حقوق بشر

سازمان ملل اعدام‌ها را محکوم کرد

سازمان ملل اعدام‌ها را محکوم کرده و خواهان توقف فوری آنها شده است. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه در نیویورک از طریق سخنگویش اعدام‌ها در ایران را به باد انتقاد گرفت و “این قساوت ویژه” را محکوم کرد.

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعدام دومین معترض در ایران را “نقض فاحش عدالت و یک تنش خطرناک” دانست. به گزارش این نهاد حقوق بشری دادگاه‌های انقلاب حداقل ۱۱ نفر دیگر را به اعدام محکوم کرده‌‌اند و انتظار می‌رود دهها دستگیرشده دیگر را که کودکان نیز در بین آنها هستند به چوبه دار بسپارند.

تارا سپهری‌فر محقق ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفته است: «بر اساس گزارش‌ها، متهمان به قصد اعتراف‌گیری تحت شکنجه قرار می‌گیرند،  به وکلای انتخابی دسترسی ندارند و مراحل دادرسی آنها با عجله طی می‌شود به طوری که قوانین جزایی و کیفری ایران را نیز دور می‌زند.»

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان ۹ زندانی را با نام شناسایی کرده که به اعدام محکوم شده‌اند. یک نفر دیگر نیز که به اعدام محکوم شده هنوز نامش شناسایی نشده است.

۱۱ دستگیرشده دیگر که سه کودک نیز در میان آنها هستند به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

به گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان حداقل ۳۷ نفر دیگر که چهار کودک و دو فعال سیاسی در میان آنها هستند به اتهاماتی محکوم شده‌اند که می‌تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد. خانواده و کلای حداقل سه نفر از کسانی که به اعدام محکوم شده‌اند،  گفته‌اند که مقامات قضایی وکلای انتخابی آنان را نپذیرفته‌اند.

به گفته تارا سپهری‌فر محروم کردن کسانی که با اتهامات منجر به صدور حکم اعدام مواجه هستند از دسترسی به وکیل انتخابی خود، “اقدامی هماهنگ برای سرعت بخشیدن به کمپین مقامات ایرانی در دادگاه‌های ساختگی است که هدف آن گسترش ترس و تثبیت قدرت است”.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعدام مجیدرضا هنرمند را محکوم کرد. این نهاد حقوق بشری اعدام در ملا عام این معترض را تنها نشان دهنده یک چیز دانست: “ابزاری برای سرکوب و ایجاد ترس و انتقام‌جویی از معترضانی که جرأت ایستادگی در برابر وضعیت موجود را دارند.”

در این بیانیه آمده است: «اعدام خودسرانه مجیدرضا رهنورد کمتر از دو هفته پس از تنها جلسه دادگاه وی، گستره تعرض مقامات ایرانی به حق حیات و بی توجهی آنها به حتی حفظ ظاهری روندهای قضایی را آشکار می‌کند.»

این نهاد مستقل حقوق بشری از جامعه جهانی خواسته تا اقدامات لازم برای ایجاد فشار بر مقامات ایرانی به منظور توقف صدور و اجرای احکام اعدام را وارد آورد.

عفو بین‌الملل همچنین از همه دولت‌ها خواسته تا “صلاحیت قضایی جهانی” را بر همه مقاماتی که مظنون به داشتن مسئولیت کیفری در جنایاتی هستند که تحت قوانین بین‌المللی نقض شدید حقوق بشر به حساب می‌آیند، اعمال کنند.»

در شبکه‌های اجتماعی گفته شده که ماموستا حسینی، امام جماعت مسجد خاتم‌الانبیا در جوانرود دستگیر شده است. در اعتراض به این دستگیری مردم نیمه‌شب دوشنبه به خیابان‌ها رفته و تجمع کردند.

دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا