اخبارچرخان

ادامه اعتراض های مردمی؛ نگرانی از اجرای حکم اعدام در شب خروشان تهران

پس از گذشت سه ماه از زمان جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، تظاهرات سراسری در میهن بلازده ما همچنان ادامه دارد و معترضان در خیابان‌ها ،دانشگاه‌ها و مرکز تولیدی نارضایتی ،خشم و نفرین خود را نسبت به حاکمیت جمهوری اسلامی را ابراز می‌دارند. اکنون در میهن ما جنبشی وسیع علیه حکومت دیکتاتوری مذهبی ایران صورت گرفته و این حکومت را در داخل و خارج کشور، در عرصه‌های متعدد، به چالش کشیده است…

همزمان برخوردهای دستگاه‌های ستمگر قضائی و امنیتی با وقاحت تمام ادامه دارد. ستمگران رژیم ولایی تلاش در ایجاد رعب و وحشت هستند. صبح امروز خبرگزاری میزان اعلام کرد که محسن شکاری، یکی از تظاهرکنندگانی که در محله ستارخان خیابان را بند آورده بود به جرم “محاربه” اعدام شده است. دادگاه انقلاب اسلامی مدعی است این فرد با حمله با سلاح سرد به یک مامور بسیج ضمن مجروح کردن او، نظم و امنیت جامعه را مختل کرده است. در تهران هزاران تن در خیابان‌های منتهی به آزادی حرکت کردند. طنین “امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه” در خیابان‌ها پیچید. اردکان برای اولین بار شاهد خشم مردم بود. در سنندج نیروهای سرکوب هومن عبداللهی را کشتند. اراک به استقبال چهلم مهرشاد شهیدی‌نژاد رفت.
به گزارش سایت زمانه، تهران،‌ شب به نسبت پرخبری را سپری کرد. خیابان انقلاب به سمت آزادی، میدان آزادی، اکباتان، و یوسف‌آباد از جمله محله‌هایی بودند که در شامگاه شانزدهم آذر به صحنه اعتراض بدل شدند. کاربران شبکه‌های اجتماعی ترافیک در خیابان‌های منتهی به میدان آزادی را «سنگین» توصیف کردند. چند ویدئو هم از تجمع و شعار دادن گروه‌های معترض در نزدیکی میدان آزادی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. برخی از این ویدئوها حاوی فحش‌های جنسیتی خطاب به سپاه و رهبر جمهوری اسلامی بود. در یک ویدئو که گفته می‌شود در نزدیکی میدان آزادی ضبط شده است صدای معترضانی شنیده می‌شود که شعار می‌دهند: “به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر”. این شعار نخستین‌بار در دی ۱۳۹۸ پس از شلیک به هواپیمای اوکراینی سر داده شده بود.
یک ویدئو دیگر از میدان آزادی تهران نشان می‌دهد ماموران به سمت معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کرده‌اند. یک شاهد عینی در تهران هم در یک ویدئو می‌گوید پشت سرهم گاز اشک‌آور می‌زنند. با موتور هم می‌آیند و می‌روند اما مردم همچنان شعار می‌دهند. در این ویدئو صدای مردمی که مرگ بر دیکتاتور را فریاد می‌زدند، شنیده می‌شود.
همزمان و در پایان سه روز فراخوان اعتصاب های سراسری که از سوی فعالان مدنی و دیگر تشکل های صنفی و سیاسی در تقویت اعتراض های مردمی و مخالفت با ادامه جمهوری اسلامی فاسد و فساد پرور اعلام شده بود، بسیاری از بازاریان کسب و کار خود را تعطیل کردند و به اعتصاب های مردمی پیوستند. همچنین تظاهرات مختلف همزمان با روز دانشجو در دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار شد. شصت و نه سال بعد از ۱۶ آذر ۳۲، شانزده آذر سال ۱۴۰۱ دوباره در تاریخ مبارزات آزادی خواهانه و حق جویانه در تاریخ کشور ثبت گردید. شانزده آذر، سومین روز اعتصابات و اعتراضاتی که از چندی پیَش از سوی خود ِ مردم فراخوان داده شده بود، از هر نظر روز ویژگی های خاصی داشت.
با وجود قطع انترنت، اعتصاب های سراسری در روزهای اخیر به اوج رسید. تصویر و گزارش ها خیابان همچنین ویدئو های انتشار یافته در شهرهای مختلف حکایت از آن دارند که گاه حتی یک مغازه و فروشگاه در شهر ها باز نبودند. این اعتصاب سراسری که بسیار موفقیت آمیز پشت سر گذاشته شد، حاکمیت را به وحشت انداخته است. برغم همۀ تهدیدها و فشارهای سیاسی – نظامی و اقتصادی حکومت “اسلامی”برای عقب راندن آن، ناتوانی خود را به نمایش گذاشت، خیزش های مردمی با گستردگی و حمایت عظیمی از سوی مردم و نیروهای مترقی جهان برخوردار است که حاکمان را در منگنه قرار داده است. بی تردید با ادامه اعتراض ها و اعتصاب های فراگیر و عمومی چه در “خیابان” و چه در مراکز تولیدی و خدماتی همراه با جوانان و دانشجویان جمهوری اسلامی را بر سر دو راه قرار خواهد داد. یا تسلیم مردم ستمدیده شوند و یا به ریختن خون های فرزندان بیگناه این مرز و بوم ادامه دهد، با اینکه تاریخ قضاوت همیشگی خود را علیه ظلم و ستم صادر کرده و در مورد جمهوری اسلامی نیز صادر خواهد کرد. در این که اعتراض های مردمی پشتیبانان توانمندی دارد، شکی در آن نیست. اعتصاب ها و اعتراض های سراسری خبر از آن دارد که برای تدارک و سازمان دهی اعتصاب های کارگری و اعتصاب های عمومی جهت ایجاد جنبش قوی و مردمی پیش رود. در چنان حالتی است که جنبش ریشه در اعماق دوانده و تجلی می یابد. این ریشه را توان هیچ سرکوبی نیست و همچنین هیچ سدی در مقابل آن نمی ماند.درس های تاریخی از جمله انقلاب بهمن ۵۷ گواه این حقیقت است.
شب گذشته تهران و بسیاری از شهرهای کشور نشان دادند که آماده و مصمم هستند با ادامۀ اجتماعات و تظاهرات خیابانی، کارخانه ای و دانشگاهی را تا سر منزل مقصود به جلو بردن از توانایی های مردم رنج کشیده میهن ما بر می آید. ده ها هزار نفر دیشب در تهران به خیابان ها آمدند، اگر نتوانستند تظاهرات عظیم و توده ای شکل بدهند، تنها به خاطر آن بود که حکومت هر چه از نیروهای سرکوبگر داشت به خیابان ها سرازیر کرد تا مانع از شکل گیری یک اعتراض عظیم خیابانی شود. مردم با حضور انبوه خود در خیابان ها، در اتوموبیل هایی که صفی طویل می ساختند و بوق های خود (سمفونی شور اگیزی) را به صدا در آورده و جان و روان مردم را از دوزخ های رژیم “ولایی” دور می ساختند، ساعت ها مترصد فرصت مانند، هر جا که توانسته اند، گرد هم آمدند و شعارهای ضد دیکتاتوری و آزادی و عدالت خواهی را فریاد می زدند. اکنون بی هیچ تردیدی می توان گفت که تهران آمادۀ اجتماعات عظیمی نظیر اجتماعات میلیونی سال های ۸۸ و دو خیزش مردمی در دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ و دنباله داشتن امواج اعتراض‌ها ‌بیشتری را دارند. این بار نه با هدف “پس گرفتن رای خود” و یا گرانی و قیمت بنزین، بلکه “پس گرفتن کشور خود از حکومت ستمگران “ولایی” اند. نیروی سرکوب هر چقدر عظیم و وحشی باشد، نمی تواند برای همیشه این فرصت را از مردم بگیرد. هشتاد و چهار روز سرکوب بی وقفه، گلوله و ساچمه در بدن انسان های معصوم و بلا دیده و همچنین گاز اشک آور، زندان و شکنجه، داغ و درفش، کشتن و کور کردن، اعترافات اجباری، صدور احکام اعدام، در عزم مردم برای ادامهٔ مبارزه وقفه ای ایجاد نکرده است، فرصت های بزرگتری به دست خواهد آمد.
از این رو، جمهوری اسلامی برای هر دو راهی که در برابرش قرار گرفته است- عقب‌نشینی یا سرکوب شدیدتر- خود را آماده و پیامدهای هر کدام را می‌آزماید. از یک سو، حمله‌های بی‌رحمانه و خونین به مردم مهاباد، جوانرود، سنندج، و پیرانشهر، با تأیید شخص خامنه‌ای، آزمونی بود برای اینکه توان نیروهای نظامی سرکوبگر به نمایش گذاشته شود. از سوی دیگر، دیدار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، غلامحسین اژه‌ای، رئیس قوهٔ قضاییه، و ابراهیم رئیسی با گروهی از اصلاح‌طلبان حکومتی را می‌توان آزمایش و تمرین دیگری در عرصۀ برخی عقب‌نشینی‌ها و تغییرهای شکلی حساب‌شدهٔ دیکتاتوری حاکم به‌منظور مهار کردن جنبش اعتراضی جاری دانست. در این ارتباط سخنان ابهام آمیز محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، در مورد “تعطیلی گشت ارشاد” را باید مانوری حساب شده در راستای بزک کردن دیدگاه واپسگرایانۀ “اسلام سیاسی” در رابطه با زنان دانست که تغییری در ماهیت و عملکرد دیکتاتوری حاکم نخواهد داد.
مردم ایران با وحشی ترین حکومتی که تاریخ معاصر به یاد دارد روبرو هستند. آن چه در این هشتاد و چهار روز انجام داده اند، در نوع خود بی نظیر است. مردم محروم و ستمدیده کشور مان ایران همچنان رزمنده و مصمم است، فرصت های بیشتر و پیروزی های بزرگتر در راه مبارزه بدست آورد. امید به آینده روشن اعتماد به توانایی خویش و متحد عمل کردن رمز پیروزی توده هاست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا