جوانان

ادامه اعتراض های دانشجویی

هشتاد و ششمین روز خیزش های سراسری در میهن بلا کشیده ما ایران،مصادف است با  ۱۰ دسامبر ، روز تصویب  اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر  که مفاد سی‌ گانۀ این اعلامیه، پس از جنگ جهانی دوم و بر پایهٔ تجربه‌های دردناک این جنگ تهیه شده است که برای نخستین بار چارچوب حقوقی رعایت حقوق انسان‌ها را در معیاری جهانی تبیین می‌کند….

با توجه به اهمیت  تاریخی این رخ داد جهانی، در بسیاری از دانشگاه ها میهن ما دفاع از حقوق اولیه دانشجویان هنوز  اعتصاب و تجمعات ها بر گزار می شود.  اعتراض به اعدام انسان ها از جمله آخرین جنایت هولناک “محسن شکاری” و لغو اعدام در کشور به شعارها اضافه شده است. در دانشگاه فنی دخترانۀ سنندج، ماموران حراست به دانشجویان دختر حمله می کنند و حرمت و حیثیت انسانی را زیر پا می‌گذارند.
در دانشگاه بهشتی؛ راهپیمایی سکوت دانشجویان  برگزارش گردید و این راهپیمایی، از میدان اصلی دانشگاه آغاز  و به مرور به جمعیت دانشجویان افزوده شد. نیروهای حراست و لباس شخصی ها  در پشت سر معترضان حضور داشتند. دانشجویان در مقابل دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی “سرود زن” را هم‌خوانی کردند و به سمت کتابخانه مرکزی به راه افتادند.  در دانشکده زیست و محوطه دانشگاه: شعار های “محمد امامی آزاد باید گردد” ، ” یه دانشجو کم بشه، اینجا قیامت میشه”،”حراست برو بیرون، حراست برو بیرون” و ” دانشجو داد بزن حقتو فریاد بزن” محوطه دانشگاه را در نوردید.
تجمع دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه، دانشجویان این دانشکده امروز به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو و حمایت از دانشجویان در‌بند و در اعتراض به قتل عمد صورت گرفته در اعدام محسن شکاری؛ به رغم جو امنیتی در دانشکده، تجمعی را ترتیب دادند؛ دانشجویان ضمن اجرای پرفورمنس، سرود “سوگند به خون همرهانم” را همخوانی کرده و در ادامه ضمن متن‌خوانی و شعرخوانی، بیانیه‌ای علیه وضع موجود قرائت کردند.
از جمله شعار‌ها: “عامل خون آذر‌ند”، “تاج و عمامه بر سرند”، “دیو تویی-رذل تویی- مفسد فی الارض تویی”، “جلادان، پاسداران- مقدمتان خون‌باران”، “مرگ بر سه فاسد-شاه و شیخ و مجاهد”، “این آخرین پیامه- اعدام کنید قیامه”، “نه رفراندوم ، نه اصلاح- انقلاب ، انقلاب”، “چه با‌حجاب، چه بی‌حجاب- پیش به سوی انقلاب”، “پیش به سوی زندگی- زنانگی ، تنانگی”، “نافرمانی، کنشگری-پیکار تا برابری”، “نه سلطنت ، نه رهبری- دموکراسی، برابری”، “نان،کار،آزادی-حجاب اختیاری”، “هیز تویی- هرزه تویی- زنِ آزاده منم”،” مرگ بر دیکتاتور”، “دانشگاه‌ها پادگان-دانشجو‌ها تو زندان”! در  دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ:” ما بچه های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم .”
شنبه ۱۹ آذر جمعی از دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی تهران در اعتراض به بازداشت خشونت آمیز و غیرقانونی محمد شباهتی در داخل پردیس مرکزی در روز ۱۶ آذر، مقابل دفتر ریاست و امور فرهنگی دانشگاه دست به تحصن زدند. دقایقی بعد مجید سلیمانی، ‌معاونت فرهنگی دانشکده، با حضور در میان جمعیت معترض سعی در‌ توجیه قانون‌شکنی مسئولان دانشگاهی کرد. لازم به ذکر است در طول گفتگو نیز دانشجویان توسط نیروهای حراست محاصره شده بودند.
نیمه شب گذشته، دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه شریف واقع در همکف ساختمان ابن‌سینا توسط عوامل ناشناس آتش گرفته و کاملاً در آتش سوخت.
تقریباً تمامی وسایل این دفتر اعم از کتاب‌ها، صندلی‌ها، دستگاه فکس، کشوها و میز جلسات، تخته و تصاویر در آتش سوخته و قابل استفاده نیست.
من هم خواهر کسی هستم… برادر جان، جانت را در خاک کاشتند، اما می‌دانم، دستانت در قلب سرزمینمان جوانه می‌زند. قسم به تمام جان‌های عزیزی که در خاک کاشتیم دستان خواهرت، طناب دارشان را می‌بافد. جوانان و دانشجویان به عنوان بالنده ترین نیروی جامعه ، سرشار از شهامت و مقاومت هستند.
حضور همه جانبه و فراگیر جوانان در مبارزه رو یا روی با مزدوران و جلادان رژیم در کف خیابان ها و اتحاد وسیع سراسری دانشجویان در دانشگاه های کشور، ضربه ای جدی بر تار و پود رژیم آورده است.
توده عظیمی که دارای قدرت تحرک فراوانی برای تطبیق خود با شرایط متغیر مبارزاتی دارند. هجوم لگام گسیخته و وحشیانه مزدوران و گزمگان جنایتکار رژیم به دانشگاه ها، اعتصاب ها و اعتراض های خیابانی، بازداشت فله ای فعالان دانشجویی و اجتماعی، شکنجه و زندانی کردن و به قتل رساندن آنها نیز نشان از وحشت رژیم از توان شگرف جوانان و دانشجویان و دانش آموزان کشور است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا