گوناگون

ایران در فهرست ۱۰ کشور اول دارای بحران امنیت غذایی

تورم مواد غذایی در بسیاری از کشورها بالاست، اما در ایران بنا بر آمارهای بانک جهانی به بحران امنیت غذایی رسیده است. به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد قیمت برخی از کالاهای خوراکی در آبان ماه سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است….
همچنین متوسط قیمت برنج ایرانی درجه یک و برنج خارجی در آبان سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل، به ترتیب بیش از ۱۳۰ درصد و ۴۹ درصد افزایش داشته است. نکته مهم در این گزارش‌ها این است که بیشترین افزایش قیمت کالاهای خوراکی در سال جاری مربوط به خوراکی‌های ضروری مانند برنج، روغن، لبنیات و… می‌شود.
تورم ۸۴ درصدی مواد غذایی
بانک جهانی فهرست ۱۰ کشور اول که بحران امنیت غذایی ناشی از تورم را می‌گذرانند، منتشر کرده است. ایران، در جایگاه هفتم این فهرست قرار دارد. بر اساس این گزارش، ایران با تورم ۸۴ درصدی مواد غذایی، بعد از سریلانکا و قبل از رواندا قرار دارد. ضمن این‌که زیمباوه با ۳۲۱ درصد در جایگاه اول قرار دارد. فائو در گزارشی اعلام کرد تعداد کسانی که با ناامنی غذایی حاد مواجه هستند و نیاز فوری به کمک دارند، ۲۲۲ میلیون نفر در ۵۳ کشور است. بر اساس این آمارها می‌توان گفت که برخی از ایرانیان نیز در میان فهرست کمک‌های فوری فائو قرار دارند. ایرانیانی که این روزها با خط فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند. توسعه کشورها تا حد زیادی به امنیت غذایی وابسته است.
در سال‌های اخیر مفهوم امنیت غذایی در سطح جهانی، ملی، ایالتی، خانگی و فردی موردتوجه قرار گرفته است. موضوع امنیت غذایی در بسیاری از نقاط جهان امری حیاتی شده است. بسیاری از کشورهایی که با بحران غذایی روبه‌رو هستند، تأثیر امنیت غذایی را بر اقتصاد خود دیده‌اند. رشد بخش کشاورزی، ۲برابر سایر بخش‌ها در تقویت امنیت غذایی مؤثر است. با تقویت حوزه‌های مختلف می‌توان امنیت غذایی را افزایش داد و باعث پیشرفت شده است.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا