گوناگون

افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن در یک سال

بازار پرتلاطم گرانی این روزها فرودستان را نگران و ثروتمندان را خوشحال کرده است. به طوری که با افزایش نرخ تورم بر دارایی ثروتمندان افزوده و از دارایی اقشار کم‌درآمد کاسته می‌شود. روز گذشته قیمت سکه ترمز برید و یک سکه تمام بهار آزادی که تا هفته گذشته ناباورانه به ۱۷ میلیون تومان رسیده بود، قیمت این سکه دیروز به ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید….

این در حالی است که بانک مرکزی با تزریق ارز مانع افزایش قیمت دلار شده و قیمت دلار در بازار آزاد ۳۷ هزار تومان است. افزایش پلکانی و مسری قیمت‌ها و نقدینگی باعث شده تا در ماه آبان که بازار مسکن به داغی تابستان نبود، خرید و فروش مسکن افزایش یافت و تورم ماهانه به ۵ درصد و تورم سالانه به ۵۰ درصد رسید. موضوعی که مستأجران و افراد بدون خانه را نگران می‌کند. بنا بر گزارش‌ها بودجه منابع عمرانی دولت، خرج کسری بودجه شده و ساخت ۴ میلیون مسکن وعده داده‌شده توسط رئیس‌جمهور در اغماست.

بر اساس گزارش مرکز آمار تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه ۵.٣ واحد درصد افزایش داشته است.
به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس گزارش مرکز آمار، در آبان ماه ١۴٠١ شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ١۶٧,۴رسیده است که نسبت به ماه قبل (١۵٩.۵)،۵.٠ درصد افزایش داشته است. همچنین در آبان ماه ١۴٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ۵,٠ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٠.١- درصد)، ۵.١ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نیز در آبان ماه ١۴٠١ به عدد ۵٠,٠ درصد رسیده است. تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (۴۴.٧ درصد) ۵.٣ واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم سالانه آبان ماه ١۴٠١ آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٣۵,٠ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٣٢.۴درصد)، ٢.۶ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین در این ماه منطقه ١ بیش‌ترین و منطقه ١٨ کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند.
پیشتر بانک مرکزی هم تحولات قیمتی مسکن را منتشر کرده بود که حاکی از رشد ۶.۸ درصدی قیمت مسکن در آبان ماه بود.
قیمت مسکن
مرکز آمار ایران جزئیات شاخص و متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در آبان ماه امسال را منتشر کرد. بررسی داده‌های مرکز آمار حاکی از جولان تورم قیمت واحدهای مسکونی در هشتمین ماه سال جاری است.
به گزارش تجارت نیوز، شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی دست‌کم از سال ۹۷ بدین سو روندی صعودی را طی کرده است؛ شیب افزایشی شاخص قیمت در برخی مقاطع با جهش روبرو بوده و با سرعت بیشتری بالا رفته است. در همین حال اگرچه از زمستان سال ۹۹، سرعت رشد شاخص قیمت کاهش داشته و این روند تا سال گذشته هم ادامه یافته است اما بررسی نمودار قیمت نشان می‌دهد این شاخص در سال جاری با سرعت بالاتری مسیر صعودی خود را پیموده است؛ به نحوی که شاخص قیمت از حدود ۱۲۰ واحد در آغاز سال جاری، به ۱۶۷.۴ واحد در آبان ماه امسال رسیده است! گفتنی است شاخص قیمت بیانگر درصد تغییرات قیمت آپارتمان‌های مسکونی است و می‌تواند تصویر روشن‌تری از رفتار بازار مسکن را نشان دهد. در همین ارتباط باید اشاره داشت که شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل پاییز هم رشد زیادی داشته به نحوی که از ۱۵۹.۵ واحد در مهرماه به ۱۶۷.۴ واحد در آبان ماه رسیده که حاکی از رشد ۵ درصدی طی یک ماه است.

افزایش تورم ماهانه
داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد تورم ماهانه واحدهای مسکونی شهر تهران در آبان ماه، ۵ درصد بوده است که دست‌کم در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰، رشد چشمگیری نشان می‌دهد. در این میان نیم‌نگاهی به تورم ماهانه تابستان نشان می‌دهد، رقم تورم آبان ماه مانند فصل رونق بازار ملک است.

رشد تورم نقطه‌ای
تورم نقطه به نقطه واحدهای مسکونی هم در آبان ماه با رشد روبرو بوده است. به نحوی که این شاخص در هشتمین ماه سال جاری به ۵۰ درصد رسیده است! به‌بیان‌دیگر متقاضیان مسکن در این ماه باید نسبت به آبان ماه سال گذشته، برای خرید مسکن ۵۰ درصد پول بیشتری پرداخت می‌کردند. بازار مسکن تهران در حالی این رکورد را ثبت کرده که تورم عمومی کشور در ماه آبان، ۴۴ درصد اعلام‌شده بود! در همین حال تورم بخش مسکن در مهرماه نیز ۴۴ درصد بوده است که نشان از رشد ۵.۳ درصدی تورم مسکن آن هم تنها در یک ماه دارد.

تورم سالانه مسکن در تهران
داده‌های مرکز آمار همچنین حاکی از تورم سالانه ۳۵ درصدی قیمت واحدهای مسکونی در شهر تهران طی هشتمین ماه سال جاری است. تورم سالانه به معنای تغییرات قیمت در طول یک سال منتهی به بازه موردبررسی است. بدین ترتیب تورم سالانه در این ماه ۲.۶ درصد نسبت به مهرماه افزایش داشته است. نکته جالب‌توجه دیگر اینکه تورم سالانه تا ابتدای تابستان امسال کاهشی شده بود اما از تابستان به این‌سو روندی صعودی را آغاز کرده و همچنان ادامه می‌دهد.

متوسط قیمت در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران
میزان رشد متوسط قیمت مسکن در کل «شهر تهران» از میزان رشد قیمت مناطق یک، سه، دو، شش، پنج، چهار و ۲۲ کمتر بوده است.
داده‌های اولیه مرکز آمار ایران حاکی از رشد تعداد معاملات از حدود ۵ هزار معامله در مهرماه به ۸ هزار معامله در آبان ماه بود. ناظران اقتصادی بر این باورند که روند رو به رشد قیمت‌ها در بخش مسکن تا زمانی که قیمت دلار صعودی است و چشم‌انداز تورمی در حال رشد است، ادامه خواهد یافت؛ با این حال اما در صورتی که تعداد معاملات نیز همچنان افزایش داشته باشد می‌توان خوش‌بین بود که بازار مسکن از دوره رکود خارج می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا