جوانان

با نان کارگری بزرگش کردم

افشای شکنجه های مهدی کرمی در حد مرگ…حرفها را در دادگاه به او دیکته کردند! پدر او گفته وکیل تسخیری پسرش حتی جواب تلفن‌هایش را هم نمی‌دهد….

به گزارش دویچه وله، روزنامه اعتماد با ماشاالله کرمی پدر محمدمهدی کرمی یکی از معترضان محکوم به اعدام گفت‌وگو کرده است. آقای کرمی در پاسخ به این پرسش که چگونه از حکم اعدام پسرش باخبر شده، گفته: “خودش چهارشنبه ساعت دو بعدازظهر به ما زنگ زد و گفت بابا حکم‌ها را به ما داده‌اند؛ حکم من اعدام است. می‌گفت به مامان چیزی نگو…”
آقای کرمی می‌گوید به آنها گفته بودند می‌توانند وکیل تعیینی داشته باشند اما “در نهایت اجازه ندادند”. او با محمد حسین آقاسی تماس می‌گیرد و آقاسی قبول می‌کند که وکالت محمدمهدی را برعهده بگیرد و به همین دلیل به کرج می‌رود اما به او اجازه دسترسی به پرونده را نمی‌دهند.
پدر محمدمهدی می‌گوید: “آقا پای جان یک نوجوان در میان است. آیا نباید به خانواده متهم اجازه داده شود، وکیلی داشته باشند؟”
بر اساس قانون جدید جمهوری اسلامی ایران در پرونده‌های مربوط به جرایم امنیتی تنها وکلای “مورد اعتماد قوه قضاییه” اجازه وکالت متهم را دارند، نه وکیل خانواده ها!
محمد مهدی کرمی به گفته پدرش در چندین رشته کاراته عنوان قهرمانی دارد. ماشاالله کرمی می‌گوید خودش دستفروش است و با “نان کارگری” پسرش را بزرگ کرده.
خبرنگار روزنامه اعتماد نوشته در روزهای گذشته چندین بار با وکیل تسخیری محمدمهدی کرمی تماس گرفته تا درباره پرونده موکلش با او گفت و گو کند اما “علیرغم وعده‌های آقای وکیل این ارتباط برقرار نشد”.
محمدمهدی کرمی یکی از ۱۵ متهم پرونده قتل بسیجی روح‌الله عجمیان است که در مراسم چهلم حدیث نجفی در کرج کشته شد. محمدمهدی کرمی از سوی قوه قضاییه متهم ردیف اول این پرونده اعلام شده است.
سرکوب خشن و خونین حقوق بشر در ایران موضوعی تازه نیست. از اعدام های وسیع سال های اول انقلاب تا کشتار هزاران زندانی سیاسی در فاجعهٔ ملی در تابستان ۱۳۶۷ گرفته تا سرکوب خونین اعتراض‌های دانشجویی در آبان‌ماه ۱۳۷۸ و در پی آن سرکوب‌های خونینی دیگر در جنبش‌های اعتراضی مردمی در سال‌های ۸۸، ۹۶، ۹۸، و در ماه‌های اخیر، ماهیت ضد انسانی رژیم ولایت فقیه و سرکوبگری نهادینه شده در آن را به‌روشنی نشان می‌دهد.
سرکوب، آزار،‌ شکنجه، ربودن مخالفان، ترور دگراندیشان- در داخل و خارج از مرزهای ایران- اعتراف گرفتن‌های اجباری از قربانیان شکنجه و درمجموع بی‌اعتنایی کامل به‌رعایت حقوق و آزادی‌های دموکراتیک شهروندان شیوهٔ حکومتی‌ای جاافتاده در حاکمیت در جمهوری اسلامی است که کشتار و سرکوب و زندانی کردن کودکان را نیز در کارنامه سیاه خود همراه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا