جوانان

ابتکار راهپیمائی سکوت و ادامه اعتراض های دانشگاهی علیه اعدام

مبارزه ی تمام عیاری برای جلوگیری از احکام اعدام در ایران در جریان است. امروز صبح یکی از شکایان پرونده ی ماهان صدارت گفته است که اجرای حکم اعدام او موقتا متوقف شده و او شخصا برای جلوگیری از اعدام وی تلاش خواهد کرد….

قوه ی قضائیه واکنشی به این خبر نشان نداده است. در عین حال در شبکه های اجتماعی به طور مرتب اسامی زندانیان تازه ای منتشر می شود که برایشان حکم اعدام صادر شده و یا با اتهام محاربه روبرو هستند. یکی از آن ها امیرنصر آزادانی فوتبالیست سابق تیم های سپاهان و تراکتورسازی است. چهره های مشهور ورزشی از جمله علی کریمی و مهدی مهدوی کیا، خواهان لغو حکم اعدام این فوتبالیست شده اند. گفته می شود بسیاری از از اعضای تیم ملی فوتبال ایران نیز خواهان لغو این حکم شده اند.

دانشجویان در تهران و سنندج علیه اعدام ایستادند. در تهران مردم در ستارخان و نارمک نام محسن شکاری را فریاد زدند. در اصفهان، تبریز و رشت، معترضان پرشمار در راهپیمایی سکوت شرکت کردند.

دو روز بعد از اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله که به خاطر بستن خیابان ستارخان و مجروح کردن یک بسیجی اعدامش کردند، معترضان خشمگین همچنان نام او را در خیابان‌ها فریاد زدند.

در اعتراض به این اعدام و خطر اعدام‌های بیشتر، چندین راهپیمایی سکوت برنامه‌ریزی شده بود که در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، تبریز و رشت، معترضان در آن پرشمار شرکت کردند. نیروهای سرکوب با این حال به این راهپیمایی سکوت حمله کردند و در ستارخان تهران دست‌کم ۲۰۰ معترض را بازداشت کردند.

در روز شنبه اعتراضات به شکل اعتراضات دانشجویی، راهپیمایی سکوت، تجمع شبانه و شعاردهی از جمله در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، قم، رشت، رودسر، تبریز، اهواز، و سنندج ادامه داشت.

اعتراضات در دانشگاه‌ها همچنان ادامه دارد. در سنندج نیروهای سرکوب به اعتراضات دانشجویان دانشگاه فنی دخترانه این شهر حمله کردند. دانشجویان در برابر آنها با سنگ مقاومت کردند. یک دانشجو در دانشگاه قم مقابل نماینده مجلس این شهر، مجتبی ذوالنوری را گرفت و با اشاره به اعدام محسن شکاری بر سر او فریاد زد: «چرا اعدام می‌کنید؟»

محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله که به اتهام بستن خیابان ستارخان و مجروح کردن یک بسیجی اعدام شد، ساکن محله نارمک تهران بود. او کارگر بود و در ستارخان در یک کافی‌شاپ کار می‌کرد.

معترضان شامگاه ۱۹ آذر در پیاده‌روهای منطقه هفت حوض نارمک راهپیمایی کردند و شعار دادند: «محسن ما رو بردند، جنازه شو آوردن».

معترضان نارمکی همچنین فریاد زدند: «ما تماشاچی نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید».

راهپیمایی سکوت معترضان در خیابان ستارخان از بعدازظهر ۱۹ آذر آغاز شد و هم‌زمان تعداد زیادی نیروهای سرکوب سوار بر موتور به محله ستارخان گسیل شدند. در خیابان اصلی ستارخان نیروهای سرکوب به سمت راهپیمایی که در پیاده‌روها برقرار بود، گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند.

چندین ویدئو در روز روشن از خیابان ستارخان منتشرشده که در آن نیروهای سرکوب به سمت پیاده‌‌ها، مغازه‌ها و معترضانی که در سکوت راه می‌روند شلیک می‌کنند. معترضان در شبکه‌ها گفتند که به سمت آنها گلوله پلاستیکی، ساچمه و گلوله پینت‌بال شلیک کردند.

راهپیمایی سکوت با حمله نیروهای سرکوب، تبدیل به شعاردهی شد. در حالی که معترضان زیر ضرب و شلیک بودند برخی از آنها شعار «مرگ بر دیکتاتور» دادند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا