حقوق بشر

گزارشی از وضعیت ۱۴ شهروند بازداشت شده در شهرهای مختلف ایران

منبع مطلع ادامه داد و افزود: پدر محمد (آرن) زیرک خشت مسجدی، به دلیل شرایط جسمی، قادر به پیگیری وضعیت فرزندش نیست؛ این در حالیست که مادر وی نیز پیشتر فوت شده است. این جوان به دلیل شرایط نامناسب معیشتی خانواده اش، پیش از بازداشت به صورت روزمزد از طریق کارگری امرار معاش میکرد.”

به گزارش هراناـ طی روزهای گذشته، ۱۲ شهروند با اسامی محمد (آرن) زیرک خشت مسجدی در رشت، محمد حیدری و امین درزی در مشهد، عاطفه شمسایی در اهواز، سید محمد زندوی، امیر مسعود جوزدانی و محمد امین عرب سالاری در تهران، لیلی پور بابا در تبریز، وریا قادریان در بانه، محمد صالحی و همسرش زینب حاجیان در قروه و مریم صاحبدل در تربت جام در ارتباط با اعتراضات سراسری اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین سارا صفری راد علیرغم گذشت ۲۴ روز از زمان بازداشت، همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر میبرد. افزون بر این، ماریا طلعتی با تودیع قرار وثیقه از زندان گنبد کاووس آزاد شد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۳ آذرماه ۱۴۰۱، یک شهروند توسط نیروهای امنیتی در رشت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

هویت این شهروند، “محمد (آرن) زیرک خشت مسجدی، ۱۸ ساله ساکن رشت” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آقای زیرک خشت مسجدی به هرانا گفت: “وی تاکنون تنها یکبار قادر به برقراری تماس تلفنی کوتاه شده و طی این تماس، از بازداشت خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده و به محل نگهداری خود اشاره ای نکرده است.”

منبع مطلع ادامه داد افزود: پدر محمد (آرن) زیرک خشت مسجدی، به دلیل شرایط جسمی، قادر به پیگیری وضعیت فرزندش نیست؛ این در حالیست که مادر وی نیز پیشتر فوت شده است. این جوان به دلیل شرایط نامناسب معیشتی خانواده اش، پیش از بازداشت به صورت روزمزد از طریق کارگری امرار معاش میکرد.”

همچنین، روز چهارشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، محمد حیدری دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بازداشت این دانشجو، همراه با ضرب و شتم با شوکر توسط لباس شخصی ها صورت گرفته که منجر به بیهوشی وی شده است. ماموران پس از بیهوشی، او را با آمبولانس از دانشگاه به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

بر اساس گزارشات دریافتی هرانا، روز سه شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۱، عاطفه شمسایی شهروند اهل اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

منابع مطلع در این خصوص به هرانا گفتند: “بازداشت این شهروند در محل کار وی صورت گرفته است. نیروهای امنیتی ضمن بازداشت خانم شمسایی، شماری از وسایل دیجیتال از جمله تلفن همراه و کامپیوتر متعلق به او و همچنین دوربین مداربسته محل کارش را ضبط کرده و با خود برده اند.”

افزون بر این، روز شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، یک شهروند در ارتباط با اعتراضات سراسری در مقابل میدان کاج سعادت آباد تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

هویت وی، “سید محمد زندوی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق دانشگاه تهران” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده زندوی به هرانا گفت: ” آقای زندوی، اخیرا انتقاداتی نسبت به عملکرد گشت ارشاد داشته است.”

افزون بر این بر اساس گزارشات دریافتی، یک شهروند با هویت “لیلی پور بابا متولد ۱۳۷۰، اهل و ساکن تبریز” در تاریخ ۱۱ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بازداشت وی به دلیل فعالیت در فضای مجازی صورت گرفته است. این شهروند علیرغم گذشت بیش از یک ماه از زمان دستگیری، در بازداشت و بلاتکلیفی به سر میبرند؛ بی خبری از وضعیت وی، به افزایش نگرانی های خانواده اش در خصوص وضعیت فرزندشان منجر شده است.

تاکنون از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان و محل نگهداری آنها، اطلاعی حاصل نشده است.

همچنین سارا صفری راد ۱۹ ساله، شهروند اهل شیراز علیرغم گذشت ۲۴ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر میبرد.

خانم صفری راد در تاریخ ۲۴ آبان ماه امسال، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. هرانا پیشتر در گزارشی به بازداشت و بلاتکلیفی این شهروند پرداخته بود.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده وی پیشتر با بیان اینکه “سارا از لحظه بازداشت تاکنون، تماسی با خانواده خود برقرار نکرده است”، به هرانا گفته بود: “خانواده صفری راد، ویدیویی از اعترافات اجباری اخذ شده از یک شهروند را که توسط خبرگزاری فارس، وابسته به نهاد های امنیتی منتشر شده است را منتسب به فرزند خود می دانند. این وضعیت، نگرانی بیش از پیش آنان را در پی داشته است.”

علاوه بر این، ماریا طلعتی، روز شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان گنبد کاووس آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر گنبد کاووس بازداشت شده بود.

یک منبع مطلع پیشتر در خصوص بازداشت این شهروند به هرانا گفته بود: “خانم طلعتی پس از بازداشت به یکی از بازداشتگاه های امنیتی منتقل شده است؛ او در اعتراض به وضعیتی که در آن به سر میبرد دست به اعتصاب غذا زده است.”

افزون بر این، روز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، یک دانشجو در مشهد، هنگام خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. شوراهای صنفی دانشجویان کشور هویت این شهروند را “امین درزی، دانشجوی دکترای علوم دامی (گرایش تغذیه دام) دانشگاه فردوسی مشهد” عنوان کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای درزی در تاریخ ۱۶ آذر در جریان تجمعات دانشجویی، توسط نیروهای حراست دانشگاه از ناحیه سر مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بیهوش شد.

بر اساس خبری دیگر، روز پنجشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱، امیر مسعود جوزدانی، دانش‌ آموخته کامپیوتر پردیس فارابی دانشگاه تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در خبری دیگر اظهار داشته است که روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، محمد امین عرب سالاری، دانشجوی رشته بازیگری دانشگاه آزاد تهران مرکز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

بر اساس خبری دیگر روز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، یک شهروند هنگام خروج از منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. خبرگزاری کردپا هویت این فرد را “وریا قادریان، معلم و فعال مدنی اهل بانه” عنوان کرده است.

همچنین کردپا از بازداشت محمد صالحی و همسرش زینب حاجیان در قروه، توسط نیروهای امنیتی خبر داده است.

بنابر خبری دیگر به نقل از حال وش، روز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، یک شهروند توسط نیروهای اطلاعات سپاه در تربت جام بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

هویت این شهروند، “مریم صاحبدل اهل و ساکن تربت جام” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “وی با اتهاماتی همچون لیدری در اعتراضات تربت جام و مشهد ، بستن خیابان احمد آباد، آتش زدن سطل آشغال، صدمه به اموال عمومی، آموزش ساخت کوکتل مولوتف از طریق فضای مجازی، انتشار فراخوان برای اعتراضات سراسری و دیوار نویسی مواجه است.”

بر اساس این گزارش، این شهروند در ابتدای اعتراضات سراسری اخیر، توسط ماموران اطلاعات سپاه تربت جام بازداشت شده بود و سپس با اخذ تعهد آزاد شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا