گوناگون

ثبت پایین‌ترین نرخ برابری ریال؛ افغانی ۴۲۵ تومان شد

میزان افت نرخ برابری ریال ایران در مقابل دلار آمریکا با ثبت رکورد جدید قیمتی در معاملات روز یکشنبه به بیش از ۴۰ درصد در سال جاری خورشیدی رسید….

به گزارش یورو نیز،هر دلار آمریکا در جریان داد و ستدهای روز یکشنبه بازار آزاد تهران بیش از ۲۰۰ تومان افزایش یافت و تا ۲۷ هزار و ۲۵۰ تومان (۲۷۲ هزار و ۵۰۰ ریال) فروش رفت که نرخی بی‌سابقه محسوب می‌شود. این نرخ در آغاز سال جاری خورشیدی ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان ثبت شده بود که نشان از جهش ۴۱.۶ درصدی طی کمی کمتر از ۹ ماه گذشته دارد.
همزمان هر یورو نیز در بازار تهران تا ۳۹ هزار و ۲۶۰ تومان فروش رفت که رکورد تاریخی جدیدی برای این ارز در بازار تهران به شمار می‌رود.
با ادامه افت نرخ برابری پول ملی ایران در مقابل ارزهای عمده، بهای فروش هر لیر ترکیه روز یکشنبه به مرز ۲ هزار تومان رسید و هر افغانی نیز در برابر ۴۲۵ تومان مبادله شد.
هرچند بازار جهانی طلا روز یکشنبه تعطیل بود ولی ادامه صعود نرخ ارز در بازار ایران موجب شد تا نرخ فروش هر قطعه تمام سکه طلا به اوج تاریخی جدیدی برسد. در حالی که هر قطعه تمام سکه طلای موسوم به طرح امامی ۱۸ میلیون و ۵۰۰ تومان در بازار تهران فروش رفت، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید.
در چنین شرایطی، رسانه‌های ایران از وعده علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران مبنی بر کاهش نرخ ارز طی روزهای آینده خبر دادند. این در حالی است که کارشناسان، ناتوانی بانک مرکزی ایران در مهار افزایش نقدینگی و نرخ تورم را یکی از دلایل بنیادین افت مستمر نرخ برابری ریال می‌دانند.
از سوی دیگر، آنها بالا رفتن کسری بودجه دولت را نیز دلیل ساختاری دیگری برای افزایش نرخ ارز در ایران می‌دانند. البته برخی فعالان بازار افزایش تقاضای خرید ارز با هدف حفظ قدرت خرید پس‌اندازهای مردمی را نیز عامل ادامه صعود نرخ ارز همزمان با کاهش درآمدهای ارزی دولت اعلام می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا