اخبار

علیه اعدام؛شکنجه و آزادی زندانیان سیاسی کوشش خود را دوچندان کنیم!

مهدی کروبی در نامه‌ای، با اعتراض نسبت به اعدام محسن شکاری نوشت که خامنه‌ای با نسبت دادن اعتراض‌ها به دشمن، زمینه سرکوب را ایجاد می‌کند. منابع حقوق بشری از ادامه صدور حکم اعدام برای شماری از معترضان خبر می‌دهند….


اصغر ناظم‌زاده قمی، از مدرسین حوزه قم، در نامه‌ای به غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه درباره ”اعدام شبهه‌ناک محسن شکاری و دور باطل و کور خشونت‌ورزی در کشور” هشدار داد.
او اعدام شکاری را از چند جهت سوال‌برانگیز و قابل‌مناقشه دانسته و از جمله آنها نوشته در صورتی که عمل این متهم ”از روی خشم و عصبانیت یا درگیری با ماموران مسلح بوده نه برای اخافه، این خود شبهه‌ای است که مانع حکم مجازات محاربه خواهد شد.”
این مدرس حوزه قم با انتقاد از اجرای سریع حکم اعدام محسن شکاری و نادیده گرفتن امکان فرجام‌خواهی می‌نویسد که ”اگر این جوان به این سرعت، اعدام نمی‌شد، شاید روزنه‌های نجاتی یافت می‌گردید.”
ناظم‌زاده در این نامه نوشته، بهترین راه برای پایان دادن به اعتراض‌ها این است که ”سلاح‌ها زمین گذاشته شود؛ از خونریزی جلوگیری گردد؛ زندانیان سیاسی و زندانیان اخیر که دست‌شان به خون کسی آغشته نشده است، آزاد شوند و اعدام‌ها متوقف و راه گفت‌وگو با مردم باز شود.”
سرکوب خشن و خونین حقوق بشر در ایران موضوعی تازه نیست. از اعدام های وسیع سال های اول انقلاب تا کشتار هزاران زندانی سیاسی در فاجعهٔ ملی در تابستان ۱۳۶۷ گرفته تا سرکوب خونین اعتراض‌های دانشجویی در آبان‌ماه ۱۳۷۸ و در پی آن سرکوب‌های خونینی دیگر در جنبش‌های اعتراضی مردمی در سال‌های ۸۸، ۹۶، ۹۸، و در ماه‌های اخیر، ماهیت ضد انسانی رژیم ولایت فقیه و سرکوبگری نهادینه شده در آن را به‌روشنی نشان می‌دهد.
سرکوب، آزار،‌ شکنجه، ربودن مخالفان، ترور دگراندیشان- در داخل و خارج از مرزهای ایران- اعتراف گرفتن‌های اجباری از قربانیان شکنجه و درمجموع بی‌اعتنایی کامل به‌رعایت حقوق و آزادی‌های دموکراتیک شهروندان شیوهٔ حکومتی‌ای جاافتاده در حاکمیت در جمهوری اسلامی است که کشتار و سرکوب و زندانی کردن کودکان را نیز در کارنامه سیاه خود همراه دارد.
نباید اجازه داد سیاست اعدام، شکنجه، مرگ خاموش، ربودن فرزندان میهن از آغوش خانواده‌ها از سوی رژیم سفاک ادامه یابد. نباید گذاشت جسم و جان زندانیان سیاسی‌عقیدتی اسیر در سیاه‌چال‌های رژیم جهل و جنایت پوسیده شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا