زنان

نه به استثمار کار کودکان و زنان

زنان بلوچستان با نظام‌های در هم‌تنیده سرکوب و خشونت مواجهند. مراجع دینی و طایفگی در همدستی با دولت فرادست که چرخه زیست و اقتصاد آن‌ها را کنترل می‌کند، خشونت علیه زنان را تقدیس می‌کنند.

به دنبال نابودی امکان‌های زیست بهتر هم‌چون تحصیل رایگان و باکیفیت و شرایط برابر کار برای زنان در حاشیه‌ها، حاشیه‌ها به آوردگاه خیریه‌هایی تبدیل شده‌اند که کار زنان و کودکان را عمدتا در خانه استثمار می‌کنند. زنان برای کار طاقت‌فرسای روزانه خود و در برابر هنر و ارزشی که خلق می‌کنند، دستمزد ناچیزی دریافت می‌کنند؛ دستمزدی که امکان قدرت‌یابی به هر شکل را از آن‌ها سلب و آنان را بدل به کارگران ارزان می‌کند.

طرح‌های توسعه که فقط بر مفهوم «رشد» تاکید دارند، با نابودی زیستگاه مردم در روستاها آن‌ها را به حاشیه‌نشین و زاغه‌نشین تبدیل می‌کنند.

کسانی که در نظام‌های نابرابر اقتصادی آسیب‌پذیرتر هستند، در برابر بحران‌های زیست‌محیطی هم‌چون مثل کم‌آبی نیز آسیب‌پذیرترند. زنان از اصلی‌ترین قربانیان چنین چرخه‌هایی از نابرابری هستند.

علی‌رغم وجود اقتصادهای غیررسمی مانند تجارت مواد مخدر و سوخت‌بری، که جزو پرمخاطره‌ترین راه‌های کسب درآمد هستند، مردان بسیاری در بلوچستان خارج از سیستم دولتی قاچاق سپاه، گیر افتاده‌اند و با مجازات اعدام یا زندان‌های طویل‌المدت روبرو هستند.

زنان از اصلی‌ترین گروه‌های مورد خشونت در چنین شرایط اقتصادی و کاری هستند، اما این خشونت علیه آنان کمتر مورد اشاره قرار گرفته و روایت شده است.

علی‌رغم تصویب اعطای تابعیت به فرزندان مادران حاصل از ازدواج با مردان خارجی در سال ۹۸، در طرح جدید زن‌ستیز سازمان اقامت مهاجران این امکان لغو شد. در نتیجه آن زنان بسیاری، به ویژه در استان‌های شرقی، از این امکان محروم شدند، که خود خشونتی آشکار است که زیست و حیات زن و فرزندش را غیرقانونی می‌کند./بیدارزنی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا