اخبارچرخان

ادامه اعتراضات به حکم اعدام محسن شکاری

شمار زیادی از شهروندان زاهدان در روز جمعه ۱۸ آذر بار دیگر به خیابان آمده و شعارهای ضدحکومتی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. زنان در این تظاهرات با پلاکاد “آنچه به خون شسته‌ای، جان عزیز من است” به خیابان آمدند.

 تجمع‌های شبانه و اعتراض‌ به اعدام محسن شکاری

به گزارش یورونیوز، ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع‌ها و شعارهای شبانه در اعتراض به اعدام محسن شکاری حکایت دارند.

همچنین گزارش‌ها از حضور پرشمار نیروهای امنیتی در اطراف خانه محسن شکاری در تهران خبر می‌دهند.

اعدام محسن شکاری که خشم بسیاری را برانگیخته، باعث شده است که بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به احتمال اجرای احکام اعدام‌های دیگر در روزهای آینده هشدار دهند.

واکنش‌های بین‌المللی و داخلی به اعدام محسن شکاری، جوان ایرانی که در جریان اعتراض‌های جاری بازداشت شده بود ادامه دارد.

گروهی از معترضان پنجشنبه شب در اعتراض به اعدام این جوان ۲۳ ساله در محله ستارخان تهران تجمع کردند. این در حالی است که بنا به گزارش‌ها حضور نیروهای امنیتی در محل چشمگیر بود.

شماری دیگر از معترضان بازداشت‌شده در ایران نیز به اعدام محکوم شده‌اند.

جمعی از زندانیان سیاسی در اوین به اعدام محسن شکاری اعتراض کردند

جمعی از زندانیان سیاسی زندانی در زندان اوین در بیانیه‌ای به اجرای حکم اعدام محسن شکاری اعتراض و آن را اقدامی در«اوج بیخردی و بی‌تدبیری» عنوان کردند.

رسول بداقی،‌ جعفر پناهی، محمد حبیبی،‌ حسین رزاق، مصطفی تاج‌زاده، حسن سعیدی،‌ رضا شهابی،‌ امیرسالار داوودی، محمد رسول‌اف، علیرضا فرشی،‌ سعید مدنی، مهدی محمودیان و اکبر نعیمی امضاکنندگان این بیانیه هستند.

این زندانیان سیاسی در بیانیه خود با تأکید بر اینکه «فارغ از هر نوع تعلق سیاسی و فکری» خواستار توقف سیاست‌های خشونت آمیز به ویژه صدور احکام اعدام هستند، اعلام کردند که تمامی تلاش خود را مصروف توقف چرخه خشونت خواهند کرد.

آن‌ها در بخش دیگری از بیانیه خود تصریح کرده‌اند که پاسخ جنبش اعتراضی کنونی در ایران که راه خود را در بستری از «امید،‌ زندگی،‌ صلح، دوستی،‌ آرامش و خشونت‌پرهیزی جستجو می‌کند، نباید «بازداشت،‌ زندان و اعدام» باشد.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: «گمان می‌کنید چوبه دار صحنه اقتدار شماست اما اعدام هر معترض، نمایش استیصال و درماندگی‌تان و موجب ایستادگی و قوام معترضان خواهد شد.»

دهمین جمعه اعتراضی پس از جمعه خونین زاهدان؛ یک روحانی بلوچ در خاش کشته شد

به گزارش رادیو فرانسه، شمار زیادی از شهروندان زاهدان در روز جمعه ۱۸ آذر نیز بار دیگر به خیابان آمده و شعارهای ضدحکومتی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

زنان در این تظاهرات با پلاکاد “آنچه به خون شسته‌ای، جان عزیز من است” به خیابان آمدند. ویدیوهایی نیز از این تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

محکومیت اعدام محسن شکاری از جمله شعارهایی بود که روی پلاکاردهای راهپیمایان در زاهدان به چشم می‌خورد.

از سوی دیگر، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در سخنرانی روز جمعه خود و در واکنش به اعدام محسن شکاری در روز گذشته این عمل را «خلاف شرع اسلام و قرآن خوانده و گفت:

کسی که قتل نکرده و فقط راهی را بسته و چاقویی زده. از نظر قرآنی و شرعی قتل او صحیح نیست.

یک روحانی بلوچ کشته شد

همزمان گزارش‌ها حاکی از کشته شدن یک روحانی اهل سنت در شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان است.

این روحانی که نامش «مولوی عبدالواحد ریگی» ذکر شده، استاد یک مدرسه دینی در خاش بوده که روز پنجشنبه پس از نماز ظهر به دست افراد ناشناس ربوده شده و در روز جمعه پیکر بی‌جان او در یک منطقه بیابانی بیرون از شهر پیدا شده است.

به نوشته منابع محلی خاش، برخی از اهالی این شهر بر این باورند که عوامل سپاه پاسداران این روحانی بلوچ را ربوده و پس از قتل، جسد او را در بیابان رها کرده‌اند.

از سوی دیگر نظیر تظاهرات زاهدان امروز در خاش نیز برگزار شد و معترضان از جمله شعار «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر سپاهی» سر دادند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا