ورزشی

برزیل – کرواسی؛ هلند – آرژانتین

رقابت‌های مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی از فردا استارت می‌خورد تا در همین روز تکلیف دو تیمی که به نیمه‌نهایی می‌رسند، مشخص شود. در دیدار اول کرواسی که توانسته در مرحله قبل و در ضربات پنالتی از سد ژاپن عبور کند، به مصاف برزیل می‌رود.

روزنامه شرق ـ رقابت‌های مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی از فردا استارت می‌خورد تا در همین روز تکلیف دو تیمی که به نیمه‌نهایی می‌رسند، مشخص شود. در دیدار اول کرواسی که توانسته در مرحله قبل و در ضربات پنالتی از سد ژاپن عبور کند، به مصاف برزیل می‌رود. برزیل، مدعی جدی قهرمانی این دوره از رقابت‌ها در یک‌هشتم نهایی در دیداری تقریبا راحت و یک‌طرفه از سد کره‌جنوبی با نتیجه ۴ بر یک عبور کرد تا بعد از پرتغال، راحت‌ترین صعود به جمع هشت تیم پایانی جام جهانی را داشته باشد. در سوی دیگر، در یکی از زیباترین بازی‌های این مرحله هم تیم‌های هلند و آرژانتین به مصاف یکدیگر می‌روند. آرژانتین در مرحله یک‌هشتم نهایی موفق شد با نتیجه ۲ بر یک استرالیا را از پیش‌رو بردارد و هلندی‌ها هم با ارائه یک بازی جذاب توانستند آمریکا را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهند و رقیب آرژانتین در یک‌چهارم نهایی شوند. به‌هرروی، با توجه به نتایج رقم‌خورده، دیدارهای این مرحله به‌مراتب از بازی‌های مرحله قبلی جذاب‌تر خواهد بود.

کرواسی – برزیل

کرواسی یکی از تیم‌های عجیب این دوره از رقابت‌ها محسوب می‌شود. آنها همچنان از فرمول قبلی پیروی می‌کنند و می‌خواهند بازی‌ها را به ضربات پنالتی بکشانند تا از این طریق شانس رسیدن به مراحل بالاتر را داشته باشند. نتایجی که در این جام به دست آورده‌اند هم دست‌کمی از این فرمول ندارد. این تیم در حالی به یک‌چهارم نهایی جام جهانی رسیده که تا به الان فقط یک‌بار برنده شده که برد آنها برابر تیم نگون‌بخت کانادا بوده است. بقیه بازی‌هایشان را مساوی کرده‌اند و با همین فرمول ژاپن یکی از تیم‌های شگفتی‌ساز این دوره را در ضربات پنالتی برده‌اند. آنها در جام جهانی قبلی هم از این حربه استفاده کرده و تا فینال پیش رفتند. البته که حضورشان در مرحله حذفی همیشه آنها را در جمع چهار تیم پایانی قرار داده است. سال ۱۹۹۸ و همین دوره قبلی هم به جمع چهار تیم پایانی رسیدند که در دوره قبل مقابل فرانسه در فینال شکست خورده و به عنوان نایب‌قهرمانی رسیدند. البته این‌بار شاید کار چندان ساده‌ای پیش‌رو نداشته باشند؛ چون قرار است برابر برزیلی بازی کنند که نه‌تنها یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است، بلکه تا به الان موفق به شکست‌دادن این تیم آمریکای جنوبی هم نشد‌ه‌اند. آنها چهار بار مقابل برزیل قرار گرفته‌اند که یک‌بار مساوی کرده و سه بار هم تن به شکست داده‌اند. از آن بدتر اینکه دو بازی از این چهار دیدار در جام‌های جهانی بوده که هر دو را هم واگذار کرده‌اند؛ یک بار با یک گل شکست خورده و دفعه دوم بازی را با نتیجه ۳ بر یک واگذار کرده‌اند. کرواسی یکی از دو تیم مرحله یک‌چهارم نهایی است که خط حمله چندان خوبی هم ندارد. البته اینها به معنی از پیش بازنده‌بودن شاگردان دالیچ نیست؛ چون اگر همچنان روی همان فرمول شکست‌نخوردن در ۱۲۰ دقیقه تأکید داشته و بخواهند کار را به ضربات پنالتی بکشانند، می‌توانند بخت زیادی برای صعود به نیمه‌نهایی داشته باشند. به‌هر‌روی کار چندان ساده‌ای پیش‌رو ندارند؛ چون آن طرف ماجرا تیم برزیلی قرار دارد که این روزها حسابی آماده هستند و حالا با توجه به بیماری پله، انگیزه‌ای مضاعف گرفته‌اند تا با قهرمان‌شدن در جام جهانی، آخرین لبخندها را هم بر لب اسطوره فوتبال این کشور بنشانند. هرچند نمایش بازی‌های برزیل در این جام جهانی نشان داده چندان انگیزه مضاعفی هم نیاز ندارند؛ آنها در همه پست‌ها بی‌نظیر هستند و همین حالا با خط حمله آتشینی که دارند، رعب و وحشت را در دل بقیه تیم‌ها ایجاد کرده‌اند. برزیل تا به الان ۱۱ بار در نیمه‌نهایی جام جهانی حضور داشته و در این ۲۲ دوره که حاضر بوده‌اند پنج عنوان قهرمانی هم دارند تا نشان دهند باتجربه‌ترین تیم جام هستند. در این بازی نیمار، فوق‌ستاره برزیلی‌ها، علاوه بر تلاش برای رساندن تیمش به یک‌چهارم نهایی یک انگیزه شخصی هم خواهد داشت. او فعلا ۷۶ گل با پیراهن برزیل زده و اگر یک گل دیگر بزند به رکورد گل‌های زده ملی پله خواهد رسید.

هلند – آرژانتین

دومین بازی مرحله یک‌چهارم نهایی را که قرار است فردا برگزار شود، تیم‌های هلند و آرژانتین برگزار خواهند کرد. این یکی بدون تردید جذاب‌ترین بازی این مرحله از رقابت‌ها در روز نخست می‌تواند باشد. هلندی‌ها در این جام تیم مرموزی نشان داده‌اند و شاید تا به الان نخواسته‌اند دستشان رو شود. آنها تازه در دیدار قبلی برابر آمریکا بود که شمه‌ای از بازی توتال فوتبال را به نمایش گذاشتند. بازی‌ای که اگر در آن تبحر داشته باشند، نه‌تنها آرژانتین بلکه هر تیم دیگری را می‌توانند شکست دهند. البته شاید رقبای هلند هم در این جام جهانی چندان قدرتی نداشته‌اند و جدی‌ترین محک را در همین بازی مقابل آرژانتین بخورند. هلند یکی از معدود تیم‌های سرشناس و صاحب‌سبک دنیا‌ست که تا به الان فاتح جام جهانی نشده است. آنها سه بار در فینال حاضر شده‌اند ولی هر سه را باخته‌اند. شاید این‌بار دست‌کم اگر بخواهند این عدد را افزایش دهند، انگیزه‌ای مضاعف برای برتری مقابل آرژانتین داشته باشند. در سوی مقابل هم تیم آرژانتینی قرار دارد که برای بردن جام بی‌تابی می‌کند. لیونل مسی و هم‌تیمی‌هایش بعد از موفقیت در کوپا و فرار از فشار منتقدان حالا شاید فقط به یک جام جهانی نیاز داشته باشند تا نامشان را برای همیشه در تاریخ بنویسند. مسی که مشخصا برای جنگی تاریخی پا به این جام گذاشته است. بسیاری می‌گویند اگر مسی بتواند قهرمان جام جهانی شود، بدون تردید بهترین بازیکن تاریخ فوتبال خواهد شد. طرفداران مارادونا همواره روی اینکه مسی بازیکنی باشگاهی است و نتوانسته قهرمانی برای کشورش به دست بیاورد، دست گذاشته و او را ‌نقد کرده‌اند. آرژانتین شاید پخته‌تر شده باشد ولی مسئله اینجاست که کار ساده‌ای پیش‌رو ندارد و در اولین گام باید از سد هلند عبور کند. تیمی که آمارشان برابر آنها اصلا خوب نیست. در ۹ مصاف قبلی بین هلند و آرژانتین، نارنجی‌ها چهار برد کسب کرده‌اند و آبی‌ها فقط یک برد. چهار بازی هم مساوی شده است. البته یکی از تساوی‌ها دیداری بود که آرژانتین در‌ نهایت در ضربات‌ پنالتی پیروز شد و به فینال جام‌ جهانی ۲۰۱۴ رسید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا