران در اعتصاب کامل هستند و کلاس های درس تشکیل نشده است. در شهرهای کردستان نیز در سومین روز اعتراضات سراسری اعتصاب به صورت یک پارچه ادامه دارد.
در دانشگاه ها و دانشکده های کشور از جمله دانشکده مهندسی شیمی و محیط زیست دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد رشت، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه سوره، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه بهشتی (ملی)، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه خواجه‌ نصیرالدین طوسی، پردیس مرکزی دانشگاه تهران، دانشگاه علوم و تحقیقات، دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی اعتراض ها و اعتصاب ها برگزار می شود. حرکت دانشجویان دانشگاه علامه به سمت مرکز شهر با شعار: “فرزند کارگرانیم ، کنارشان می مانیم” .
دانشجویان دانشگاه تهران در طی ساعت گذشته چند بار برای تشکیل تجمع اعتراضی تلاش کردند که هر بار با یورش نیروهای حراست به سرکردگی حسین ایزدیار، معاون حراست دانشگاه، و در حضور علیرضا وجهی، معاون دانشجویی دانشگاه، مواجه شد.
در جریان این یورش‌ها محمد شباهتی توسط نیروهای حراست ربوده و به ساختمان حفاظت فیزیکی دانشگاه (واقع در مجاورت درب پایینی خیابان ۱۶ آذر) منتقل شده است و تعدادی از دانشجویان به علت ضرب و جرح از سوی مأموران حراست خونریزی کرده‌اند.
دانشجویان در پردیس مرکزی دانشگاه علیرغم حملات پی در پی حراست، جو شدید امنیتی و حضور پرشمار نیروهای سرکوب، تجمع کرده و شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد» داده اند. تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان در “روز دانشجو” با سر دادن شعار:“دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد”، “دانشجو بیدار است از استبداد بیزار است”، ” علامه متحد خار چشم مستبد”، ” از آسمان ایران خون اگر ببارد علامه متحد قصد تسلیم ندارد”، “آزادی آزادی آزادی” در تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه خواجه‌ نصیرالدین طوسی در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان در “روز دانشجو” با سر دادن شعار:“دانشجوی آزاده راهت ادامه داره” لازم به ذکر است امروز، در روز دانشجو، سه دانشجوی این دانشگاه بازداشت شده‌اند.
روز چهارشنبه ۱۶ آذر، بسیاری از شهرها و دانشگاه ها و مدارس کشور همچنان در اعتصاب به سر می برند. امروز سومین و آخرین روز اعتصاب ها و اعتراض های سه روزه ای است که در فراخوان های متعدد اعلام شده است. در برخی مناطق ماموران مغازه داران را با تهدید اسلحه مجبور می کنند که مغازه های خود را باز کنند. در دو روز گذشته علیرغم تهدیدهای حکومت، پلمپ مغازه ها، مسدود کردن حساب های بانکی، اعتصاب های سراسری با قدرت تمام در ایران برگزار شد و در ده ها شهر مراکز تجاری و خدماتی و فروشگاه ها و بازارها به اعتصاب پیوسته و حمایت خود را از انقلاب ایران اعلام کردند. اعتصاب های گسترده نشان داد که انقلاب ایران از پشتیبانی قدرتمندی برخوردار است. شب گذشته در بسیاری از مناطق تهران و چندین شهر دیگر، خیابان به پشتیبانی از اعتصاب برخاست و اعتراضات متعددی با شعارهای “مرگ بر دیکتاتور” و “مرگ بر خامنه ای” برگزار شد.

گسترش تجمعات دانشجویی و حملات نیروهای امنیتی به دانشجویان

کانال تلگرامی «شوراهای صنفی دانشجویان» گزارش داده یورش نیروهای حراست به سرکردگی حسین ایزدیار، معاون حراست دانشگاه مانع از برگزاری تجمعات اعتراضی در این دانشگاه شده است.
این گزارش اضافه کرده که هر بار دانشجویان این دانشگاه تلاش کردند تجمعی تشکیل دهند، یورش خشن نیروهای حراست مانع از این کار شده است. این منبع خبری دانشجویی تاکید کرده تعدادی از دانشجویان در پی این حملات دچار آسیب شده و خونریزی کرده‌اند.
با این حال تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که دانشجویان شعارهایی چون «دانشجوی سیاسی، آزاد باید گردد» سر داده‌اند.
دانشجویان دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه علامه طبابایی نیز شعارهایی چون «دانشجو می‌میرد  ذلت نمی‌پذیرد»، «دانشجو بیدار است  از استبداد بیزار است» و «علامه متحد، خار چشم مستبد» سر داده‌اند.
همچنین گزارش شده که دانشجویی به نام محمد شباعتی نیز توسط نیروهای حراست ربوده و به ساختمان حفاظت فیزیکی دانشگاه منتقل شده است.
همچنین گزارش‌ها از دانشگاه فردوسی مشهد هم از حمله نیروهای امنیتی به تجمعات دانشجویی حکایت دارد. پیش از این هم گزارش‌هایی از حمله به دانشجویان دانشگاه امیرکبیر منتشر شده بود.

حمله لباس‌شخصی‌ها به دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد در ادامه تجمعات اعتراضی دانشگاه امیرکبیر، گروهی از نیروهای حراست به همراه لباس‌شخصی‌ها به دانشجویان حمله می‌کنند.
در ویدیوهایی که در فضای مجازی از این اعتراضات منتشر شده، دانشجویان فریاد «بی‌شرف، بی‌شرف» سر می‌دهند.
از صبح امروز دانشگاه امیرکبیر، صحنه برگزاری تجمعات اعتراضی علیه جمهوری اسلامی بوده است.
همچنین در تجمع دیگری از دانشجویان دانشکده معدن این دانشگاه شعارهایی چون «بسیجی بی‌غیرته، قاتل این ملته» شنیده می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا